Miksi suomalaisista kuhankeittäjistä on niin vähän kuvia?

Kuhankeittäjäfan

Kuningaskalastajistakin on enemmän kuvia, kun kuhankeittäjistä, joita on 4000-6000. Miksi niistä löytää niin vähän kuvia, jotka ovat Suomessa otettuja. Piilotteleva lintu, mutta kun kaikista muista linnuista löytää paljon kuvia niin kuhankeittäjästä ei, jos Suomalaista haluaa etsiä. Melkein harjalinnusta tai kattohaikarasta löytää enemmän Suomalaisia kuvia.

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as39677

      Otoksesi perustuu mihin? Luulenpa että kuhankeittäjästä on otettu Suomessa enemmän kuvia kuin kattohaikarasta tai harjalinnusta.

    • Kiehuu

      En osaa tuohon sanoa, että onko kuvia enempi, mutta jos on, niin johtunee siitä, että on piilotteleva laji eli vain vakavammin kuvaukseen suhtautuvat kuhankeittäjäkuvia ottavat. Tää on siis yleistys ja kun en kuhankeittäjäalueella asustele niin myös enempi tai vähempi myös arvaus.

    • palaeo

      Onhan se aika outolintu täällä pohjoisessa. Varsin kaunis on ja vain kerran olen läheltä päässyt seuraamaan lintua ja silloinkin sattumalta. Se oli useampikerroksisen lomamökin vintti-ikkunasta eli jo aika korkealta. Paikka oli Iitissä lomakylä Aurantola (?) 20 v sitten. Olispa silloin ollut kunnon kuvauskalustoa mukana. Tai edes jonkinlaista räpsykameraa.
      -jo Konsta Pylkkänen ihmetteli tuota lintua: "Kun eihän linnut tavallisesti mitään keitä ja siksikö kuhat uivat niin syvällä kun nämä linnut niitä rannoilla vaanii".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2514
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1463
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1343
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe