kunnes ostettiin oma,joka on ensi keväänä maksettu. siis 2015. pakko huutokaupasta ostettiin,ja halvalla....mitäs siihen sanotte tuhnut. eikö riitä tuhnuillä raha vai mikä on?
minäkin hehkutin rommausta vuoteen 2009 asti
ex tuhnu
27109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Onneksi olkoon,mutta ei kannata muita ostamatta jättämättä olevia halveksia,koska hehän tässä vasta tilin saattavatkin tehdä,sinä tosin ostit 2009 mutta nyt on ajat paljon paljon huonommat ja kohteita valuu nettiin seuraavan vuoden aikana paljon,pakkomyyntejäkin tulee ja lisääntyy vaan,joten ei kannata maksaa paljoa ja ruveta pankin kanssa mihinkään tälläisina aikoina,jos nyt sanon suoraan niin suomesta ei kannata enään ostaa jos ei saa lähes ilmaiseksi.
Näin se vaan on,hätäisimmät nyt kärsii eniten,suomessa ei kuule ole nähty kaikkea.
Jos joku kämppä on nousukaudella päätynyt pakkohuutokauppaan, on kyse todellisesta perseasuntorealisoinnista ja hinta sen mukainen. Lamassa tuollaiset kämpät jäävät kokonaan myymättä ja sitten sulla menee kuusi vuotta sellaisen maksamiseen.
Ei se mitään. Pelleily loppuu ja lama ottaa omansa.
Onnittelut aloittajalle lähes täydellisestä ajoitusmokasta. Hehkutit siis romahdusta koko sen ajan kun olisi pitänyt omistaa niin monta asuntoa kuin vain kykenee, ja menit sitten ostamaan hintanousun loppukliimaksissa juuri ennen hintojen yläkuolokohtaa ja laskuun kääntymistä.
Huh huh.. ei voi muuta kuin ottaa osaa, sillä tuo hölmöily tuli todella kalliiksi.
Itse tein juuri päinvastoin.
Hei.. Se ostettiin pakko huuto kaupasta, eli PAKKO HUUTO kaupasta (sori pakko oli huutaa). Ei markkinahintaan.
Stten se on vielä huonompi juttu. Kovassa nousukaudessa pakkomyyntiin tulee yleensä vain pelkkää roskaa ja jotai homejätettä.
Ei ei ei.Vaan aina paranee. PAKKO HUUTO kaupasta (anteeksi vielä oli pakko taas huutaa) ostetaan pää märkänä laatu asunto HALVALLA. Ei siinä kiireessä katota onko mukana ulkoroskista tai kompostia.
On tämä oikeasti ollut jännää. Joku kertoo ostaneensa (toki vasta viisi vuotta asian jälkeen) historiallisesti halvimmalla hinnalla about ikinä, ja täällä itketään miten on ostettu juuri kuplan huipulla ja hintojen alkaessa rommata... :)
Hienoa, että tajusit ostaa oman. Tyhmää on se, että sitä täällä hehkutat. Muista, ettei tässä maassa ole mitään toivoa, ihmisillä ei syytä elää ja kokonaisissa kylissä viritellään köysiä tukeviin oksiin kaiken tuskan, jota oman ostaminen on aiheuttanut, lopettamiseksi. Lisäksi kansallisen luonteenpiirteeseen ja sisäsiittoisuuteen vedoten masentuneena rommin takia joudutaan tappamaan myös perhe ja lapset, sillä mitään toivoa ei enää jäljellä ole. Kaikki on mennyttä, ihan kaikki. Ja vain siksi, että on tullut ostettua kuplahintainen homekorsu savelta. Hirveää, aivan infernaalista tuskaa on oman ostaminen kansallemme aiheuttanut eikä mitään toivoa ole enää jäljellä. Nyt kaikki kynnelle kykenevät etsimään jostain päin maapalloa maata, jossa asiat ovat paremmin, jossa eläminen on ihanaa, ei ulkomaalaisia, eikä ylimielistä omistusasujien luokkaa, puhumattakaan tuloeroista. Nyt kaikki te menetetyn tulevaisuuden ja sorron uhrit kohti vapauttavaa tulevaisuutta taivaaseen, joka on....
Taidan kuitenkin viedä kissani omalle pihalle kuselle....
Minä hehkutan edelleen ikuista nousua. Lisäksi ok-talot on niin haluttuja, että ne revitään käsistä vaikka ei olisi myynnissäkään. Tämä tulee jatkumaan vielä pitkään, koska minulla on kristallipallo, josta näen tulevaisuuteen.
Ei tarvi katua hyvää päätöstä.
Hyvä päätös kestää isältä pohjalle.
Aloittaja ei ostanut varsinaisesti ajoissa, sillä kertoo rommautelleensa jo vuosia ennen oman ostoa. Omaan siirtyminen oli kuitenkin toki viisasta ja tähän päivään nähdenhän hän osti ajoissa. Hinnat ovat nouseet julmetusti vuodesta 2009, vaikka palstan tyhjätaskuiset vuokralla käkkivät luusiret koittavatkin muuta rääkyä.
Minä hehkutin rommausta vuoteen 2000 saakka. Sitten luovutin ja ostin oman.
Sitten se REAALIHINTA näyttikin että kaikki meni päin vittua. Mutta mitäs noista..
Reaalihinta on se hinta, jonka mä saan käteen. Onko se sulla jotain muuta reaalisesti. Et taidakaan olla siitä viisaammasta päästä.
Reaalihinta kertoo miten asuntosi arvo kelluu suhteessa muihin instrumentteihin aka. ympäröivä todellisuus.
Ootkos vähentänyt palkastakin reealihinnan? Sulla taitaa olla palikat pahasti kateissa.
Mee ihmeessä valittamaan, että sä et enää saa reaalipalkkaa. Vittu mikä pahviaivo.
"Tietyn perusvuoden hinnoin laskettu hinta, josta on poistettu hintatason muutosten vaikutukset. Useimmiten reaalihinnalla tarkoitetaan kuluttajahintaindeksillä deflatoitua nimellishintaa."
Jos asunnon REAALIarvo laskee suhteessa indeksiin, mistä se kertoo?
Poistatko palkastaskin inflaation. Jos poistat anna ihmeessä mulle tuo inflaatio-osa niin se tuntuu todellisemmalta.
Saman laskutoimituksen varmaan teet autolle, kahvinkeittimelle, leivänpaahtimelle, talletuksille jne.
Käyt valittamaan pankkiin, että vittu missä mun rahat on, vaikka rahojen määrä on kasvanut koron verran.
Sä oot pahviaivo. Myönnä nyt vaan.
Ai niin maitopurkista saat enemmän vastinetta rahoille kuin aikasemmin.
Oot varmaan sijoittanut rahas maitopurkkeihin.
Minkä inflaation?
Et kai sä nyt ihan näin tyhmä ole. Taikka olenhan mä sen tiennyt, että oot sikatyhmä. Oliskohan kustannustason nousu sama kuin i...o.
Koska tässä maassa oli inflaatiota viimeksi? Miksi reaaliarvo laskee vaikka inflaatio on nollassa?
Oleellista ei ole mikään muu kuin se, että vuokralla asuminen on kalliimpaa, eikä siitä jää koskaan mitään muuta kuin tuulen huuhtoma perse ja kasa vuokrakuitteja eteisen piironkiin.
Koska märkäpierutuhnu rommelitrollilla oli mitään muuta kuin tuulenhuuhtoma perseensä :d
vastakysymys? mitä niille jää käteen, joilla on ok-lato jossain hevon kuusessa, missä pankkikaan ei suostu enää antamaan vakuusarvoa lainaa vastaan?
toki sulla on vielä se lato, mutta ei reaalista arvoa sille enää.
vastakysymys. Jos muulille jää arvoton lato ja maapohja, jolla on arvoa ja kasa rahaa, koska vuokra on kalliimpi ja märkäpierutuhnulle jää kasa kuitteja - kumpi voittikaan. Asia selvä. Tähän ei varmaan enää sitten tarvi palata.