Monen firman nettisivuilla on animaatioita. Joidenkin mielestä ne ovat hyvä myyntiä lisäävä asia, ja joidenkin mielestä kaikki animaatiot häiriköivät sivujen asiasisältöön keskittymistä. Kysyn mielipidettäsi, kumpaa lähestymistapaa sinä kannatat:
Tapa 1:
Nettisivulla pyörii firman tuotteiden tai palveluiden kuvia, ja kunkin kuvan yhteydessä on lyhyt selostus tuotteesta tai palvelusta. Kuvat ja tekstit vaihtuvat muutaman sekunnin välein nettisivun laatijan määräämässä tahdissa. (Esim. karuselli.)
Tapa 2:
Nettisivuilla ei ole mitään animaatioita, vaan kaikki palvelut tai tuotteet näkyvät otsikoina tai staattisina kuvina. Lukija voi itse päättää milloin klikkaa seuraavan tuotteen tai palvelun näkyviin välittämättä sivun omasta rytmistä.
Tässä polli: (Valitse kumpaa kannatat)
http://www.easypolls.net/poll.html?p=549f0e32e4b03c59c70e254d
Kerro mielipiteesi nettisivujen animaatioista
6
507
Vastaukset
- boot.strap
slaideri on ihan ok kun ei ala vouhottaan sen koon kanssa, eli hehtaarin kokoista raskailla png kuvilla :D.. mut kaikenlaiset pakkoanimaatiot yms flash ja java turhakkeet karkoittaa aina kävijöitä.. sekunninkin viivästyminen sivun latauksessa tai takkuilu ottaa jo pattiin nykyään porukkaa.. staattinen selkeä sivu josta löytää hakemansa tiedot nopeasti ja selkeaästi on aina paras vaihtoehto.. kaikenlaiset härpäkkeet voi tehdä valinnaiseksi, eli et lataa vasta kun haluaa nähdä
- samoja-ajattelen
Totta puhut. Juuri noin itsekin reagoin asioihin.
Ymmärrän, että "hienouksia" halutaan esitellä , eli erilaisia netti härpäkkeitä.
Niillä ei ole mitään tekemistä myynnin kanssa tai asiakkaan mielenkiinnon kanssa.
Ehkä juuri päinvastoin. Minua jopa ärsyttää, kun etsin jotain ja sitten pyörivät kuvat vie yhteystehoja ja muut jopa tökkivät niiden takia.
Myös se on pakkosyöttöä, joihin ihmiset alkavat kyllästymään ( mainoksia joka paikassa).
Yksinkertainen selkeä. Se on jo suuri haaste mainostoimistoille ja alan guruille.
Moni ei siitä selviä.
Hienostelut kun tuppaavat olemaan lähes itsetarkoitus. Siinä teettäjän rahat menevät hukkaan. - Anonyymi
samoja-ajattelen kirjoitti:
Totta puhut. Juuri noin itsekin reagoin asioihin.
Ymmärrän, että "hienouksia" halutaan esitellä , eli erilaisia netti härpäkkeitä.
Niillä ei ole mitään tekemistä myynnin kanssa tai asiakkaan mielenkiinnon kanssa.
Ehkä juuri päinvastoin. Minua jopa ärsyttää, kun etsin jotain ja sitten pyörivät kuvat vie yhteystehoja ja muut jopa tökkivät niiden takia.
Myös se on pakkosyöttöä, joihin ihmiset alkavat kyllästymään ( mainoksia joka paikassa).
Yksinkertainen selkeä. Se on jo suuri haaste mainostoimistoille ja alan guruille.
Moni ei siitä selviä.
Hienostelut kun tuppaavat olemaan lähes itsetarkoitus. Siinä teettäjän rahat menevät hukkaan.Nykyään kaupungin kadunvarretkin ovat täynnä vilkkuvia mainostauluja jotka vievät huomiota liikenteestä ja siten vaarantavat liikennettä. Minulle on sattunut läheltä piti tilanteita niiden takia.
- kumpikaaneitoimi
Huono kysymys! Kumpikaan ei ole hyvä tapa. Liika on liikaa se on selvää. Mutta jos lukisit edes jonkun kirjan viestinnän keinoista niin yksi tärkein huomion herättäjä on liike, vaikka se olisikin ärsyttävää.
Se että tehdäänkö se oikein onkin sitten se mistä erottaa ammattilaisen. Toinen tekijä on että monella sivulla voi olla sponsoroituja mainoksia joka lisää liikkeen määrää välillä älyttömyyksiin, mutta rahalla saa mainostilaa, vaikka se heikentäisikin sivuston toimivuutta. - WebSince1985
Kun kyse on firman kotisivuista, niin kaikenlaiset animaatiot yms karkoittaa kävijät poikkeuksetta!. Eli aina ja joka tilanteessa on paras ratkaisu välttää kaikenlaisia animaatioita,java,flash yms hidasteita ja tiedot,hinnastot yms pitää löytyä helposti heti etusivulta ilman linkki/valikko viidakkoa. Yhteisö,taide,video yms sivustot on sitten asia erikseen
- hmhmhm
Ei se ole ihan joko tai.
Mainosanimaatiot ja liian raskaat animaatiot joka sivulla, missä niitä ei edes tarvita, ovat häiritseviä.
Sen sijaan oikeassa paikassa hyvä animaatio, voi hyvin selventää asiaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674949Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121519
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211411Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91153Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40967Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 151824
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747