Ühiskaartista kysymys

Fiksu suomalainen

Olen työasioissa Tallinnassa ensi vuonna kuukauden verran ja mietiskelin sitä joukkoliikenne ühiskaartia, jota kuulemma myös ulkomaalaisille myydään. Siitä on niin kauan kun siellä viimeksi tuli oltua pitkäaikaisesti, joten hiukkasen on unohtunut toimintamalli. Voisiko joku päivittää tietojani?
Löysin netistä oheisen sivuston mutta epäselväksi jäi, kannattaako ostaa tämä 8,5 € pilettisysteemi vai se mitä ühiskaartiksi sanotaan ja ladata siihen x-määrä hintaa? Mitä suosittelette, jotka siellä enempi olette?

https://www.pilet.ee/cgi-bin/splususer/splususer.cgi?op=view_trans&product_id=3112

5

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trammimies

      Jos olet siellä pidempään, niin osta R-kiskalta kortti ja lataa samalla kymppi tai pari aikaa. Itse kortin hankkiminen ei onnistunut Balti Jaamalla ainakaan taannoin, mutta Viru-keskuksessa kylläkin onnistui.

      • tallinnamalkin...

        Ei siellä mitåån lippuja tarvii. Itse olen aina ajellut ilman lippua ja ei kukaan ole kysellyt yhtään mitään


    • trollireisija

      Hommaa kortti ärrältä 2 e ja siihen kuukausilippu 23 e ja reissaat sillä Tallinnan sisäisessä liikenteessä seuraavat 30 päivää,

    • Fiksu suomalainen

      Kiitti vinkeistä. Mukava nähdä kuinka paljon paikka on muuttunut parissa vuodessa kun viimeksi kävin.
      Btw, tiedättekö onko keskustan tienoille tullut muita kuntosaleja kuin se Kalev Spassa oleva? Kun viimeksi asuin siellä liki 5v, käytiin työkaverin kanssa hotelli Olympian vintillä ja sitten toinen paikka oli Film-kadulla, jonkun puiston lähellä. Tuli usein hölkättyäkim sitä rantaraittia mutta kesällä se oli yhtä tuskaa kun muta ja lieju haisivat tuulettomalla rannalla, huh. Sittemmin valmistui se rantaraitti Rocca al Maresta Kopliin.

      • esapekka59

        On siellä aika paljon kunto saleja. Viru keskuksessa on kuntosali


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      140
      5459
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      191
      4525
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4460
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      2
      4437
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      54
      4325
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4143
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3949
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      37
      3811
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3700
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3670
    Aihe