Epilepsiaako?

Mieheni on saanut muutaman kerran yöllä erikoisia "kohtauksia": ensimmäisessä kohtauksessa pää ja kädet heiluivat tahdottomasti ja huimasi; kesto noin 15 sek. Sen jälkeen oksennus.Muut kohtaukset ovat olleet "huimauskohtauksia", huone pyörii jne. Kaikki kohtaukset ovat tapahtuneet nukkuessa. Epäilen suurella ja pitkäänjatkuneella päivittäisellä alkoholinkäytöllä olevan osuutta asiaan, vai?
T: Huolestunut muija
2386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kun en ole lääkäri.
Kuulostaa siltä että kannattais mennä lääkäriin.

Äänestä

...Olen kokenut samalta kuulostavia kohtauksia..Kohtaus tulee aina aamulla,yleensä juuri herättyäni, joskus herään kohtaukseen. Kohtauksia on ollut kahdenlaisia;lievemmissä pääni nykii tahdittomasti ja kurkkua kuristaa ja kramppaa. Tätä lääkäri sanoi paniikkihäriöksi. Kaksi kertaa olen saanut rajumman kohtauksen, jossa ensin nykii pää, sen mentyä ohi kasvot ja kaula puutuu,tuntuu pistelyä,suupieli nykii alaspäin, pää nykii, kurkku krampaa,en pysty hallitsemaan itseäni. Toisella kerralla kädet toimivat, toisella kerralla ei. Silmissä pimenee ja jalatkin voivat nykiä.Taju ei (kai?) ole kohtauksissa mennyt. Rajumpien kohtauksien jälkeen halusin tutkimuksiin,lääkäri kun vaan hokee paniikkihäiriöstä.
Epilepsiaa ei siis vielä ole todettu.Perjantaina kuulen tuomion.
Vähän pelottaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hiutale kirjoitti:

Mieheni on saanut muutaman kerran yöllä erikoisia "kohtauksia": ensimmäisessä kohtauksessa pää ja kädet heiluivat tahdottomasti ja huimasi; kesto noin 15 sek. Sen jälkeen oksennus.Muut kohtaukset ovat olleet "huimauskohtauksia", huone pyörii jne. Kaikki kohtaukset ovat tapahtuneet nukkuessa. Epäilen suurella ja pitkäänjatkuneella päivittäisellä alkoholinkäytöllä olevan osuutta asiaan, vai?
T: Huolestunut muija

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu