On havaittavissa joulun jälkeistä elämää

taaltapesee

Jouluun, ja varsinkin jouluaattoon, on satsattu joulu-uskovien ihmisten kaikki voimat siinä käsittämättömässä luulossa, että elämä loppuisi jouluna. Tähän asti se on silti jatkunut aivan samanlaisena kuin aina ennenkin ja näyttää jatkuvan yhä, vaikka jouluaatto on jälleen kerran takanapäin.

Joulu on ihmisten loputtoman mielikuvituksen luoma illuusio ja sen merkitys on kohtuuttoman suuri muihin juhlapäiviin verrattuna. Tosiasia on, että suurin merkitys joululla on kauppiaille, jotka käärivät sen varjolla taskuihinsa hyvät rahat.

2

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joulurauha

      Tuolla mielettömällä satsaamisella varmaankin pyritään luomaan jouluun se tunnelma. Joka ei välttämättä synny aina pelkistä ulkoisista asioista. Ellei sisimmässä ole, sellainen rauha ja harmonia. Kuka nauttii joulusta, istuessaan siellä joulukrääsän ja lahjavuoren keskellä, jos asiat on muuten päin honkia?

    • Aatto ei ole juhlapäivä

      Joulun aika alkaa marraskuun viimeisenä sunnuntaina (1. adventti) ja päättyy loppiaisena tammikuussa. Joten joulun jälkeistä elämää vietetään vasta loppiaisen jälkeen. Lisäksi joulu ei ole 24.12. vaan 25.12.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6248
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      69
      4145
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      39
      3266
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      20
      3171
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      194
      2928
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2582
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2479
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      19
      2440
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      150
      1489
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      325
      1488
    Aihe