Osaisiko joku fiksu kertoa, mitä eroa on Tukevahkolla, Rehevällä, Pyylevällä? Mistään en löytänyt miitä tarkoittavat..
Tukevahko, Rehevä, Pyylevä
ymmällään
52241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei noilla nimityksillä mitään eroa ole, tarkoittavat kaikki lihavaa/ läskiä ihmistä. Yleensä heikkoitsekurinen ihminen valitsee noista vaihtoehdoista sen omaan korvaansa sopivimman vaihtoehdon ja sitten kuvailee ulkomuotoansa sillä sanalla tarvittaessa.
Esim. tuon termin "rehevä" alla saattaa olla sitten omasta mielestään kaikki 60-500 kiloon asti.
Kuten huomaatte, olen jälleen palannut joulupöytin äärestä päästelemään sammakoita suustani tänne teidän iloksenne. Muistakaa, että puhun omasta kokemuksesta, olen ollut läski ja tiedän, että asiat ovat näin kuten kerron.
Kannattaa tarkkailla tilanteita, joissa kyseiset adjektiivit tulevat esille. Esimerkiksi noista kolmesta rehevä ei välttämättä ole negatiivinen. Sitä käytetään vain naisesta.
Tukevahkolla kiloja on kertynyt, muttei välttämättä kovin paljoa. Kuitenkin niin, ettei hoikaksi voi sanoa. 'Tukevassa kunnossa.' Voi käyttää naisista, miehistä, lapsista. Pyylevästä tulee mieleen hieman hyllyvä, pullakka henkilö, jolla läskiä on kertynyt erityisesti alavartaloon. Ei lihaksia. Voi käyttää naisista, miehistä, lapsista.
Kaikki siis tarkoittavat ihmistä, jolle kertynyt ylimääräisiä kiloja. Yleensä eivät kuitenkaan viittaa hyvin lihaviin ihmisiin.
Mulle tulee aina pyylevästä mieleen joku vanhempi rouva, ei välttämätti läski mutta sellainen Patricia Routledge.
Nuo on sanoja, jotka kaikki merkitsee jotakuta jolla on ylimääräistä, mutta kuin paljon ja missä muodossa riippuu jokaisen ihmisen ajatuksista... joku voi pitää muodokasta rehevänä,vaikkei olisi lihava, voisinpa sanoa lihaskimpustakin että on aika tukeva herra.
Tukevahko minun korvaani on nainen tai mies, joka on lievästi ylipainoinen. Ei hyvällä tavalla siis. Sellainen, että näkee että ylipainoa on muttei ole niin lihava että negatiivisempi sana olisi paikallaan. Eli ei hirveän ruma ei mutta ei hyvänkään näköinen. Minä olen tällainen nykyjään.
Rehevä on nainen, jolla on paksut lanteet ja reidet ja isot rinnat. Mutta ei kovin isoa vatsaa. Sellainen vähän Rubensin maalausten tai kreikkalaisten Afrodite-patsaiden tyyppinen nainen siis. Riippuen vartalotyypistä voi olla joko älyttömän kiihottava tai kirvoittaa ajatuksen "laihduttaisi vähän niin olisi älyttömän kiihottava".
Pyylevä on melkein aina mies. Yleensä sellainen, joka ei ole kovin lihava, ja jolle pieni ylipaino sopii esteettisesti. Yleensä persjalkainen ja korkeintaan vähän keskimitan yli. Punakka ja vatsakas, mutta ei omaa kaksoisleukaa. Yleensä normaalioainossakin pyöreäkasvoinen.
Näin siis minusta. Jonkun muun mielestä eri lailla ehkä.