mutta sipilän ja koskeloitten myymät pienpanos puhdistamoiten muovipöntöt läpilaskee vesistöön uusiokäytttöön "tulipa syötyä"
Näinä aikoina syntyy jätettä
hyvää joulua
8122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tukkeutuneet Sipilät/Kosselot naapuri pumppaa ja ajaa pellolleen.
niin tekevät ja seeoon ympäristörikos jälleen ihivijätettä ei saa edes omalle kavimaalle levitää, ko pönttöjen haitat kasvaa ja kertaantuu monin kerroin, senkin vuoksi kun kemikalio- syöttö ei pelaa kun ne jää ostamatta ja tankkiauto-tyhjennykset tekemättä
eihän jätekaivoja saa edes metsään tyhjentää
eikä karjan lantalata jokeen
eikä laitonta myydä eikä tavaralla rahastaa
että ei net kärsäpersukset noiden jätevesi asioiden päälle mittää ymmärrä.
v2018 astuu voimaan uusi Jätevesilaki joka edellyttää jokien, järvien ja pohja-vesialueilla asuvien jätevesiensä puhdistamista laki vaatimuksen täyttävillä uusilla pienpanos-puhdistamoilla, joka on ok vaatimus, mutta vapauttaa ne haja-asutus alueen okt- vanhojen rakennuksien osalta(ei uusien) jotka ei kuulu em vesistöjen piiriin, rakentamasta uusia jätevesi puhdistamoita tontilleen, em siirtymä-ajan ja siihen liittyvän pitkän painostuksen tuloksena ON aikaan saanut PerusSuomalainen puolue sen jatkuvalla painostuksellaan Ympäristö Ministeriötä kohtaan, YM-joka sairastaa huonoa omaatuntoa v2004 RKP YM-Enestamin itsensäkin myöntämän virheellisen jätevesi-asetuksen vireillle saattamisestaan
Jatkuuko se persujen jatkuva painostus vaalien jälkeenkin. Vai käykö sille niin kuin Nevalanväen lampaanpapana asialle, josta ei vaalien jälkeen ole kuulunut mitään?