STS:n törkeydet jatkuu

HÄPEÄ STS !!

Pahamaineinen STS Kielimatkat on JÄLLEEN passittanut mielivaltaisesti ja ilman perusteita vaihto-oppilaan kotiin (MTV:n uutiset/rikostoimittaja Jarkko Sipilä)
Luottaako joku vielä tähän ahneeseen järjestöön, joka kohtelee alaikäisiä nuoria monella tapaa nöyryyttävästi ja häpeällisesti?

16

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saman kokenut

      Taitaa olla Sts:n normaalia ja tavaksi tullutta toimintaa.
      Rahat pois ja vaihtari kotiin!

      • Lopettaamokomahuijau

        Vaihto-oppilastoiminta on mennyt ihan törkeeksi jo aikaa sitten. Vanhanaikaista jo. Ovatkin siirtyneet enempi huijaamaan aasiasta ja muista kehitysmaista tulevia lähes kielitaidottomia ihmisiä ..


    • Sts porkkanaa

      Taitaa jo olla Sts:n maine ja vilpillinen meininki tiedossa Suomessakin, kun pitää keksiä kaikenlaista porkkanaa, jolla houkutellaan uusia vaihtareita lankaan.

      • Äippä Tre

        Poikamme kertoi tänään, että lukioissa varoitetaan jo tästä järjestöstä. Siis Sts:stä.


    • Uutisjuttu

      Onko tuo uutinen nähtävissä jossain? Minä päivänä näkyi ja missä uutisissa?

      • Rikosjuttu

        Ainakin MTV:n uutisten verkkosivuilla on rikosjutuissa 23.12.2014.


    • Ho-ho-ho

      Vanha juttu. Oikeuden päätös MOT-ohjelmassa olleesta jutusta.

      • Ho-ho-ho itelles

        Päätös on ihan tuore kyllä!! Ja Sts edelleen yhtä pahamaineinen yhteistyökumppaneineen!
        Toivottavaa olisikin, että tämän kyseenalaisen julkisuuden tuloksena Sts ja muut alan " yritykset" ajattelisivat hieman ja että edes jotkut nuoret säästyisivät "järjestöjen "mielivaltaisilta ja perusteettomilta erotuksilta.
        Tuokin perusteetta yhden nuoren vaihto-opiskeluvuoden tuhonnut kantri manidzer, Mira Silvonen, tulisi syöstä alas palliltaan mitä pikimmin ja palkata tilalle joku paremman yleissivistyksen omaava ja muutenkin humaanimpi ja älykkämpi henkilö.
        Kun kuitenkin suurin osa vaihtareista on aivan huippuälykkäitä yksilöitä!
        Ja toivon, että myös muut alan yritykset kiinnittävät huomiota siihen, ettei ketään kohdella epäoikeudenmukaisesti kuten liian monet tässä bisneksessä toimivat aikuiset vallan sokaisemana kohtelevat alaikäisiä nuoria.


      • Kantri manidzer
        Ho-ho-ho itelles kirjoitti:

        Päätös on ihan tuore kyllä!! Ja Sts edelleen yhtä pahamaineinen yhteistyökumppaneineen!
        Toivottavaa olisikin, että tämän kyseenalaisen julkisuuden tuloksena Sts ja muut alan " yritykset" ajattelisivat hieman ja että edes jotkut nuoret säästyisivät "järjestöjen "mielivaltaisilta ja perusteettomilta erotuksilta.
        Tuokin perusteetta yhden nuoren vaihto-opiskeluvuoden tuhonnut kantri manidzer, Mira Silvonen, tulisi syöstä alas palliltaan mitä pikimmin ja palkata tilalle joku paremman yleissivistyksen omaava ja muutenkin humaanimpi ja älykkämpi henkilö.
        Kun kuitenkin suurin osa vaihtareista on aivan huippuälykkäitä yksilöitä!
        Ja toivon, että myös muut alan yritykset kiinnittävät huomiota siihen, ettei ketään kohdella epäoikeudenmukaisesti kuten liian monet tässä bisneksessä toimivat aikuiset vallan sokaisemana kohtelevat alaikäisiä nuoria.

        Humaanimmat ja fiksummat ihmiset eivät työskentele STS Kielimatkat/Ciee:n kaltaisessa huijarilafkassa...!! Se on epärehellisten, tunteettomien ja vallanhimoisten (=rikollismielisten) ihmisten tyyssija.
        Tämä kyseinen, "Kantri Manidzer"-titteliään rakastava, Silvonen on vertaansa vailla. En ole nähnyt kirjoissa enkä kuvissa näin epärehellistä, julkeaa ja kieroa ihmistä, joka käyttäisi alaikäisiä nuoria hyväkseen bisneksen teossa näin tunteettomasti.
        Mikäli oikein ymmärsin kantri manidzer Silvonen oli tässäkin jutussa perusteettoman kotiin passituksen takana.


      • Juttuja riittää

        Ja näitä juttuja valitettavasti riittää: vanhoja, uusia ja tulevia!


    • Vallan sokaisemat

      Sitä jotenkin olettaa, että nuorten kanssa toimivat aikuiset olisivat esimerkillisiä ja hyviä ihmisiä, mutta ainakaan näissä vaihto-oppilasyrityksissä ei sellaisia tunnu olevan. Ovat pikemminkin oman edun tavoittelijoita ja vallan sokaisemia idiootteja, joista en haluaisi nuoren saavan mitään vaikutteita!

      • Eivät tunne vastuuta

        Totta. Useimpien näistä vaihtaribisneksessä häärivien rahantekijöiden pitäisi olla ihan jossain muualla töissä kuin lasten ja nuorten parissa. Täysin tunnekylmää ja edesvastuutonta porukkaa. Valehdella osataan ja laistaa vastuusta.


    • STS:n vilppi julki
      • Mitämitäm

        Mitä hlvttiä? Siitähän oli kuvia siitä läävästä jo siinä MOT-ohjelmassa!! Miten voivat väittää,ettei ollut todisteita!?


    • Myös STSn kusettama

      Ja STS kiistää kaiken..... Yllätyskö?

      • Hyihyi

        Nyt kuitenkin Sts ja "maajohtaja" Mira Silvonen on tuomittu maksamaan korvaukset tuolle perheelle. Eli Mira hei, olet nyt tuomittu rikoksesta! Toivottavasti saat rikosrekisterinkin. Mutta taidat piilotella yrityksen takana vaikka kaikki tietää, että sinä sen teit! Teit rikoksen. Se on väärin se. Mira sen teki, Tuon perusteettoman erottamispäätöksen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      127
      3411
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      55
      2981
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2484
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      112
      2030
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      170
      1674
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1308
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1142
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      943
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      914
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      156
      891
    Aihe