Kuinka vaikee ala on farmasia. Oon himoinnu sitä opiskelemaan jo pitkään ja ens keväänä sitten pääsykokeisiin. Sitten näin erään fuksin papereita ja rupes hirvittämään,että mahtaako siellä pärjätä..
Kertokaa muutenki että minkalaista sitä on opiskella .. Pitääkö olla neropatti?
Kertokaa muutenki että minkalaista sitä on opiskella .. Pitääkö olla neropatti?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse pääsin opiskelemaan farmasiaa muuntokoulutuksen kautta ja oeln ollut hyvin tyytyväinen. Opiskelu ei ole liian vaikeaa, kun on vain innostunut asiasta. Ei tosiaankaan tarvi olla mikään neropatti. Ja sitäpaitsi, opiskelu avartaa.
Mulla on kaksi pientä lasta ja opiskelen samalla, välillä tuntuu kiletämättä ylitsepääsemättömän vaikealta, mutta kaikki helpottaa aikanaan.
Minäkin tilasin ensin vanhoja pääsykoe kysymyksiä ja ne näytti tosi vaikeilta, mutta suurin osa asioista on nyt jo tuttuja.
Ei muuta ku yritystä peliin!!!
Ei todellakaan tarvitse olla mikään neropatti farmasiassa pärjätäkseen! Itse olen 3. vuoden opiskelija, eli farmaseutin paperit todennäköisesti kädessä ensi kesänä. Ensimmäisenä syksynä on aika paljon kemiaa, joka ainakin mulla pisti mietityttämään omaa soveltuvuutta alalle, mutta kummasti vaan pakersin läpi nekin kurssit. Aika monelle kurssikaverille on ihan sama millä arvosanoilla kurssit pääsee läpi, eli ei paniikkia, ei siellä mitään neropatteja opiskele todellakaan. Joku joskus tokaisi että farmasiassa opiskelee kaikki sellaset jotka ei ole päässyt lääkikseen sisään. ;) (tosin tämä ei täysin totta, koska farmasian ja lääkiksen pääsykokeet ovat samana päivänä ainakin Kuopiossa, mutta itsekin valitsin farmasian koska sinne helpompi päästä sisään)
Eli farmasiaan vaan, se on hyvin käytännönläheistä opiskelua muutamia teoriapainotteisia kursseja (lähinnä kemiat) lukuunottamatta. Ei ylitsepääsemätöntä asiaa nekään. :)
eikö tuo kuitenkin ole melko vaativa koulutus kun työ on käytännössä normaalia myyjän työtä?