406 SW -04

Kiikarissa 406 farkku -04 vuosimallia. Mittarissa vähän päälle sata tuhatta eli vähän mun mielestä. Tekeekö tällä pelillä mitään?

Tarkoitus laittaa auto jolla ajetaan ainakin 10 vuotta.

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.
480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvä auto, jos ostat, niin kynnyskoteloihin kannattaa laittaa ruostesuojaus öljyä, niin kestää yli 20 vuotta.

Äänestä

No eiköhän 10 vuoden ikäisellä perhefarkulla tee vielä jotakin, jos mittarissa on päälle 100tkm.

Ja sekin kannattaa muistaa että millä tahansa autolla ajetaan ainakin 10 vuotta, kyse on vain siitä, kuinka paljon jaksaa korjata.

Olen omalla 1997 mallisella nyt ajanut 6 vuotta ja melkein 100tkm kaikenkaikkiaan. Jotakin korjattavaa on koko ajan, mutta ei mitään ratkaisevan kallista tai vakavaa, joka olisi lopettanut auton etenemisen

Suurimpina korjasusavottoina on ollut:

-moottorin nykiminen, vaihdoin lopulta kaikki moottorin anturit, puolan ja imusarjan tiivisteet
-jäähdyttäjän vuotaminen, jonka seurauksena lopulta jouduin vaihtamaan kannentiivisteen, omaa hölmöyttä
-etujarrulevyjen ja palojen vaihto, kulutustavaraa
-tuulilasin vaihto, sekin kulutustavaraa
-helmojen paikkausta, katsastukseen joka vuosi, ei auttanut kotelosuoja-aineet

Noiden lisäksi olen vaihtanut etuiskarin kääntölaakerin, kaksoireleen, taka-akselin aurauksen säätötangot, tukivarsien puslia ja varmasti vielä jotakin muutakin.

Kuten sanoin, millä tahansa ajaa sen 10 tai 20 vuotta, mutta kuinka paljon jaksaa duunata. Itse luovun samantien tuosta, vaikka hyvä auto onkin, kun se ei enää taloudellisesti ole kannattavaa. Ongelmatonta 10 vuoden aikaa en uskalla sinulle luvata.

Äänestä

Ai ei olee enää sinkki peltiä nois uusis ranskalaisis? Nehän joutaa paaliin aika alta yksikön!

Äänestä
  • Onko 18 vuotta vanha auto uusi? ei varmaankaan

    Ja onhan 406 sinkitty, mutta menee ne helmat silti puhki, ei sitä silti kannata paaliin laittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Glu glu kirjoitti:

Kiikarissa 406 farkku -04 vuosimallia. Mittarissa vähän päälle sata tuhatta eli vähän mun mielestä. Tekeekö tällä pelillä mitään?

Tarkoitus laittaa auto jolla ajetaan ainakin 10 vuotta.

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu