Loistavaa vuotta 2015!

Onpa upeat jäät tänä vuonna! Enteilee hienoja jääkelejä, kunhan noista ennustetuista vesisateista on selvitty. Kunnan talouskin näkyy olevan taas kunnossa. Kaikkea hyvää hirvensalmelaisille, joita täällä joku näkyy kunnioittavan siinä määrin, että kirjoittaa hirvensalmelaisen isolla. Syytä onkin. Hyvää UUTTA VUOTTA!

5

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samalla jäällä

      Hyvää vuotta sinullekin!

      Äkkiä nämä sateet ovat takana. Jää kestää ja kohta päivä pitenee.

    • rummrumm

      Moottorikelkkailijat: nyt äkkiä jäälle. Viimeinen rannassa on pelkuri.

    • jäätön

      No eikö taas kylän ihmisillä oo mitään muuta ajatusta, että onko hyvät jäät?
      No jo siitäkin huomaa, että eipä täällä mitään tekemistä talvella ole. Menkää jäälle, Seolle, mihin tahansa. Muo ei enää kiinnosta. Silti mukavaa uutta vuotta, mukaville ihmisille !

    • kohta pilkillä

      >Silti mukavaa uutta vuotta, mukaville ihmisille !

      Fiksun ihmisen fiksu toivotus!

      En minäkään toivo, että kaikki pakkautuu Siikasaaren laavulle, makkaralle. Saan olla enempi rauhassa ja kylältä päin on jo yksi laavu lähempänä.

      Oon kumminkin useampana vuonna tarjoillu "isomman maailman" ihmisille Liekuneen jäätä ihmeteltäväksi ja niin ne on ollu riemuissaan, vaikka on rajojen ulkopuolelta kotoisin.

      Kotokylässä ei aina tajua, missä paratiisissa sitä elää. Hehkutus tulee sitten vastaan, milloin missäkin; Espanjassa, jenkeissä,jne.

    • Miksi niistä jäistä ei saisi hehkuttaa? Onhan toi maisema ja hiihtoalusta mahtava. Näkyy pojat surutta ajelevan jopa autoilla pilkille. Toki kylä on hiljainen, rauhaisa. Luonto lepää lumipuvussa. Tässä maailmassa sielu lepää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      6095
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      289
      5420
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4111
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2880
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      26
      2722
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      2060
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2020
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1747
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1291
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1141
    Aihe