Tukevahko, Rehevä, Pyylevä

ymmällään

Osaisiko joku fiksu kertoa, mitä eroa on Tukevahkolla, Rehevällä, Pyylevällä? Mistään en löytänyt miitä tarkoittavat..

5

2206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjä.

      ei noilla nimityksillä mitään eroa ole, tarkoittavat kaikki lihavaa/ läskiä ihmistä. Yleensä heikkoitsekurinen ihminen valitsee noista vaihtoehdoista sen omaan korvaansa sopivimman vaihtoehdon ja sitten kuvailee ulkomuotoansa sillä sanalla tarvittaessa.

      Esim. tuon termin "rehevä" alla saattaa olla sitten omasta mielestään kaikki 60-500 kiloon asti.

      • tietäjä.

        Kuten huomaatte, olen jälleen palannut joulupöytin äärestä päästelemään sammakoita suustani tänne teidän iloksenne. Muistakaa, että puhun omasta kokemuksesta, olen ollut läski ja tiedän, että asiat ovat näin kuten kerron.


    • Mielestäni

      Kannattaa tarkkailla tilanteita, joissa kyseiset adjektiivit tulevat esille. Esimerkiksi noista kolmesta rehevä ei välttämättä ole negatiivinen. Sitä käytetään vain naisesta.
      Tukevahkolla kiloja on kertynyt, muttei välttämättä kovin paljoa. Kuitenkin niin, ettei hoikaksi voi sanoa. 'Tukevassa kunnossa.' Voi käyttää naisista, miehistä, lapsista. Pyylevästä tulee mieleen hieman hyllyvä, pullakka henkilö, jolla läskiä on kertynyt erityisesti alavartaloon. Ei lihaksia. Voi käyttää naisista, miehistä, lapsista.
      Kaikki siis tarkoittavat ihmistä, jolle kertynyt ylimääräisiä kiloja. Yleensä eivät kuitenkaan viittaa hyvin lihaviin ihmisiin.

    • semantiikkaasdf

      Mulle tulee aina pyylevästä mieleen joku vanhempi rouva, ei välttämätti läski mutta sellainen Patricia Routledge.

      Nuo on sanoja, jotka kaikki merkitsee jotakuta jolla on ylimääräistä, mutta kuin paljon ja missä muodossa riippuu jokaisen ihmisen ajatuksista... joku voi pitää muodokasta rehevänä,vaikkei olisi lihava, voisinpa sanoa lihaskimpustakin että on aika tukeva herra.

    • Tukevahko

      Tukevahko minun korvaani on nainen tai mies, joka on lievästi ylipainoinen. Ei hyvällä tavalla siis. Sellainen, että näkee että ylipainoa on muttei ole niin lihava että negatiivisempi sana olisi paikallaan. Eli ei hirveän ruma ei mutta ei hyvänkään näköinen. Minä olen tällainen nykyjään.

      Rehevä on nainen, jolla on paksut lanteet ja reidet ja isot rinnat. Mutta ei kovin isoa vatsaa. Sellainen vähän Rubensin maalausten tai kreikkalaisten Afrodite-patsaiden tyyppinen nainen siis. Riippuen vartalotyypistä voi olla joko älyttömän kiihottava tai kirvoittaa ajatuksen "laihduttaisi vähän niin olisi älyttömän kiihottava".

      Pyylevä on melkein aina mies. Yleensä sellainen, joka ei ole kovin lihava, ja jolle pieni ylipaino sopii esteettisesti. Yleensä persjalkainen ja korkeintaan vähän keskimitan yli. Punakka ja vatsakas, mutta ei omaa kaksoisleukaa. Yleensä normaalioainossakin pyöreäkasvoinen.

      Näin siis minusta. Jonkun muun mielestä eri lailla ehkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      257
      5883
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3862
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      35
      3241
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3129
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      168
      2972
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      44
      2798
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2767
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      78
      2450
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      196
      2067
    Aihe