Mistä johtuu, että wc-pöntön vesitilan alaosaa (kouru)ei saa puhtaaksi, vaikka olen kaikilla aineilla puhdistanut? Pönttö on IDO-merkkinen ja normaalia vähän korkeampi malli. Onko muilla ollut vastaavia ongelmia?
WC-pöntön ongelmat
3
265
Vastaukset
- 17+16
Kokeile astianpesuharjalla.
IDO:n laatukin voi olla heikentynyt.
Muutamalla asiakkaallani on samanlaisia ongelmia. - Halpa wc ihme!
Joo mulla on kanssa ido.Pikku ja isovedolla.
Voisko olla sama.Hankala kuurattava.
Olen kehitellyt vessanpöntön ihmeen.tai kai sen jostain netistä bongasin.
Mutta tämä vinkki toimii kuin unelma ja ei enään skrabaamista.
Osta pullo väkiviinaetikkaa lidlistä-alle euron.
Kotoasi löytyy varmaan käsitiskiainetta.
Ota litrainen astianpesuainepullo.
Sekoita suhteessa 1/6 osaa tiskiainetta ja 5/6 osaa etikkaa.
Joka vedon yhteydessä tirauta ainetta hiukan pönttöön ja harjaa silloin kun on muutenkin tarvetta.
Jos otat tavaksesi laittaa pönttöön aina hiukan etikka-tiskiainetta pönttö pysyy skrabaamatta kuin uutena ja ei tuoksu pahalle.
-Ei vaivaa,ei menetettyjä hermoja.
Kalkkisakka lähtee pois noin viikon tirauttelun jälkeen ja pysyy ainiaaksi poissa.tepsii myös ruosteeseen tms veden värjäämiin.
Tosi halpa ja riittoisa wc pöntön hoitoaine.Minulla pullo on vetonapin päällä joten tilkka ainetta menee nykyään automaattisesti joka huuhtelun yhteydessä.
Ei todellakaan aiheuta vaivaa.- nainen511
Kokeilen, kuulostaa hyvältä, kiitos vinkistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867