Luin tuolta jostakin palstalta pohdintaa koiran ja isännän yhdennäköisyydestä. Siitä tuli mieleeni, että joskus vanhemmat pariskunnatkin alkavat muistuttaa toisiaan. Oletteko törmänneet tällaiseen ilmiöön?
Millähän sen pystyisi selittämään? Eivät varmaankaan ole etsineet ulkonaisesti kaltaistaan.
Eleet ja ilmeet voivat varmaankin samankaltaistua. Kyllä maailmassa ihmettelemistä riittää. Eikö?
Millähän sen pystyisi selittämään? Eivät varmaankaan ole etsineet ulkonaisesti kaltaistaan.
Eleet ja ilmeet voivat varmaankin samankaltaistua. Kyllä maailmassa ihmettelemistä riittää. Eikö?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuo pitää paikkansa olen seurannut pareja usean vuoden ajan ja saman näköisyyttä on lähes kaikilla pareilla.
Molemmillako tekarit ?
Ihmeellisesti usein aviopareissa alkaa ilmeentyä yhdennäköisyyttä. Eri geeniperimä heillä joka tapauksessa on.
Tuttavissani eräs aviopari muistuttaa kahta guttaperkanukkea naamaltaan ja muutenkin.Lähinnä kuin kaksi barbia kävelisi kadulla.
Jouluna herkutellaan voileipäkekseillä, perinteiset ruuat ei kuulu
heidän ruokavalioonsa. Välillä napataan vitamiinipilleri ja tietysti ovat aliravitun
näköisiä kaikella tavalla. Yhdessä viihtyvät vähän liiankin hyvin, meillä sekaravinnon nauttijoilla on kuulema tuoksukin erilainen.
opitaan tuntemaan ja sen mukaan ne muokkautuvat saman suuntaisiksi.
Neljäkymmentä neljä vuotta opetti tuntemaan jo nenän asennosta,silmien ilmeestä mitä tuleman pitää.
Mielipiteet muokkaantuivat hyvin samanlaisiksi.
Mieheni puheet ,hyvin harvoin kyseenalaistin ,olin vain samaa mieltä.
Tulihan niitä tulikivenkatkuisiakin,joskus.
Ulkonäkömme poikkesi,hän pitkä ja hoikka,minä pieni ja pyöreä,joten emme ulkoisesti muistuttaneet,ehkä puketuminen jotenkin samantyylistä.
Olihan se niin varmaa elämää.