FONTTI

V.S.

Olen imuroinut netistä erikoisen fontin. Haluan että kotisivuni käyttäisi sitä. Millä koodilla saan kotisivullani vierailioita automaattisesti asentamaan sen fontin heidän koneelle?
Kiitos!

3

299

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryo_Yung

      Tietojeni mukaan, jos haluat muilla näkyvän fontin, jonka olet hankkinut jostain, niin pitää muiden sen myös asentaa koneellensa. Ja uskon, ettei kukaan halua automaattisesti mitään outoa fonttia yhtäkkiä koneellensa, joten suosittelisin ihan normaaleja fontteja tai sitten kuvia.

      • preraere

        olen kuullut, että jotenkin sen saa sillä tapaa näkyviin, että kun uploudaa sen fonttitiedoston FTP:lle, niin sen saisi myös sivun lukija luettavakseen. Osaisikohan joku viisaampi valaista, toimiiko tuo em. konsti edes ollenkaan ja jos toimii niin millä tavalla käytännössä.


    • Joissakin selaimissa toimivat ns. dynaamisesti ladattavat fontit. Niiden käyttö vaatii kuitenkin omat tekniikkansa (WEFT), jotka toimivat alkeellisissa tilanteissa joskin hankalasti. Yleensä ne, jotka ovat yrittäneet niillä tehdä jotain vaativampaa, ovat törmänneet aikamoisiin ongelmiin. Lisäksi se edellyttäisi, että fontin tekijä on sallinut sellaisen käytön (WEFT-softa tarkistaa tämän fontin määrittelyistä).

      Useimmat näkemäni demot - juuri muuhun kuin demoihin tuota ei käytetäkään - ovat käyttäneet niin kammottavia fontteja, että olisi paljon parempi, että tekniikka ei "toimisi". Keskivertoihmisen ja vähän fiksummankin kyky ymmärtää fonttien ominaisuuksia ja toimivuutta on aika heikko.

      Siis ei kannata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1033
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      117
      986
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      758
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      557
    5. 42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      501
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      473
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      427
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      411
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      6
      378
    Aihe