2v kummilapsi

neuvoton...

En tiedä mitä asiassa pitäisi tehdä. Kummilapseni on hyvin päällekäyvä ja aggressiivinen, saattaa läpsiä yhtäkkiä ilman syytä. Ymmärrän että 2-vuotiaat voivat olla hieman ailahtelevaisia luonteeltaan, mutta vertailun vuoksi otan oman 2-vuotiaan tyttäreni joka on ihan erilainen, pitää rauhallisista leikeistä ja ymmärtää että toisten satuttaminen on kiellettyä. Tällä kummilapsellani ei ole mitään tuntua siitä, millaista on esim. oikeanlainen koskettaminen, vaan puristelee, nipistelee, halailee liian rajusti ja kohdistaa tätä myös lapseeni. Joka kerta saa myös katsoa perään, ettei iske päähän jollan kovalla esineellä yms. Vanhemmat reagoivat tosi hitaasti hänen tekemisiinsä ja jos "vahinko" on jo tapahtunut, esim. vahingoittanut toista, niin ei tule kunnon seuraamusta. En ole koskaan nähnyt että olisivat sanoneet hänelle jotenkin tiukasti tai käyttäneet "ei" sanaa.

Uskon ettei heidän menetelmänsä tuota tulosta, koska joka kerta lapsi toimii samalla tavalla. Olen toiminut joka kerta lasten erotuomarina ja kieltänyt kummilastani napakastikin, mutta vanhemmat eivät siltikään sano asiaan mitään, vaikka näkevät omin silmin mitä tapahtuu. Tämä on aika rasittavaa, koska mielestäni on vanhempien tehtävä kasvattaa lastaan ei ulkopuolisten, onhan lapsi heidän kanssaan eniten tekemisissä. Haluaisin olla pian käymättä heidän luonaan koska haluan että lapseni on turvassa tuollaiselta höykytykseltä ja kyläily heidän luonaan alkaa olemaan jo suuri stressin aihe. :( Pidän kyllä kummilapsestani, mutta en pidä yhtään hänen käytöksestään.

2

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikuinenko

      Ymmärrän huolesi ja ei tietystikään ole kiva pelätä oman lapsen puolesta. Itsekkään en käy joidenkin vanhempien luona koska lapset ovat liian villejä. Lapset ovat erilaisia ja yleensä poikalapset ovat rajumpia leikeissään kuin tytöt. Kaksivuotiaina ihminen on aggressiivisimmillaan, näin sanovat useat kasvatusoppaat. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä että lapselle ei tarvitse opettaa sopivia käyttäytymistapoja. Kaksivuotiaana lapsi ei myöskään osaa vielä leikkiä yhdessä eikä jakaa leikkikalujaan. Yleensä leikkiminen on sitä että leikitään omia leikkejä rinnakkain tai sitten sitä että se leikki ja leikkikalu millä toinen leikkii on aina kiinnostavampi ja se täytyy saada toiselta pois. Lapsia voi ohjata leikkimään omia leikkejään rinnakkain. Toisen kädestä ei saa ottaa lelua pois. Toista ei myöskään lyödä, potkita eikä purra. Jos kummilapsesi vanhemmat eivät tätä ymmärrä, voithan sanoa ääneen että jos kummilapsesi käyttäytyy epäsopivasti ette tule enää leikkimään. Tämä voi olla herätys niin vanhemmille kuin lapsellekin. Lapsi valitettavasti unohtaa tämän viidessä minuutissa ja tarvitsee jatkuvaa muistutusta siitä miten leikitään nätisti. Toinen keino on vaihtaa leikkipaikkaa eli jos te menette aina käymään heillä niin muuttuuko tilanne jos he tulevat teille tai jos leikitte ulkona.

    • Hei. Kiitos ensinnäkin, että olet ryhtynyt kummiksi! Saat olla lapsen elämän eräs tukija.
      On vaikea kysymys, voiko toisen perheen kasvatukseen puuttua ja jos, niin missä on se kohta että pitää puuttua. Mielestäni satuttaminen on kyllä asia, jota ei voi painaa villaisella. Kun olet paikalla tilanteissa, kerrot olevasi se, joka kieltää satuttamisen ja puuttuu tilanteisiin. Kertomasi perusteella vanhemmat ovat passiivisia tuolloin. Miten koet mahdollisena ottaa asian ihan suoraan vanhempien kanssa puheeksi? Löytäisitkö sanat, joilla toisaalta ilmaiset, että tahdot olla heidän tukenaan, etkä arvostella ja tuomita, mutta toisaalta tahdot, ettei sinun enää tarvitse pelätä lapsesi puolesta. Rajat on vedettävä ja yksi selkein raja elämässä on, että toista ei saa satuttaa ja sellainen peli on heti vihellettävä poikki. Voisiko asiasta keskustelu kenties avata uusia väyliä vanhempien miettiä kasvatustaan?
      Jos vain vetäydyt pois etkä enää tapaa, se tuntuu kyllä huonolta vaihtoehdolta minusta. Helpoin tapa, mutta tavallaan pakenemista. Tällöin ongelmaa ei ole käsitelty eikä annettu mahdollisuuksia ratkaista sitä uudella, paremmalla tavalla. Tällöin tavallaan lapsikin on jätetty oman huonon käyttäytymisensä armoille. On aikuisten tehtävä ohjata ja laittaa rajat.
      Ajattelen, että voisit ehkä melko suoraan esittää pyynnön. Kertoa, että pyydät lapsen vanhempia selkeämmin ja oma-aloitteisemmin puuttumaan tilanteisiin, joissa satuttamisen uhkaa tapahtuu ja katkaisemaan tilanteet ennakolta.
      Miltä kuulostaa?

      Meiju, diakoni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      422
      3145
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      84
      2436
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      80
      2053
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1768
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1657
    6. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      8
      1330
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      73
      1299
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      294
      1116
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      16
      1097
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    Aihe