Jälleen yksi teiniraskaus?

Teinimamma?

Olen 16 vuotias tyttö ja olen kuukautisten loputtua 3 viikonloppua peräkkäin harrastanut suojaamatonta seksiä erään pojan kanssa. Nyt olen huomannut että rintani ovat hieman turvonneet ja nännit tummuneet. Alavatsalla on kummallinen tunne ja kipuja, huomasin että tunnen silloin tällöin pientä "nipistelyä" munasarjoissa(?) kuin joku nipistelisi hennosti sisältäni, tunne on uusi minulle. Lisäksi kauheaa närästystä kokoajan joka ei siis ole normaalia itselleni. join yksipäivä pari siideriä ja aamulla kamala darra vaikka normaalisti siitä ei olisi mitään tullut. Mitä luulette.. Onko syytä huolestua :( toivon nopeita vastauksia!

7

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huooooooooh

      Tee testi, saatat hyvinkin olla.
      Saat kyllä abortin, teiniäidiksi ei le pakko ruveta.
      Anteksi ilkeyteni, mutta jos ei tajua että suojaamattomattasta yhdynnästä voi tulla raskaaksi, ei varmaan tajjua paljon mitään lapsen hoidostakaan.

    • ..........

      Kyllähän tuo raskaus on täysin mahdollinen. Nyt sitten testiä tekemään. Edellinen puhui abortista, mutta kyllähän vaihtoehtoja on muitakin. Adoptioon antamista ei monikaan harkitse tässä maassa, mutta adoptiojonossa olisi paljon halukkaita pariskuntia. Myös jos lapsen haluaa pitää, teiniäideille on kyllä useita tukimuotoja ainakin isommissa kaupungeissa.

    • Samasaatilanteessa (:

      Moikka! (: oon vähä samassa tilanteessa ku sä, paitsi et tiedän et oon raskaana... mietin eka et mitä teen ja olin iha paniikis, mut päätin pitää sen vauvan. Mun kaverit ja perhe pitää mua iha hulluna, mut jos vaihtoehot on säästää tai tuhota uusi alkava elämä, nii tottakai säästän sen. :) Oon lukios mut saan pidettyyn välivuoden sielt, eli mun vauvan pitäis syntyy kesäkuus nii oon koulus kesälomaan asti (jos vaa pystyn) ja sit pidän seuraavan vuoden välivuotena. Ja okei tää kuulostaa kyl vähä kauheelt, mun omastki mielest, mut laitan sen mun pikkusen sitten 1-vuotiaan hoitoon, et pääsen ite jatkaa kans kouluu. Ellei sen lapsen isä sit jäis hoitaa sitä sen jälkeen ku meen ite kouluun, mikä ois parempaa ku mahtavaa! (: Plus sain kuulla et nuorille äideille on omii tukiryhmii ja muutenki jos on epävarma olo nii sua autetaan kyl! Oon ite vaa onnellinen (ainaki viel täs vaiheessa) ja ainaki viel täs vaihees sen lapsen isäki on pysyny kuviois ja tukenu mua. :) (Toivottavasti pysyy kuvios loppuun asti! :)) Mut hei toivon kaikkee hyvää sulle ja mieti tarkkaa et mikä on paras vaihtoehto sulle! Tää on paras mulle ja tiedän et pystyn huolehtii pienestä lapsesta. Ja oon ite kans 16, täytän ens vuon 17. (:

      • ........

        Tuli mieleeni, että sähän voit tehdä loput lukiosta aikuispuolella, jossa pakollisia kursseja on huomattavasti vähemmän eli siellä skipataan taiteelliset ja liikunnalliset aineet. Saat silti päästötodistuksen, ja voit osallistua kirjoituksiin. Ja sulle jää enemmän aikaa olla lapsen kanssa.


      • samassa tilanteessa (:
        ........ kirjoitti:

        Tuli mieleeni, että sähän voit tehdä loput lukiosta aikuispuolella, jossa pakollisia kursseja on huomattavasti vähemmän eli siellä skipataan taiteelliset ja liikunnalliset aineet. Saat silti päästötodistuksen, ja voit osallistua kirjoituksiin. Ja sulle jää enemmän aikaa olla lapsen kanssa.

        No itseasiassa oon ilmasutaidon lukiossa ja haluun suorittaa siel mun koko lukion. Muuten toi ois ollu iha hyvä vaihtoehto ja varmasti on muitakin aatellen! (:


    • Teinimamma?

      Kiitos kun ootte vastaillu vaikka vasta tänään tämän kirjoitin tänne! Tosiaan lisääki oireita on ilmaantunu, mun nännit on yhtäkkiä niin kipeät että ei koskemaan pysty ja järkyttävä pissahätä jatkuvasti! Myös valkovuotoa aika ripeästi.

    • saaraseksiäsaa

      Abortti kannattaa aina ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1929
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1761
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1560
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1442
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1038
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      968
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe