Ühiskaartista kysymys

Fiksu suomalainen

Olen työasioissa Tallinnassa ensi vuonna kuukauden verran ja mietiskelin sitä joukkoliikenne ühiskaartia, jota kuulemma myös ulkomaalaisille myydään. Siitä on niin kauan kun siellä viimeksi tuli oltua pitkäaikaisesti, joten hiukkasen on unohtunut toimintamalli. Voisiko joku päivittää tietojani?
Löysin netistä oheisen sivuston mutta epäselväksi jäi, kannattaako ostaa tämä 8,5 € pilettisysteemi vai se mitä ühiskaartiksi sanotaan ja ladata siihen x-määrä hintaa? Mitä suosittelette, jotka siellä enempi olette?

https://www.pilet.ee/cgi-bin/splususer/splususer.cgi?op=view_trans&product_id=3112

5

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trammimies

      Jos olet siellä pidempään, niin osta R-kiskalta kortti ja lataa samalla kymppi tai pari aikaa. Itse kortin hankkiminen ei onnistunut Balti Jaamalla ainakaan taannoin, mutta Viru-keskuksessa kylläkin onnistui.

      • tallinnamalkin...

        Ei siellä mitåån lippuja tarvii. Itse olen aina ajellut ilman lippua ja ei kukaan ole kysellyt yhtään mitään


    • trollireisija

      Hommaa kortti ärrältä 2 e ja siihen kuukausilippu 23 e ja reissaat sillä Tallinnan sisäisessä liikenteessä seuraavat 30 päivää,

    • Fiksu suomalainen

      Kiitti vinkeistä. Mukava nähdä kuinka paljon paikka on muuttunut parissa vuodessa kun viimeksi kävin.
      Btw, tiedättekö onko keskustan tienoille tullut muita kuntosaleja kuin se Kalev Spassa oleva? Kun viimeksi asuin siellä liki 5v, käytiin työkaverin kanssa hotelli Olympian vintillä ja sitten toinen paikka oli Film-kadulla, jonkun puiston lähellä. Tuli usein hölkättyäkim sitä rantaraittia mutta kesällä se oli yhtä tuskaa kun muta ja lieju haisivat tuulettomalla rannalla, huh. Sittemmin valmistui se rantaraitti Rocca al Maresta Kopliin.

      • esapekka59

        On siellä aika paljon kunto saleja. Viru keskuksessa on kuntosali


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      291
      1764
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1569
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      152
      1284
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1131
    5. 142
      1093
    6. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1047
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1042
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      963
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      922
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      152
      877
    Aihe