Mannattaako myydä?

Omistamme Voikkaalla kaksion 44 m2. Vuokralainen on laittanut sen remonttikuntoon neljässä vuodessa. Oli aika kamalan näköinen kun kävin jättämässä irtisanomisilmoituksen. Miten on kannattaako vain siivota omin vomin mahdollisimman hyvin. Vai myydää tässä tässä kunnossa eteeenpäin osaavalle rempontoijalle. Itselläni ei ole rahaa, aikaa eikä työkaljuja ryhtyä remontoimaan huoneistoa. Hyvä tloyhtiö muuten. Paha tilanne? Mitä voin vaatia vuokralaiselsta muuuta kuin vuokravakuuden?

3

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myös vuokraaja

      Jos vaurioit on pahempia kuin tavanomainen asuminen aiheuttaa, niin voithan yrittää periä remonttikulut vuokralaiselta. Vuokravakuus ei voi olla kuin 1-3 kk suuruinen ja sillä ei kyllä ihme remontteja makseta. Toivottavasti sinulla on edes tuo maksimi 3 kk..

      Ja toivottavasti saat vuokralaisesi pihalle, sekään kun ei aina ole ihan helppoa.. Lakipykäliä asuinhuoneistojen vuokrauksesta: http://www.vuokraturva.fi/tietopankit/huoneenvuokralaki/luku7

    • Ei käy

      Jos vuokralainen on maksanut vuokrat niin vakuus on palautettava täysimääräisenä. Siitä ei voi vähentää mitään siivous/remonttikuluja. Muuten vuokralainen voi haastaa käräjille ja varmasti voittaa.

    • only hesa

      Ei kukaan osta enää mitään mistään voikkaalta!Missä tuo paikka on edes,suomessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 60
      752
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      704
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      45
      653
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe