Apua xbox 360 kanssa

Hoodz

Noniin haluaisin saada nettiyhteyden xbox 360 mutta en tiedä mitä minun pitää ostaa että saan yhteyden ja kuinka asennan modeemit ja piuhat auttakaa! Linkatkaa halvat mutta hyvät netit jooko.

8

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peräreikää rassataan

      Auttakaa nyt joku poikaa hädässä!

      • jokukuoliwssäääenainaask

        Jaahas... Jaahas että sellasta!


    • Näin täällä

      Kun huushollissa on läppäri ja monta pelikonsolia, niin Saunalahden tuplanetti on toiminut hyvin. Mulla siihen kuuluu mokkula, jota käytän läppärissä kun en ole kotona, ja sitten tuo langaton modeemi (johon toki saa myös piuhan jos haluaa). En tiedä sitten, että onko se halvin vaihtoehto. Helppo oli kyllä laittaa kaikki vehkeet nettiin langattomana. Onnistui hyvin helposti jopa tällaiselta tumpelolta. Eikä tartte niitten piuhojen kanssa rassata.

      Modeemista vaan johdot seinään, laite päälle ja sitten antaa yhdistettävän laitteen etsiä sen oikean verkon nettiasetusten kautta. Sen jälkeen syöttää vaan modeemin pohjasta löytyvän salasanan ja eiku nettiin. Johdon kanssa ei tartte ettiä verkkoa eikä syötellä salasanaa, mutta sitten on se piuha siinä modeemin ja konsolin välillä. Ei järin kätevää, jos laitteet eivät ole ihan vierekkäin.

      Ilmeisesti myös kännykän kautta voi jotenkin yhdistää boxin nettiin, mutta en tiedä yhtään, miten se käytännössä toimii. Oma boxi on joskus aikanaan kerran yhdistetty nettiin tällä tavalla. Kyseessä oli silloin kaverin puhelin.

      • hoodz

        Mulla on vanhempi xbox 360 versio jossa ei sisään rakennettua wifiä joten piuha on pakko


      • tehInternetz

        Vanhempiin Xbox 360 koneisiin on myytävänä erikseen netti-adaptereita jotka yhdistää talon Wifi-verkkoon.


    • Bass

      esim mokkula 3g/4g tietokone ja Netwjork N 4g wifi adapter (verkkokauppa.com)

      • Bass

        sil pitäis päästä ainaki :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      611
      2213
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1088
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      23
      1065
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      927
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      85
      833
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe