Heikoksi on mennyt Optiman laatu kun valmistus siirrettiin Meksikoon. Red Top 2003 oli huippulaatua ja kesti 8 vuotta, kunnes alkoi hiipua ja siirtyi reserviin. Hyvän kokemuksen perusteella hankittu Red Top 2010 ei kestänyt pakkasta juuri ollenkaan. Piti latailla laturilla jotta pystyi hoitamaan viikoittaiset 500-1000 km maantieajot tavallisella autolla jossa ei mitään ylimääräisiä sähkönkuluttajia. Takuuvaihtona saatu Red Top 2011 toimi vuoden verran tyydyttävästi ja sen jälkeen talvella hyvin huonosti. Red Top on ihan kyykyssä kun pakkasta 10 astetta. Akkua latailtu latureilla noin eran kuussa. Silti akun jännite 12,1 V. Autolla ajettu muutaman kerran viikossa pitkää matkaa >100 km putkeen. Laturi kunnossa, ei vuoda sähköä. Lämpimään talliin tuotua Ctek XS3600 latasi akkua tunnin ja näytti akun olevan täysi. Exiden 12/7 jatkoi lataamista on ladannut monta tuntia. Ei näistä Optiman paskoista tule kalua ja siksipä takuukin on vain yksi vuosi. Vuoden akku.
http://www.expeditionportal.com/forum/threads/80005-Optima-Battery-Poll-(NO-DISCUSSION)
On taas haettava uusi akku. Exiden tavanomaista tekniikkaa edustavat lyijyakuilla ei mitään ongelmaa eikä tarvitse ladata kun akku latautuu autossa paikoillaan ollessa.
Välttäkää Optiman akkuja
7
190
Vastaukset 7
- 436343
Ei tuo 8 vuottakaan nyt mikään erityisen hyvä kesto ole. Mulla kesti AD-liikkeen perus AD-lyijyakku 8 vuotta ennen kuin alkoi pyörittämään vähän hitaasti kylmäkäynnistyksissä pakkasella. Maksoi varmaan jotain 60e uutena.
- Optima sucks
Totta, mutta 2003 vuoden Optima pysyi ensimmäiset 8 vuotta priimakunnossa. Nykyään akussa pysyy enää 12,6 V jännite. Oiva kesäakku vielä kuitenkin.
Onhan mulla 13-vuotias lyijyakkukin hengissä. Säilyttää varastoituna n 12,5 V jännitteen. Magnesiumsulfaattikikka kokeiltu, ei auttanut. Joku autoliike saa sen vaivoikseen auton mukana kun vaihto tulee ajankohtaiseksi. Ihan ok kesäakku ja kotona kun lataa täyteen, niin autokaupoilla ei osata epäillä.
- Optima sucks
2012 valmistettu Red Top latautuu maks 12,5 volttiin 5 asteen lämpötilassa.
- bättery
Olihan noille Coloradossa valmistetuillekin annettu kehnoja pisteitä, ainakin osalle.
- et sillei joo
" Red Top 2003 oli huippulaatua ja kesti 8 vuotta "
12 vuotta vanhasta autosta simahti akku, oli alkuperäinen, merkkiä en tiedä mutta auto oli tojota.- Optima sucks
On sattunut omalle kohdalleni. 12-13 vuottakesti 1982 Datsunin alkuperäisakku. 12 vuoden jälkeen ei voinut olla enää varma jaksoiko akku käynnistää 20 asteessa vietetyn työpäivän jälkeen.
By the way, 2003 Optima latautuu korkeammalle kuin 2012 valmistettu Optima. Kumpaakaan ei ole koskaan käytetty edes puolityhjänä.
- osssss
Exide agm kesti kovassa käytössä liki 6v.Webastot ym laitteet jatkuvassa käytössä.
Lienee defan ylläpitolaturi auttoi asiaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1281966
- 51979
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r156836Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50756- 71684
- 67626
- 53617
- 59606
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.133593Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e120552Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 52503
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32498- 6494
- 55488
- 34487
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118486- 4469
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.140451