Hei, laitan tänne kun Hason sivut ei toimi. Meillä täällä Joutsenraitti 1 C talossa on täysi remontti jossakin asunnossa nyt jouluaattona. Jos ei känniläiset huuda tai joku tappele asunnossa taikka poliisi tee huume etsintöjä niin sitten on remontti. Tässä talossa on muuten 70% asukkaista ulkomaalaisia. Mites teillä muilla jouluaatto menee ?
Joulurauhaa ei ole
Olen Suomalainen
202062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kutsu poliisi, että saat näytön häiriköinnistä ja joulurauhan rikkomisesta. Sääliksi käy, että häirikköjä noin paljon teidän talossa.
Onko trolli, aso taloissa ei asu juurikaan ulkomaalaisia eli kyseessä trolli, Aso pitää maksaa itse, eikä Hason taloissa ole todellakaan 70% ulkomaalaisia, eli kyseessä on taas tämä sama Aso trolli, joka purkaa katkeruuttaan palstalla, Hae hoitoon.
Hason taloissa ei ole kaupungin vuokraasuntoan, eli Simo puhuit taas itsesi pussiin.
Joo, ihmettelen kanssa, kun asun Falkullassa Jotsenraitti,eikä näissä mitään ulkomaalaisia asu, eikä mitään häiröitä ole.
Kuka tekisi remonttia Aso asuntoon, kun yhtölle kuulu remontit(11 v vanha ) jouluna?
Aloitus haisee pahasti, kenen motiivi on keksiä tuommoista kuviteltua paskaa?
Kerroppas sinä Olen suomalainen asuntosi numero, niin tarkistetaan, nimittäin en ole moista täällä kuulut minäkään.
Haso-alk- 2003 taidat olla nappisilmä. Kyllä Suomessa pitää lakia noudattaa. Joulurauhan rikkominen on törkeää !!!!!!!!
SIMO vai joka täällä katkerana vuodattaa?(nim.muualle valehtelemaa)
No aika moni on terapian tarpeessa,mut täällä tollanen pska höyryäminen on kyl ihan huippu. SIMO OTA LÄÄKKEET.
Katoha
mä olin valmis uskomaan ja uskon edelleen.
En voi tietää onko totta vai ei, mutta olen saanut niiiiin usein samanlaista "olet trolli" - kohtelua (Vasinkin jos se on totta), että olen valmis uskomaan.
Kyllä täälläkin on rempattu koko viikon. Duunareille on vissiin annettu lupa tehdä itse ja milloin ne tekis ellei joulun pyhinä? Seinään ja lattiaa kolistellaan - sitä on jatkunut jo piiiiiiitkään.
Eilen oli vähän hiljasempaa. Olin ilman korvatulppia vissiin ekaa kertaa noin puoleen vuoteen.
Kohtahan saa taas laittaa kaikki - kun kakarat aloittaa uuden vuoden paukut. Se alkaa viikkoa ennen uutta vuotta ja kestää uuden vuoden jälkeen. Se uudenvuoden yö on järkyttävää - Karjala takaisin - pauketta.
tämä siis ASO-kodin kämpässä. Vuokraako ASO- kodit desipelimittareita? Vois mitata huippuja.
Aloittaja vastasi itselleen. Onko ankeaa siellä kaupungin vuokrakämpässä? Naapuri juhlii viimeistä vapaata viikkoa siviilissä, mutta vapautuu taas helmkuussa vankilasta. Sitten jatkuu vapauden juhliminen taas. Koitahan kestää.
En tiedä ketä sä tarkoitat. Jos et usko että naapurit remppaa niin tule katsomaan ja kuuntelemaan.
Jos olet asokotien yms henkilökuntaa, niin tuskin kiinnostaa oikeasti?
Eli mölyä ja pauketta saa olla mutta siitä ei saa valittaa ääneen, ainakaan täällä vai.
Ihan sama, olemme etsimässä jo uutta asuntoa,
enkä tiedä mihin.
Ulkkiksia näyttää olevan näissäkin taloissa, kaiken maalaisia. Virolaiset lisääntyy, ne erottuu ja niiden käytös on...
Eikä nää aso- kämpät ole ihan niiiin tasokkaita - ainakaan täällä. En tiedä millaista menoa on kaupungin vuokra-asunnoissa, varsinkaan Helsingissä, mutta porukka näyttää olevan hyvin kirjavaa - kautta linjan.
ps. mitä noi palstalla heiluvat pillerikauppiaat on? Mitä lääkitystä ne tarjoilee? Auttaako se vatutukseen tai tukkiiko se korvat?
JA kuin myös, koittakaa kestää.
Kyllä niitä ulkomaalaisia on paljon. Kun mukuloita katsoo pihalla niin yli puolet on tummaihoisia ja tummasilmäisiä. Ei välttämättä somaleita mutta muita vastaavia. Tossa kirjoittajan osoitteen viereisessä talossa puukotettiin kuoliaaksi bileissä yksi riehuja. Kaupungin vuokratalon asukkaat ramppaavat kylässä kavereilla myös muutamia naisia joilla näkyy vain silmät.
Täällä Falkullassa asuu ainakin Virolaisia, Venäläisiä, Vietnamilaisia, ja ilmeisesti Iranilaisia ja muslimi naisia. Kyllä se on niin jos asunto ei maksa paljoa tai vastikkeet ovat pieniä niin meno on samanlaista kuin kaupungin vuokratalossa. On paljon Suomalaisia yksinhuoltaja äitejä joilla on paljon tummia lapsia alle kouluikäisiä joilla on ADHD oireyhtymiä jo näkyvissä. Kun seuraa heitä niin yhtään ei olla paikallaan vaan koko ajan riehutaan, potkitaan talon tai roskiksen seiniä, kiipeillään autojen päälle, yritetään kiskoa valaisin tolppia maasta irti ja osaavat enempi Suomalaisia kirosanoja kuin minä. Jos ei halua asua ulkomaalaisten häirikköjen kanssa kannattaa valita joku muu asumisoikeus yhtiö kuin Haso.
Asuuhan niitä, mutta asuvat viereisissä kaupungin vuokrataloissa, aloittaja Rölli, Trollikin asuu siis kaupungin vuokratalossa, mutta Aso-palstalle pitää tulla huutamaan, vai tulevatko ne kaupungin vuokra-asukkaat sinne aloittajan Aso-kotiin huutamaan.
Hason taloissa ei asu ulkomaalaisia, kyllä ne asuvat Stadin vuokrataloissa, aloitushan oli selvä valhe, mikähän motiivi tällä Aso Trolilla on palstalla aina heilua ja keksiä näitä juttuja.
Oletko lääkkeet ottanut tänään ? Niitä sinisiä pillereitä. Pyydä heti apua jos olosi ei helpotu.
No Simo, vastaa nyt selvään kysymykseen.
"mikähän motiivi tällä Aso Trolilla on palstalla aina heilua"
Ja ennen kuin kirjoitat muille lääkereseptejä niin kartoitappa ensin oma lääkityksen tarpeesi.
Samaa mieltä, aloittaja trollaa ja valehtelee ja tarjoilee muille pillereitä, olisi syytä katsoa peiliin tämän tohtorin, paljasti taas itsensä, TROLLI::
No haloo... kyllä Aso-kämpissä asuu ulkomaalaisia ja työttömiä, ainakin täällä Espoossa. Ja vielä kalliilla alueella. Ihmettelen kyllä suuresti mistä ovat saaneet rahat asumiseen kun kumpikaan ei käy töissä eivätkä puhu edes hyvää suomea. Mutta on silti varaa ostaa osuus isosta rivarista ja juoda kaljaa päivät pitkät...
Eihän se ole homma eikä mikään ostaa aso työttömänä, onhan niitä omistusasuntojakin ostaneet monet työttömät. Nykyään saa omistusasuntoja ilman pankkilainaakin. Vain pieni osa maksetaan kaupantekohetkellä, loput maksetaan taloyhtiölainana eli rahoitusvastikkeena. Siinä on sellainen erikoisuus että siihen rahoitusvastikkeeseen saa saman asumistuen kuin vuokralla asuessakin, mutta se rahoitusvastike lyhentääkin asuntoa velattomaksi. Pankkilainaan ei saa asumistukea, vain korkoihin
www.kela.fi/kohtuulliset-asumismenot_osakeasunto
"Osakeasunnossa asumismenoja ovat hoito- ja rahoitusvastike"
Esim. tästä 101 700 euroa tiskiin, ja loput voi maksattaa kelalla:
m.etuovi.com/kohteet/1125791
Se mistä työtön saa rahat tuohon, voi olla esim rahapelivoitto, pieni perintö tai huumebisnekset. Tai ostanut joskus töissä ollessaan asunnon, josta saanut myymällä alkupääoman tuohon. Sitten on työttömänä helppo nostella kelalta etuuksia.
ASOn kämpässä kummallista liikehdintää ja metelöintiä yöllä. Tupakointia sisällä.
Ei ihan ydinkeskustassa vaan 30 km. Epäillään että puhelinseksiä ja dominapalveluita yhdessä asunnossa. Mitähän asialle voisi tehdä?
Hei trolli! Missä on rakennettu asotalo 30km päähän keskustasta.
Simo taas asialla, trollaa työkseen aso-palstalla, olisko näin, että kun ei varaa asoon, niin kadehtii ja trollaa, jutut ei täsmää, kuten aloituskin osoitettiin taas trolliksi, puhuu kaupungin vuokrataloista ja liittää ne asoon.