Olen tuleva merkonomi ja kiinnostaa saako osa-aikainen myyjä (esim. 20-30h/vk) palkan lisäksi myös liitolta ansiosidonnaista päälle? Paljonko käteen siis jää jos kaupassa töissä ja tekee myös viikonloppuvuoroja..
myyjälle ansiosidonnaista palkan
lisäksi
1127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Soviteltu päiväraha tulee kyseeseen, jos teet alle 80% työaikaa. Käteen jäävää palkkaa ei kukaan voi sinulle suoralta kädeltä sanoa, koska siihen vaikuttavat ainakin seuraavat asiat: Ansiotason mukainen valtionveron progressio, oman kuntasi kunnallisveroäyri sekä se, oletko kirkon jäsen vaiko etkö ole? Lisäksi käteen jäävän palkan määrään vaikuttaa ikäsi, koska työntekijän maksettavaksi lankeava osuus työeläkemaksusta riippuu henkiön iästä.
Todennäköisimmin olet kuitenkin alinta tyel-maksua maksava. Mutta joo, käteenjäävää palkaasi ei pysty sanomaan kukaan muu kuin verottaja, ja sekin vain likimain niiden tietojen perusteella, mitä osaat kertoa, kun haet verokorttia, elet sitten tyydy siihen, joka kohta tulee postissa, mutta jonka mukainen veroprosentti saattaa aiheuttaa sinulle aikanaan ikävän tai vaihtoehtoisesti mukavan yllätyksen, kun 2015 verotus valmistuu keväällä 2016 ja sinulle määrätään maksuun pantavaksi joko jäännösveroa, tai sitten saat palautusta joulukuussa 2016.
Jos et halua ikävää yllätystä, niin mene verotoimistoon ja tee mahdollisimman tarkka selvitys 2015 ennakoimistasi tuloista, että veroprosenttisi osataan täsmäyttää mahdollisimman lähelle oikeaa.