Voiko astmassa henkitorvi ja keuhkoputket mennä jotenkin ns. "vereslihalle"? Eli siis tarkoitan että henkitorvessa on samanlainen polte kuin juoksisit keuhkoputkentulehdus/flunssa päällä pakkasessa eli semmoinen repivä/raapiva olo tuntuu hengittäessä? Pef-arvot eivät kummiskaan laske. Itselläni oli kuivaa yskää ja tuplasin lääkeannoksena niin tuntu, että henkitorvessa alkoi tuntua polte hengittäessä. Se oli pari päivää aika voimakasta, mutta nyt menossa ikään kuin pois... Voiko kortisoni jotenkin kuivattaa limakalvot rikki?
Henkitorvi vereslihalla??
8
829
Vastaukset
- Samanlainen
Olen miettinyt samaa. Siis tuota kortisonin osuutta. Ja mullakin on tuollainen samanlainen olo keuhkoissa.
- astxcztmaatikko
Voi toki mennä ko. putkisto vereslihalle. astmmatikolla useinkin. Silloin tulee yskittyä vaaleanpunaista limavaahtoa. Ei erityisen vaarallista. Toki kiusallista..
- Hinku
Aina välillä täälläkin sama juttu kun tulee flunssa
- Hoksgmp
Minulla samanlaiset oireet, kun vähensin omatoimisesti astmalääkkeen määrää. Tuloksena oli pahentunut yskä ja rasituksessa valtava hengenahdistus ja puristava tunne rintakehässä. Nyt palattiin entiselle tasolle ja tuli taas valtavat lihaskrampit jalkoihin. Astmalääkkeen vaihto ei auta kramppeihin. Onko kellään konstia vähentää kramppeja vai pitääkö hankkia lihasrelaxantteja. Jalat on kramppien jäljiltä todella kipeät.
- kehitystä
Hmm lääkkeet lihaskrammpeihin poistettiin ja suositeltiin erinäisiä särkylääkkeitä. Samaan törmäsin itsekin.
- if69345
Itselläni on ollut lihasrelaxatti lääkitys jo v:ta 1993 lähtien, enkä siltikään ole päässyt eroon krampeista. Astma-lääkitys on ollut v:desta 1987 lähtien. Olen v. 2018 maaliskuusta lähtien, pienen flunssan jälkeen, kärsimään liman kerääntymisestä keuhkoputken suulle. On vastenmielistä liikkua yleisillä paikoilla, kun joutuu köhimään limaa irti kurkusta.
- pietu3
Kolmatta viikkoa on yskitty., sillä flunssa kesti n 3 viikkoa.Välillä yskä lohkesi, ja luulin , että helpotti. Nyt on ajoittain ärsytysyskää. Luulen ,että kurkunpää on limainen, sillä saan yskänkohtauksia, kun joskus vedän liman mukana sitä limaa, tai joku leivänmurunen tarttuu limaisuuteen. Nenä on nyt limaton, mutta jostain sitä limaa vain valuu henkitorven päähän. Olo ei ole enää sairaaloinen, eikä muita vaivoja ole kuin nuo yskänkohtaukset.
Astmalääkitystä olen lisännyt eli 2x Alvesco aamuin/illoin ja ventoline iltaisin.
Nokkakannu iltaisin. Kävelylenkit ovat hyvä hoitomuoto, jolloin saa limoja yskittyä.
Predninson-kuuri on varalla, mutta kun ei ole rohinoita, niin se on käyttämättä. Allergialääke Kestine ympäri vuoden, liekkö edes tarpeen. Puhaltelen n 560, ja ikääkin on jo 77 v.
Sain ohjeet lääkityksen lisäämiseen tuplasti, kun soitin keuhkolääkärille.- hoppoti
moik.itsekkin sairastanut astmaa ja allergiaa jo kauan kevät kesä aivan hirveää aikaa ,mietin sitte eikö mitään helpotusta oireisiin löydy kuin kortisoonin lisääminen .aivan sattumalta löysin luontaistuoteen joka on tepsinyt oireisiin.ei myydä suomessa.rupesin sitte kokeilemaan muutamassa päivässä lääke rupes tehoamaan nen tukkoisuus helpotti samaten astma lääkkeet puolitin välistä piti oikein nipistää itseä että onko totta ,lääkärille en ole puhunut mitään koska ne teilaavat nämä jutut täysin .olen nyt puolitoista vuotta lääkettä käyttänyt ja muutenki elämän energia lisääntynyt kovasti haittavaikutuksia en tiedä ,ja olen käynyt verikokeissa verenpaine on pudonnut samoin kolestrooli arvot on itsellä toiminut todella hyvin laitan sähköposti osoiteen jos kiinnostaa voit kysellä lisää ,[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262466- 1142096
- 1211749
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?451577Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91507Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161241059Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87975Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959