PYHÄ HENKI

Sami Sundström

Pyhä Henki on sitä, että Herra Jeesus antaa suuhusi oikeat sanat, oikeaan aikaan, jotta sinun ei tarvitsisi tappaa päällekävijää. Tässä tiivistettynä koko "Joutsenpolulla"- novellini. Amen.
Sami F-37 Haukkuva Haukka.

2

289

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cuthalu

      Olen siis selkeästi juuri pyhän hengen vaikutuksen alaisena väitellyt uskovaisia vastaan satoja kertoja ja todistanut, ettei "Jumala" ole kaikkivoipa tai etenkään kaikkihyvä.

      (Aikuisten oikeastihan pyhä henki on oman pään sisäinen asia, tunnetila; ei liity mikään oman pään ulkopuolinen, "Jumala" etenkään.)

      • Sami

        Sinä et ole todistanut yhtään mitään. Laitapa
        vastaus ja lukumäärä monesko sadas väittelysi tämä on. Yksi sana Jumalalta ja sinä saat aurinkoa lämmittämään ettei tarvi olla avaruuden pakkasessa absoluuttisessa nollapisteessä. Siellä on sen verran kylmä että tarvitaan ainakin tumput (käsineet) käteen vaikka ollaankin niin kovia tyyppei eikä pipoa käytetä paitsi jos se ei vaan satu olemaan muotia.

        Vai oletko kenties niitä ihmisiä jotka uskoo vuorenvarmasti että esi-isänsä söivät osmoosin avulla. Kerropa kaikki kehitysvaiheet.

        Yksi sana Jumalalta, sinä saat anteeksi kaikki mahdolliset pahat tekosi. olet vain turvautunut omaan ymmärrykseesi, kuten minäkin valitettavan monta kertaa. Jos olisin kuunnellut Jumalaa, olisi mennyt moni juttu helpommin. Yksi sana Jumalalta ja aikasi loppuu vaikka salamaniskuun ja sinua ei enää ole. Kuten ei ollut yhtä ystävääni joka tuosta vain kuoli aineisiin. Häntä ei enää yhtäkkiä alle kolmekymmentävuotiaana vain ollut!!!!!!!!!!! Jos olisin edes kerrankin aikoinani rikkonut konservatiivista käyttäytymis-etikettisääntöä toisen kotona, kaverini voisi olla elossa.

        Silti Jeesus sanoo aina viimeisen sanan. Et sinä, etkä minä. Oli pakko ottaa taiteilijanimi jotta saisin olla vapaalla jalalla ja oma itseni!!!!!!!!!! Jumala kasvattaa ja kurittaa minua, niin kuin lapsiaan yleensä. En suostu tämän maailman muottiin, en voi tietää millaiselta ystävästäni nyt tuntuu, siis siltä kuolleelta.

        En vaadi sinua vastaamaan. Haluan vain sinun miettivän asioita vähän eri kantilta. En minäkään tiedä, milloin tulee aikani lähteä, vaikka en kovin vanha vielä olekaan. eräässä leffassa tyyppi sanoi toiselle: "et ole jumala". toinen vastaa" mikset paina liipasinta ottaaksesi selvää"

        Olin ottanut vuosikausia henkisesti turpiini, koska en halunnut satuttaa toisia. Sen jälkeen kun keitti yli, niin keitti yli totaalisesti.

        Joku päivä sinä olet viimisellä tuomiolla , kuten minäkin. Toivottavasti minä pelastun edes vaivoin. Sinä voit, jos uskot, olla korkea-arvoisempi vieras ns. Karitsan häissä, juhla-aterialla. Minulle on yhdentekevää olenko pelastuneista viimisellä sijalla vaiko sijalla 5797830904589890007 arvoasteikossa ja ilman kirkkaita palkintosijoja rohkeuskokeen jälkeen. Sitä uskollisuus-ja rohkeuskoulua käydään täällä maan päällä viimeiseen hengenvetoon asti. Kaikki samalla viivalla. Jeesus sai kultaa. Minulle pääasia että tyyppejä pelastuu. Saatana saa lättyynsä, ou jeeeeeeee!!!!!!!!!! joka ainut kerta, kun joku ottaa Jeesuksen vastaan.

        Jumala käyttää siksi tällaisia "ateria" ja -"hää"- termejä,koska me ihmiset olemme ajatuksinemme rajoittuneita muurahaisia, ja Jumala haluaa kommunikoida kanssamme. Legolas-juliste "Sormusten herrasta" oli ihan kiva seinällä aikoinaan, mutta koska sitä tyyppiä ei oikeasti ole olemassa, minä opinkin Jeesuksen opetuksesta soittamaan ja ampumaan. Jeesus on totta. Olen saanut myös hieman lahjoja taivaasta, toivottavasti saan lisää.

        Jeesus siis otti murkun hahmon. Kristus kantoi syntimme, nousi ylös ja tulee lopettamaan sodat sekä tuhoamaan saatanan lopullisesti. Silloin se joka ei ottanut armoa vastaan ON TODELLAKIN KUSI SUKASSA JA PASKAT HOUSUISSA !!!!!!!!! puhuinko tarpeeksi ymmärrettävästi????

        Sami S.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1833
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      305
      976
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      887
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      129
      739
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      601
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      569
    7. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      567
    8. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      44
      561
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      550
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe