Seitsemän surmaa vailla ratkaisua Oulussa - poliisi tutkii yhä
Oulun alueella on avoinna kaikkiaan seitsemän ratkaisua vailla olevaa veritekoa. Ratkaisematta on myös yksi katoamistapaus, johon voi liittyä henkirikos.
Keskusrikospoliisin Oulun yksikkö (KRP) jatkaa edelleen selvittämättömien henkirikosten tutkintaa. Yksi vanhimmista ratkaisua vailla olevista tapauksista on vuonna 1979 tapahtunut Jarmo Kettusen surma.
Kettunen surmattiin kyseisen vuoden vappuna. Hänet löydettiin surmattuna omasta asunnostaan 5. toukokuuta. Oulun Heinäpäässä tapahtuneesta henkirikoksesta poliisi sai uutta tietoa vuonna 2009, mutta niidenkään tietojen perusteella tapausta ei voitu ratkaista.
”Silloin saimme lisävalaistusta teko-olosuhteisiin, mutta läpimurtoa ei tapahtunut”, KRP:n Oulun yksikön esimies, rikosylikomisario Ari Soronen sanoo.
Kertoo Kaleva.fi mitkähän mahtavat olla muut avoimet henkirikokset Oulussa?
- Leo Tauriainen, (Koskela 1947)
- Aili ja Toivo Lempinen, (Tuira 1997)
- Kari Suhonen , (Rajakylä 2001)
7 avointa henkirikosta Oulussa:
Sher Lokki
2
602
Vastaukset
- dr.watsoni
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=15&t=194 tossa ainaki tuo 1997 tapaus.
- tekijä edesmennyt
Aivan. Poika on tekijä, mutta koska kuollut, juttu jää avoimeksi ei voi laittaa pistettä loppuun. Onneksi ei tarvitse etsiä tekijää, eikä haaskata siihen aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961886- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693