Juu hei, olen 14 vuotias tyttö. Minulla on ollut kuukautiset jo kolme vuotta. Joskus mulla on jääny yhen kuukauden kuukautiset pois välistä. Nyt kumminkin kun tämän kuukauden alussa minulla ei tullutkaan menkkoja vaikka olisi pitänyt. Pitääkö hankkiutua lääkäriin vai onko tämä taas yhden kuukauden skippaus. Tällä hetkelle alaselkään sattuu ja alavatsa turvottaa. En tiedä minkä oireita nuo sitten ovat.
Pelottaa...
2
204
Vastaukset
- ehkä
Kuulostaa siltä etä kehosi olisi valmistumassa kuukautisia varten. Joskus asian liiallinen miettiminen saa kehon toimimaan erilailla ja kuukautiset voivat jäädä hyvin niukoiksi tai tulla myöhässä. liikunta ja terveellinen elämäntyyli vähentää muutenkin kuukautisien kestoa. jos asia sinua pelottaa voithan aina olla yhteydessä lääkäriin. se ei ole koskaan väärin.
- normaalia:)
Toi on täysin normaalia! Vaikka sulla onkin ollut menkat jo 3,5 vuotta niin ne voi edelleen olla epäsäännölliset. Ittelläni kokemusta tästä:D mun menkat alkoi 5 v sitten, ja parisen vuotta sitten mulla oli menkoissa TASAN VUODEN TAUKO :D ja en siis ollu raskaana tms..joskus niin vaan käy:) nyt tulee menkat joka kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain20111406Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-12710848Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2366228Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1885039Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313496- 1723485
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402333Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3041885Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov91734Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161634