Kun vaihdoitte sopimattoman thyroxinin näihin erikoisluvallisiin lääkkeisiin? Siis vajaatoimintaa potevat? Itse olen jäänyt väsyneeksi ja thyroxin annoksen noste tekee rytmihäiriöitä mutta ei auta västymykseen eikä lihomiseen.turvotteluihin.
Laihduitteko?
ilmapallo x
994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
https://hypotyreoosi.wordpress.com/2014/11/08/yhdysvaltain-terveysviraston-tutkimuksia-t3-monoterapiasta-osa-2/
Samoihin TSH-arvoihin johtavia T4-monoterapioita ja T3-monoterapioita verratessa huomattiin T3:lla keskimäärin 10% painonpudotus ja muutaman kolesteroliarvon parantuminen
Oletko miettinyt, josko oireiden taustalla olisi jotain muutakin kuin kilpirauhasen vajaatoiminta? Kaikki väsymys ja lihominen ei aina johdu vajaatoiminnasta. Millainen hoitotasapaino muutoin on?
> Oletko miettinyt, josko oireiden taustalla olisi jotain muutakin
> kuin kilpirauhasen vajaatoiminta?
Jep. Mahdollista sekä arvelemallasi tavalle että aivan toisin eli :
Monikohan hidas lyllertäjä on kilpirauhasen vajaatoimintatapaus?
Ei Suomessa uskalleta tutkia.
Joskus vain TSH. Ehka lisäksi T4v.
Pitäisi lisälsi ottaa ainakin T3v ja Tpoab
Puutteellisin tutkimuksin tapaus pitkittyy ja käy kalliiksi.
KALLISTA "SÄÄSTÄMISTÄ"
Tiedättehän mielisairaalan terävä-älyisen kesälääkärin tapauksen.
Potilaat tutkittiin, löytyneet vajaatoiminnat lääkittiin. Paikkoja vapautui !
Lihosin ennen lääkitystä ja lihosin myös Thyroxinin aikana. Kun sain yhdistelmälääkityksen ja Lion, niin painonnousu pysähtyi. En ole laihtunut, mutta paino ei enää nouse.
Thyroxin seikkailee 1.2 välillä ja t4 16 ...väsyttää kamalasti ja silmäluomet turvoksissa.Aamuisin nivelet paukkuu ja on kipeä. Elän kuin sumussa.Raahaudun töihin ja nukun 12h yöunet.En jaksa harrastaa.Työaikaa jouduin lyhentämään ja tulot tippuivat.Kuitenkaan oma lääkäri ei enää jaksa valitusta kuunnella ja lääkitys on sitä samaa ...thyroxinia.Masennnusta ei ole,.Paino nousee koko ajan ja vaikka syön kuitenkin pieniä annoksia.
> Työaikaa jouduin lyhentämään ja tulot tippuivat.
Jossain tv-ohjelmassa prof Välimäki neuvoi vaihtamaan terveyskeskusta.
Ovat vaan vähissä epätyypillisiä.kilpirauhassairauksia tuntevat lääkärit.
Eräässä suuressa kaupungissa ei missään terveyskeskuksessa ollut.
Joskus on auttanut yhteydenotto potilasasiamieheen ja/tai ylilääkäriin.
FB-vertaistukiryhmän mielestä apua saa vain yksityislääkäreiltä. :(
Surkeaa että hoidon saanti riippuu rahavaroista!
T3 laihduttaa, sen tietää kaikki salilla kävijät. Milloin muuten nostetaan se totuus esiin, että T3 resepti on taannut mukavat lisätulot monelle,.
Riippuu varmaan T3-annoksesta. Oma painoni ei ole muuttunut mihinkään T3:n käyttöönoton myötä. Olo sen sijaan on parantunut huomattavasti.
Jotkut kirjoittajat näyttävät olevan sitä mieltä, että kilpparipotilas ei saisi voida hyvin. Väärin hoidettu. Ilman T3:a en kirjoittelisi tässä, enkä olisi enää töissäkään.
>> Milloin muuten nostetaan se totuus esiin, että T3 resepti on taannut mukavat lisätulot monelle,.