Lahjakortti hierontaan, voinko luottaa ?

Harmaa hieroja

Sain joululahjaksi lahjakortin hierontaan. Kun aloin tarkemmin katselemaan tätä kyseistä hierojaa ja hiukka pintaa syvemmälle, niin huomasin, että... Kyseinen hieroja oli poistettu verottajan rekistereistä ja taloudellisissa vaikeuksissa.

Voinko tällaiselle hierojalle mennä, koska pimeän työn teettäminen tai siihen osallistuminen on jo nykyisin lainsäädännön mukaan rangaistavaa. Voiko tällaisessa tapauksessa vaatia lahjakortin summaa takaisin ?

Väkisin tulee mieleen, jos aionkin mennä hierojalle vasta huhtikuussa, niin onko kaveriakaan enää mailla, eikä halmeilla ?

2

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näintekisin

      Hölmöhän sinä olet jos maksat pimeenä hierojan pyytämän summan. Minä sanoisin kun pyytää ilman kuittia esim. 40 e .Kuititta 20 e tai anna kuitti jossa näkyy y-tunnukset ja muut lain vaatimat hommat.

    • Hieroja itsekin

      Onko tällä kyseisellä hierojalla kuitenkin liiketilat vai hierooko esim. kotikäynteinä? Onko tiedot netissä ajantasalla? Jos onkin vaikka perustanut uuden yrityksen, mutta tiedot eivät ole päivittyneet?

      Jos ei ole virallista yritystä niin ei varmasti ole voimassa olevaa vastuuvakuutustakaan eli jos hänelle menet niin menet hoitoon täysin omalla vastuullasi. Eli jos hoidossa sattuu joku vahinko niin hieroja ei ole korvausvelvollinen.

      Sinuna ilmiantaisin tuollaisen tyypin jos pimeesti työtä tekee. Yksi lahjakortti ei vilä ketään rikastuta, mutta jos koko ajan tekee pimeesti niin tienaa kelpo summan vuodessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      57
      4604
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      154
      4218
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3852
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3810
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3644
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      78
      3464
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3031
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2875
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2706
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2414
    Aihe