Olen suunnittelemassa ensimmäisen Lumia-puhelimen ostamista, mutta ei ole hajuakaan mikä olisi opiskelijan käyttöön se paras malli. Olen katsellut nettikaupoista Lumia 830 ja 925 -puhelimia, mutta kumpaa te suosittelisitte? Vai onko jotain muitakin hyviä vaihtoehtoja? Tietenkin hinta rajoittaa ostopäätöstä jonkin verran, koska en halua maksaa puhelimesta yhtä paljon kuin uudesta tietokoneesta.
Lumia 830 vai 925
Ensimmäinen Lumia
12114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nuo maksaa gigantin alessa saman verran 279e eikä ole vaikea päättää kumman ostaa tietty 830:n.Muistikortti paikka,tehokkaampi suoritin,isompi näyttö..uudempi malli,irrotettava akku,siinä päällimmäiset kriteerit
.
Toinen harkinnan arvonen malli on 735 jonka hinta on enää vaivaset 169e joten hinta ja ominaisuudet alkaa olla kohdallaan 735:ssä, ehkä paras paketti jo sen takia ettei maksa maltaita.
Vielä vois mainita halpis 535 jota kannattaa myös harkita 5" näyttö,salama,etukamera,1gb ram jne.Ei ole huono tämäkään alle 120e puhelin.
530 hinta 49e tällä hetkellä gigantissa,tälläkin pärjäisi pitkälle mutta esim.näyttö huononee jo aika paljon josta ei ole kovin nautittavaa katella.
1020 tietysti. 299e monessa paikassa. Miksi nuo vaihtoehdot??
Totta. 4,5 tuumaa, 2 gt ram, 32 gt tallennusta, loistava AMOLED näytto hanskoilla käytettava, glance screen ja karkkina 41 meganen purewiew kamera. Tarviiko enää perustella tuota valintaa!!
Kun kysyjän tarkempi hintahaarukka puuttuu voi kai kaikkia ehdotella...1020 poistuu myynnistä kohta joten kiirettä pitää jos sen vielä saa..sen hinta on nyt tosi edullinen ominaisuuksiinsa nähden ja mitä se makso vielä kesällä satkun enemmän
Ei missään tapauksessa vanhoja malleja , oli hinta mikä tahansa . 830 on omat ongelmansa edelleen . Ittellä 2 nokia/ms puhelinta , enkä ole enää varma ottaisinko lumioita . On sen verran huoltoo tehty molempiin, että on oltava 2 puhelinta, kun toinen koko ajan rempassa??? Mieti vielä mitä pohjaa alat käyttään .
Ja mitähän ne ovat ne "omat ongelmansa", joita siinä 830:ssä on? Omastani en ole vielä sellaisia löytänyt...
Lue vähän muutakin netistä kuin edellinen kirjoitus, niin ehkä löytyy sullekin tietoja mitä kaipaat . Viitun uusavuton .
Itse olet ollut avuton aina?
Kiitos hyvistä kommenteista! Olen pikkuhiljaa kallistumassa tuon 830 puoleen. Mitenköhän muuten tuollaisesta Nokian vanhasta C5-kapulasta onnistuu esim. kuvien ja tekstiviestien siirtäminen uuteen Lumiaan?
TXT viestejä ei voi siirtää mutta kuvat voi tietokoneen kautta.
Kyllä noi txt viestit voi yleensä siirtää vanhasta nokialaisesta kuhan se ei ole Lumia puhelin.esim symbian Nokia 500:sta voi siirtää lumiaan: yhteistiedot - teksti viestit - kuvat - musiikki
Lumiasta Lumiaan ei txt viestejä vaan ne tulee pilven(onedrive) kautta uuteen lumiaan mikäli käyttää samaa ms tiliä uudessakin lumiassa.
Siirto tapahtuu Siirrä tietoni sovelluksella
Lumia 830 ehdottomasti. Se on uudempi, paremmat ominaisuudet ja tuntuu/näyttääkin paremmalta. Ei ole hinnalla pilattu verrattuna muihin Lumioihin saatikka muihin merkkeihin. Osta ihmeessä!