Mistä tuli tänä jouluna hyvä mieli?

Joulumieltä

Otitko osaa jouluapua keräykseen vai kolasitko lumet naapurinkin postilaatikon edestä? Tai tehtiinkö sinulle jotain mukavaa?

Itse lähetin tänä vuonna näitä kumilenkkejä ympäri Suomea jouluavun muodossa :)
http://weheartloombands.fi/

Hyvää Joulua!

7

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolasin

      kolasitko lumet naapurinkin postilaatikosta :-DDDD

    • Apuritonttu

      Pukki oli hävittänyt tonttulakin ennen kierrosta ja kävin viemässä omani just ennen ekaa keikkaa :)

    • Mulla on ollut tapana käydä luovuttamassa verta joulun alla, tosin tänä vuonna olin sen verran nuhainen, etten voinut luovuttaa. Vähän siitä joulumieli kärsi, mutta menen sitten heti välipäivinä.

    • kunnontyöntekijä

      Muistin pienellä lahjalla henkilöä joka teki muhun vaikutuksen aidolla empaattisuudellaan ja halusin nyt häntä muistaa ja jollain tapaa kiittää. Kynnys oli korkeahko (meinas alkaa ujostuttaa ku en ihmistä henk.koht.tunne) mut ylitin jännitykseni.

    • Tyhjää täynä

      Hyvä mieli tulee siitä, kun saa jakaa ja antaa ihmisille pettymyksiä. Lapset pettyvät helposti pakettiensa sisältöön ja aikuisille jaetaan eniten pettymyksiä veikkauksen arpojen ja muiden pelien muodossa. Tänäkin Jouluna on raavittu erilaisa arpoja kynnet verillä, tuloksena haaveiden romahtaminen.

    • Tavis...

      Mulle oli jouluaaton sää oikein unelma sää. Tuli lunta ja sakeena ihana näky, kun istuin katsomassa joulurauhan julistusta. Tuli kunnon valkea joulu. Ainoa mikä varjosti oli se että olin kipeäksi tulossa, eikä ollut hyvä olo. Nyt sitten nenä vuotaa ja rinta rohisee ja yskittää, kuumetta ei onneksi ole ollut ja olen jo flunssan terveemmällä puolella. Joulu 2014 vaipui muistojen joukkoon, niikuin joulut ennen tätä, elämä menee kovaa vauhtia kohti tuntematonta olotilaa. Näin vanhetessa sitä usein miettii just jouluna, jolloin tuntuu että omat jo poissa olevat läheiset olisivat lähellä, niin kuin kauniisti laulussa sanotaan että kuin henkäys ikuisuutta.

      • .........

        Terveyden kohenemisesta. Annoin myös kaksi joululahjaa, toisen työkaverille, toisen naapurille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2645
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2615
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2262
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      74
      2134
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2125
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2015
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1616
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1477
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      1
      1370
    Aihe