Otimme tässä n. 3viikkoa sitten eläinsuojalta aran tyttökissan..aluksi sähisi ja murisi paljon, mutta nyt nauttii rapsuttelusta ja silittelystä..keträä ja uskaltaa kelliä. Mutta kissa ei uskalla tulla pois saunasta kuin illalla ja yöllä kun on hiljaista. Kisu pelkää olla sylissä, mutta uskon että vielä koittaa se päivä, kun se itse haluaa syliin. Kissan 4poikasta (3kuukauden ikäistä) jouduttiin lopettamaan niiden arkuuden takia, koska ne eivät koskaan olleet olleet kosketuksissa ihmisten kanssa. Kissa on ollut heitteillä, mutta joskus se on selvästi ollut jonkun oma kissa.
Mietin siis kannattaisiko ottaa kissalle kaveriksi vähän nuorempi kissa..sellainen utelias, että kissa rohkaistuisi hieman. Kaverini kissa muuttui rohkeammaksi, kun he ottivat toisenkin kissan. Kissamme on masentunut, koska ei pääse ulos..mutta emme uskalla vielä viedä sitä sinne, koska pelkäämme että se karkaa..ja se varmasti pelkäisi valjaita. sitten viemme kun uskaltaa olla sylissä tärisemättä.
Millainen kissa olisi hyvä kaveriksi? Kissamme on tyttö, joten olisiko tyttö hyvä kaveriksi? Mietin jotain 4kuukauden ikäistä, että olisi jo oppinut vadille.. onko siis järkevää..? tottuisivat varmaan toisiinsa ensirähinöiden jälkeen.. kissallamme saattaa olla ikävä poikasiaan, joten se voisi helpottaa ikävää. Kertokaa kokemuksia ja antakaa neuvoja..:) -KIITOS-
Mietin siis kannattaisiko ottaa kissalle kaveriksi vähän nuorempi kissa..sellainen utelias, että kissa rohkaistuisi hieman. Kaverini kissa muuttui rohkeammaksi, kun he ottivat toisenkin kissan. Kissamme on masentunut, koska ei pääse ulos..mutta emme uskalla vielä viedä sitä sinne, koska pelkäämme että se karkaa..ja se varmasti pelkäisi valjaita. sitten viemme kun uskaltaa olla sylissä tärisemättä.
Millainen kissa olisi hyvä kaveriksi? Kissamme on tyttö, joten olisiko tyttö hyvä kaveriksi? Mietin jotain 4kuukauden ikäistä, että olisi jo oppinut vadille.. onko siis järkevää..? tottuisivat varmaan toisiinsa ensirähinöiden jälkeen.. kissallamme saattaa olla ikävä poikasiaan, joten se voisi helpottaa ikävää. Kertokaa kokemuksia ja antakaa neuvoja..:) -KIITOS-
Vastaukset 8
Vanhimmat
no eikö kellään ole muka kokemuksia.. ois kiva saada jotain tukea ajatukselleni.
kissamme on siis hieman villi..mutta ei enää sähise tai murise..hän on vielä hieman arka ja ujo. Leikkuutamme kisun pian ja se ei voi enää saada omia poikasia..omat pennut omat varmasti vielä tuoreessa muistissa, koska ruokki niitä yksin koko kesän.
Hyväksyisiköhän se pennun helpommin? Ja tytön vai pojan?
Sis jos ymmärsin oikein, niin se on siis hoitanut kovasti pentujaan eikä siitä ole kauaankaan?!
No joo kuiteskii...Jos se kaipaa pentujaan tai jotain sellast niin kyl se saattais ehkä hyväksyy pennun helpommin...
Joo..tyttömme on siis noin vuoden vanha ja entinen omistaja jätti sen heitteille nähtävästi tytön tiineyden takia..pennut saivat elää 3.kuukauden vanhoksi kunnes emo ja pennut saatiin kiinni. Pentujen ihmisarkuuden takia ne piti lopettaa. Tyttömme oli siis ruokkinut pentujaan 3kuukautta yksin ja uskon että hän ei voi sellaista unohtaa.. Kun haimme kisumme eläinsuojasta se oli hyvin peloissaan,vihainen ja masentunut.. on edelleen aika apaattisen oloinen (viihtyy saunassa vähän liiankin hyvin)..mutta nauttii seurasta ja keträä paljon. Mutta tyttö on edelleen hyvin arka ja ajattelin, että pentu saattaisi antaa sille lisärohkeutta..
Suosittelisin, että ota koeajalle. Meidän kisu oli 3kk kun tuli meille. Niin ARKAA kissaa en ollut koskaan tavannut, siksi vein sen pois.- Tuli sitä raasua ikävä ja niin haettiin takaisin. On nykyään 3vuotias leikattu tyttö. Meille omistajille AIVAN ihana ja rakas, mutta ei hyväksy vieraita-piiloon heti. EI hyväksy uutta kissaamme (iso persialainen). Ovat nyt olleet kaksi kuukautta ja edistystä ei tapahdu, on aika hankalaa kun pitää laittaa ne aina eri huoneeseen. Otimme kokeeksi 3kk ikäisen pentukissan vks:si, olivat heti kavereita keskenään. Eli ota koeajalle pentukissa (ei pientä). Näet kyllä pian huoliiko uuden tulokkaan. Tulee muuten iso ongelma niinkuin nyt on meillä. Mieluiten tyttökisu kaveriksi (tytön leikkaus vain on kallista). Mutta muuten sanoisin että kisunne viihtyy parhaiten ainoana kissana, jos vain itse tyydyt yhteen kissaan. Kissahullu kun olen niin minä-siis minä en tyytynyt yhteen ja nyt ollaan vaikeuksissa onneksi on niin iso asunto,että voi jakaa huushollin kahteen osaan.
Jos otan kissan koeajalle niin haluan myös pitää sen..en voi sille mitään..:) Olen aikamoinen kissahullu ja aina ennen on ollut vain yksi kissa, mutta haluaisin nyt toisen tyttömme lisäksi. Tyttökissan leikkuu maksaa kyllä enemmän.. mutta nykyiselle tytöllemme leikkuu kustannetaan eläinsuojalta, koska kukaan ei olisi sitä ottanut. Toisen kissan ottopäätös ei ole yksin minun..pitäisi saada vanhemmat mukaan ajatukseen:) ajattelin jotain 4kuukauden ikäistä..
juu sain puolivuotta sitten "vahingossa" 2.vuotiaan julia kissan.julia on vajaa?lähtee pakoon,kun sitä yrittää silittää.lymyilee vaan sängyn alla.uskaltautuu tulemaan pois,silloin kun sitä pask"ttaa tai sillä on nälkä.julian otti pentuna nuori tyttö,joka luopui kissasta koska oli "vajaa" arka pienestä pitäen.julian otti säälistä tytön äiti,jolla oli jo ennestään kaksi kissaa.nämä kaksi kissaa alistivat juliaa,josta tuli entistäkin arempi.no julle tuli sitten mun luokse.jullekin taisi entistä enemmän masentua,kun ei enään päässyt ulos,niinkuin edellisessä asunnossa.julialle hankin sitten kaveriksi nikke beiben "poika kisulin"kissatalosta.ajattelin,että jos julia siitä piristyisi,kun raukka vaan kaiket päivät lymyää sängyn alla.pari ekaa päivää julia sihisteli nikelle,mutta hyväksyi niksun kaveriikseen.nykyään nikke ja julle ovat kuin paita ja peppu.menoa ja melskettä riittää.valjailla ulkoilukin sujuu.=)kaveri kamulle vaan=)
Kiva kuulla, että kissat on ystävystyneet..:) tyttöni on tosiaan arka ja haluaisin sille kaverin.. minkä ikäinen poikakissa oli, kun otitte se? Kun mietin että ottaisin tyttökissan mutta sen leikkuu maksaa enemmän..