Olen altistunut työpaikallani huonolle sisäilmalle ja joutunut uuteen kohteeseen, jossa siinäkin on sisäilmaremppa meneillään. Entisessä rakennuksessa tapahtui vesivahinko, jonka korjauksen yhteydessä paljastui vanhoja rakennusvirheitä ja että mm. muovimatot oli liimattu märälle alustalle.
Monet oirehti työpaikallani esim. flunssalla tai äänen menetyksellä tai silmäoireilla, mullakin jotain silmäoiretta jossain vaiheessa oli, mutta keskeisin oire on päänsärky otsa-alueella, se alkaa nykyään, kun olen ollut ongelmarakennuksessa noin 2-3 päivää. Tulee hiipien, voimistuu, saa huippunsa, joka on aika sietämätön, Buranakaan ei oikein toimi. Sitten se alkaa lieventyä ja poistuu hitaasti niin, että viimeisenä on muutaman päivän kuluttua enää satunnaisia vihlaisuja. Eli yhtäjaksoista kipua 2-3 päivää. Myös sekava olo, hyvin uupunut. Vilunväreitä ilman kuumetta.
Päänsärkyjä oli pari vuotta lievempinä ja lyhyempinä, mutta nyt ne muuttuivat niin voimakkaiksi, että en pysty enää menemään kyseiseen rakennukseen. Seuraava toimipaikka, mihin minut osoitettiin, oli myös saastunut, mikä ilmeni muutaman päivän sisällä, ja nyt menen kolmanteen. Hirvittää, koska sielläkin siis on sisäilmaremppa päällä. Toiveena on, että voisin palata alkuperäiseen työpaikkaani rempan jälkeen.
Kysyisin, onko kenelläkään nimenomaan päänsärkyoireita? Lääkäri sanoi, että päänsärky johtuu siitä, että verisuonet turpoavat otsaontelossa, vähän samaan tapaan kuin joillakin vaikka poskionteloissa.
Ja liittyykö päänsärky nimenomaan näihin liimamatto-heksajotain -päästöihin vai "tavalliseen" homeeseen. Näköjään kyllä ne tuottavat samanlaisia yhdisteitä, joten lieneekö sillä väliä..
Entä onko joku kuullut jostakusta oireilevasta, joka olisi pystynyt palaamaan työpaikkaansa tai kotiinsa homerempan jälkeen? Kun tuntuu, että yhtä remppaa seuraa toinen ja niin edelleen, kunnes rakennus sitten puretaan. Oma entinen työpaikkani rempataan huolella nyt, joten toivon, että voin palata sinne.
Aion uudessa rakennuksessa pitää apteekista ostamaani hengityssuojainta ainakin aluksi, sen pitäisi pitää ulkona bakteerit ja virukset, joten luulisi, että se pitäisi ulkona myös hometoksiinit.
Kova on huoli toimeentulosta ja ihan tulevasta eläkkeestäkin, kun nyt pitäisi töitä tehdä, ettei jäisi ihan pokapohjille vanhana. Että jos keski-ikäisenä joutuu töistä pois, niin huonolta näyttää.
Huono vaihtoehto sekin, että terveys vaurioituu.
Päänsärkyä, kovaa
Kamala paikka
1
213
Vastaukset
Vanhoista viesteistäni voi lukea, kuinka invalidisoivaa päänsärkyni oli keväällä 2010 ja miten jo saman vuoden syksynä kuoli kaksi hammasta kipeän poskiontelon alapuolelta suuhuni vain parin viikon välein.
Kova särky ei merkkaa mitään hyvää!
Tässä tuoreempia kuulumisia:
http://www.sanasinko.net/viewtopic.php?p=11224#11224
Valvoessani aamuun löysin myös tällaisen jutun homeen ja mykotoksiinien yhteydestä migreeniin:
http://www.knowthecause.com/index.php/contributor-blog/46-kyle-drew/1899-the-fungus-link-to-migraine-headaches
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."472192Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1912009- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78879Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933835- 61736