Henkitorvi vereslihalla??

g3rgr

Voiko astmassa henkitorvi ja keuhkoputket mennä jotenkin ns. "vereslihalle"? Eli siis tarkoitan että henkitorvessa on samanlainen polte kuin juoksisit keuhkoputkentulehdus/flunssa päällä pakkasessa eli semmoinen repivä/raapiva olo tuntuu hengittäessä? Pef-arvot eivät kummiskaan laske. Itselläni oli kuivaa yskää ja tuplasin lääkeannoksena niin tuntu, että henkitorvessa alkoi tuntua polte hengittäessä. Se oli pari päivää aika voimakasta, mutta nyt menossa ikään kuin pois... Voiko kortisoni jotenkin kuivattaa limakalvot rikki?

8

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samanlainen

      Olen miettinyt samaa. Siis tuota kortisonin osuutta. Ja mullakin on tuollainen samanlainen olo keuhkoissa.

    • astxcztmaatikko

      Voi toki mennä ko. putkisto vereslihalle. astmmatikolla useinkin. Silloin tulee yskittyä vaaleanpunaista limavaahtoa. Ei erityisen vaarallista. Toki kiusallista..

      • Hinku

        Aina välillä täälläkin sama juttu kun tulee flunssa


    • Hoksgmp

      Minulla samanlaiset oireet, kun vähensin omatoimisesti astmalääkkeen määrää. Tuloksena oli pahentunut yskä ja rasituksessa valtava hengenahdistus ja puristava tunne rintakehässä. Nyt palattiin entiselle tasolle ja tuli taas valtavat lihaskrampit jalkoihin. Astmalääkkeen vaihto ei auta kramppeihin. Onko kellään konstia vähentää kramppeja vai pitääkö hankkia lihasrelaxantteja. Jalat on kramppien jäljiltä todella kipeät.

      • kehitystä

        Hmm lääkkeet lihaskrammpeihin poistettiin ja suositeltiin erinäisiä särkylääkkeitä. Samaan törmäsin itsekin.


      • if69345

        Itselläni on ollut lihasrelaxatti lääkitys jo v:ta 1993 lähtien, enkä siltikään ole päässyt eroon krampeista. Astma-lääkitys on ollut v:desta 1987 lähtien. Olen v. 2018 maaliskuusta lähtien, pienen flunssan jälkeen, kärsimään liman kerääntymisestä keuhkoputken suulle. On vastenmielistä liikkua yleisillä paikoilla, kun joutuu köhimään limaa irti kurkusta.


    • pietu3

      Kolmatta viikkoa on yskitty., sillä flunssa kesti n 3 viikkoa.Välillä yskä lohkesi, ja luulin , että helpotti. Nyt on ajoittain ärsytysyskää. Luulen ,että kurkunpää on limainen, sillä saan yskänkohtauksia, kun joskus vedän liman mukana sitä limaa, tai joku leivänmurunen tarttuu limaisuuteen. Nenä on nyt limaton, mutta jostain sitä limaa vain valuu henkitorven päähän. Olo ei ole enää sairaaloinen, eikä muita vaivoja ole kuin nuo yskänkohtaukset.
      Astmalääkitystä olen lisännyt eli 2x Alvesco aamuin/illoin ja ventoline iltaisin.
      Nokkakannu iltaisin. Kävelylenkit ovat hyvä hoitomuoto, jolloin saa limoja yskittyä.
      Predninson-kuuri on varalla, mutta kun ei ole rohinoita, niin se on käyttämättä. Allergialääke Kestine ympäri vuoden, liekkö edes tarpeen. Puhaltelen n 560, ja ikääkin on jo 77 v.
      Sain ohjeet lääkityksen lisäämiseen tuplasti, kun soitin keuhkolääkärille.

      • hoppoti

        moik.itsekkin sairastanut astmaa ja allergiaa jo kauan kevät kesä aivan hirveää aikaa ,mietin sitte eikö mitään helpotusta oireisiin löydy kuin kortisoonin lisääminen .aivan sattumalta löysin luontaistuoteen joka on tepsinyt oireisiin.ei myydä suomessa.rupesin sitte kokeilemaan muutamassa päivässä lääke rupes tehoamaan nen tukkoisuus helpotti samaten astma lääkkeet puolitin välistä piti oikein nipistää itseä että onko totta ,lääkärille en ole puhunut mitään koska ne teilaavat nämä jutut täysin .olen nyt puolitoista vuotta lääkettä käyttänyt ja muutenki elämän energia lisääntynyt kovasti haittavaikutuksia en tiedä ,ja olen käynyt verikokeissa verenpaine on pudonnut samoin kolestrooli arvot on itsellä toiminut todella hyvin laitan sähköposti osoiteen jos kiinnostaa voit kysellä lisää ,[email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe