Pissaongelma

Pelastakaa Viineri

Kun Meidän kissanpentu tuli meille niin
se oli mahdoton ja sitä ei saanut millään sisäsiistiksi. Pian tilanne kuitenkin rauhoittui ja oppi suurimpiirtein sisäsiistiks eli siis 1 pissa per 3vk. Kuulostaa ehkä oudolta mutta joo.ongelma on se että se pissaa taas ympäri taloa.se ei edes suostu meneen vessalaatikkoon. Vinkkejä tarvitsisin miten kouluttaa se siistiks koska jos tää meno jatkuu se ei voi enää asua meillä. Kuka haluais kissan joka myydään epäsiisteyden takia?
(Älkää valittako, en itse antaisi kisua pois mistään hinnasta, joten päätös ei olisi minun).

8

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 168

      1 pissa per 3vk, siis pissaako vain kerran kolmessa viikossa???

      Käytä eläinlääkärillä, voi olla tulehdus tai kiteitä. Oletko kokeillut erilaisia kissanhiekkoja?

    • voi ei

      Jos kissanpentu ei ole sisäsiisti eikä tee laatikkoon tarpeitaan luovutusikään mennessä, niin se ei kyllä valitettavasti sitä enää opikaan.
      Onko kissasi elänyt ihan sisäkissana vai onko kenties jokin tallikissan pentu?
      Ulkokissana/tallikissana elänyt ei ole oppinut tekemään tarpeitaan laatikkoon ja kissanhiekkaan, eli siltä on turha odottaa edes moista.

      • valinta tärkeää

        Siksi olis järkevintä ottaa pentu, joka on harkittu.Omistajan suunnittelema pentue, ja yhdistelmä.Ja huolella sisällä hoidettu.
        Ei mitään ylisille syntynyttä , ehkä sukurutsainenkin vahinkoa, josta ei sisäkissaksi ehkä koskaan ole.


    • suvikatti vain

      Jos on tallipentu, niin heinänmurat, tai ylipäätään sen asuinpaikalla olleet kuivikkeet kissanhiekan päällä kertoisivat kisulle, että tähän sopii kaapia. Kokeile erilaisia kissanhiekkoja tai vaikka hiekoitussepeliä tai kukkamultaa houkuttimena, siis ohut kerros kissanhiekan päälle, kissa saattaisi innostua siitä

    • Rescueismybreed

      valinta tärkeää: Minulla on 'ylisille syntynyt' orpo löytökissa. Ja se on kissoistani fiksuin ja viisain. Ei kissanpentu voi mitään syntymäpaikalleen, on viaton, ja hyvä se ihminen, joka löytökissan ottaa ja siitä hyvin huolehtii!

    • vsp

      Kummallista olettaa, ettei tallilta otettu kissanpentu voisi oppia sisäsiistiksi.. Itselläni on ollut tallikissanpentu ja oppi heti menemään laatikolle. Uskoisin, että tallilla olleet pellettikasat olivat mieluisia vessapaikkoja. Kuitenkin jouduin luopumaan tästä kissasta (antamaan omakotitaloon maalle, vapaasti ulkoilevaksi kissaksi) kun ei sopeutunut sisäkissaksi. Mutta varmasti on tapauskohtaista sekin, sopeutuuko tallilta otettu pentu sisäkissaksi. Äidilläni on aikuisena tallilta otettu kissa, joka on myöskin sisäsiisti, mutta pääsee halutessaan vapaasti ulos. Eli olisiko kyse ehkä sopeutumisongelmasta, ettei pääse vapaasti ulos? En pidä kissojen valvomatonta ulkoilua hyvänä asiana, mutta jotkut kissat ei vaan totu sisäkissoiksi. Itse ulkoilutan vain valjaissa. On todella harmillista miten paljon näitä talleille ja navettoihin syntyviä kissoja on :(

    • HulluKissaTäti

      Hei! Kissa on kykenevä oppimaan myös vanhemmalla iällä. Avainasemassa on omistajan, sekä muiden perheenjäsenten käyttäytyminen tilanteessa, kun kissa tekee jotakin ei toivottua. Tärkeintä on pitää omat hermot kurissa kun kissa pissaa väärään paikkaan. Ei huutamista tai rankaisemista, joka vain saa kissan ahdistumaan lisää ja pahentaa pissaongelmaa. Aina kun huomaat kissan käytöksestä, että se on aikeissa pissata muualle kuin hiekkalaatikkoon tai vaikka se olisi juuri ehtinyt pissata esim. matolle niin nosta se hiekkalaatikkoon. Näin se oppii yhdistämään pissimisen ja hiekkalaatikon toisiinsa. Muista rauhallisuus, vaikka tilanne kuinka raivostuttaisi. Lisäksi suosittelisin hankkimaan kissalle toisenkin hiekkalaatikon, mahdollisesti eri mallisen kuin mikä nyt on käytössä. Kaikki kissat eivät mielellään pissaa ja kakkaa samaan laatikkoon. Jotkut vierastavat luukullista tai katollista vessaa ja toiset taasen haluavat omaa rauhaa asioidessaan, jolloin katollinen malli toimii paremmin. Myös hiekan laatu kannattaa tarkistaa. Liian karkea hiekka voi tuntua herkissä tassuissa epämiellyttävältä, mikä voi lisätä halua pissata pehmeälle matolle tai petivaatteisiin. Olettaen että kissasi on terve, sekä steriloitu/ kastroitu, pitäisi näillä toimenpitellä saada edes hieman helpotusta ongelmaan. Toivotan sinulle onnea kissasi sisäsiisteyskoulutukseen. Muutos vaatii aikaa ja ennenkaikkea paljon kärsivällisyyttä.

    • kirjavakolli

      Laita kaksi tai kolme hiekkalaatikkoa eri puolille asuntoa ja SIIVOA niitä usein. Yleensä toi ongelma johtuu vain haisevasta hiekasta. Tai jos kissa on sairas, lääkärillä käynti ehkä auttais...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11299
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5381
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2301
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1159
    Aihe