Äijäkirppis.

No kaikkee ihmetta.

Huomasin ihan sattumalta tuollaisenkin uutisen ja mikäpäs siinä sitten kun tietääkseni vastaavanlaista ei ihan lähiseudulla ole. Onnea matkaan.
______________________________________________________________

Karvahattuporukalle oma Äijäkirppis - "Voi myydä vaikka kaivurin!"

Yrittäjä Arto Kolehmainen on pistämässä pystyyn äijäkirppistä Kontiolahden Lehmossa.

- Joka ukollahan on varastossa, pihamaalla ja kaapissa rojua, joka joutaisi pois ja jota joku varmasti tarvitsee. Kaikki eivät osaa tai viitsi käyttää nettiä. Niinpä rojut autoon ja äijäkirppikselle.

- Autolla voi ajaa suoraan halliin, ja lopuksi kun tavarat on myyty, voi myydä vaikka autonkin! Kolehmainen sanoo.

Äijäkirppiksellä Kolehmaisen mukaan nähdään muun muassa traktoreita, ruohonleikkureita, varaosia, autoja, työkaluja ja puutavaraa.

- Äijäkirppis on kohtaamispaikka niin sanotulle karvahattuporukalle. Kirppis on ympärivuotinen rompepäivä, yrittäjä tuumii.

Kirpputorin toiminta käynnistyy joulun ja uudenvuoden välisenä viikonloppuna. Toimintaa on aluksi vain viikonloppuisin lauantaisin ja sunnuntaisin. Myyjien täytyy itse olla paikalla. Äijäkirppiksen kotisivut avataan ensi viikonloppuna.

Äijäkirppis sijaitsee Lehmossa Ailoksen hallin päädyssä osoitteessa Palokankaantie 2. Kolehmaisen mukaan hallissa on tilaa 700 neliötä, ja pihalla on tilaa isommille esineille kuten rekoille tai kaivureille.

Äijäkirppis kypsyi hiljalleen "ideanikkarin" pääkopassa. Edullinen ja iso halli tarjosi lopulta tilaisuuden, Kolehmainen kertaa. Nimestään huolimatta myös naiset ovat tervetulleita äijäkirpputorille.

-  Tasa-arvon nimissä hallin pihalle tehdään kesällä alue, jossa myydään enemmän naisten mieleen olevia tavaroita, Kolehmainen sanoo.

Hallille perustetaan myös suoraviivaisen miehinen kahvio, joka on auki viikonloppuisin.

- Makkaraa, munkkeja ja kahvinkeitin, yrittäjä toteaa.

http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/63537-karvahattuporukalle-oma-aijakirppis-voi-myyda-vaikka-kaivurin

23

3639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äijäx

      Ainahan sitä saa yrittää, tiedä millainen "kultakaivos" siitä aukee....;)

    • tyynemarja

      Olisikohan siellä vähän käytettyjä tai ainakin vielä käyttökelpoisia äijiä kaupan tai vuokrattavana.

      • Hyvä kysymys.

        "tyynemarja" laittaa vaan ilmoituksen Äijäkirppiksen taululle niin eiköhän t a v a r a löytäne ottajaansa jos on siedettävän näköinen kohtuukuntoinen!


    • Uudestaankin

      Vihaan normaaleja kirpputoreja (tunkkainen vaatteiden löyhkä ja kaikkea tarpeetonta krääsää), mutta kun mieheni luki, että on tällainen "Äijäkirppis", niin sinne olin heti valmis lähtemään.

      Eli käyty on jo katsastamassa! =)

      Kiva letkeä meininki oli ja naisena tosiaan tunsin itseni myös tervetulleeksi siinä missä muutkin.

      Tykkäsin!

    • Wippiih

      En ole vielä päässyt katsasta mimmone tää on....toivottavast on hyvä :)

    • Kestitysleiriläinen

      Vai on tällaisen laittanut pystyyn. Liekkö entisen firmankaan (Pihvitupa Viikinki) konkurssi vielä selvitetty eri tahojen toimesta.... Veikkauksia - kuinka kauan pystyssä tämä viritys?

      • Tässäpätämä

        Terve vaan kaikille. Tässä aloin hieman asiaa valaisemaan teille joilla ei ole ensinnäkään pokkaa jutella naamattain ja toiseksi miten lie omat asiat.
        Olen ollut yrittäjä vuodesta 90 joten liukuhihnatyöläiset turpa kiinni.
        Kaikki ei ole aina sitä miltä näyttää: viikingin konkka oli vain ja ainoastaan aluehallintoviraston aikaansaannos. Missä muussa lounasravintolassa myydään täällä keskimäärin 400 lautasannosta parissa tunnissa? Ensinnäkään ei ole sellasia kokkeja kuin meillä eräs ja minä joka tuohon pystyy. Kun faktoja ette " kestitysleiriläiset" tiedä niin turpa umpeen. Tiedän kyllä kuka olet.
        Toiseksi nykyisestä: äijälirppis oli pelkkä vitsi kun tuli vuokrattua 700 neliön halli jossa tilaa muun toimintani ohella oli liikaa. Lopetin paikkojen vuoraamisen vuosi sitten ja pölli.fi toimii edelleen ja hyvin toimiikin.
        Älkää siis kuluttako aikaanne näihin joutaviin lässytyksiin vaan tehkää jotain josta itse hyödytte ja ehkä yhteiskuntakin. Hankkikaa elämä!


      • Näitä_on_nähty

        "Älkää siis kuluttako aikaanne näihin joutaviin lässytyksiin vaan tehkää jotain josta itse hyödytte ja ehkä yhteiskuntakin. Hankkikaa elämä"

        Tuo on varmastikin turha toive koskien suurinta osaa tälle palstalle kirjoittavista. Kun itsekin ovat tyhjänpäiväisiä paskapusseja joista ei ole kenellekään mitään hyötyä ja kaikkein vähiten yhteiskunnalle, niin asioista valehtelemalla halutaan väkisin tehdä muistakin itsensä kaltaisia.


      • Kestitäänkö
        Tässäpätämä kirjoitti:

        Terve vaan kaikille. Tässä aloin hieman asiaa valaisemaan teille joilla ei ole ensinnäkään pokkaa jutella naamattain ja toiseksi miten lie omat asiat.
        Olen ollut yrittäjä vuodesta 90 joten liukuhihnatyöläiset turpa kiinni.
        Kaikki ei ole aina sitä miltä näyttää: viikingin konkka oli vain ja ainoastaan aluehallintoviraston aikaansaannos. Missä muussa lounasravintolassa myydään täällä keskimäärin 400 lautasannosta parissa tunnissa? Ensinnäkään ei ole sellasia kokkeja kuin meillä eräs ja minä joka tuohon pystyy. Kun faktoja ette " kestitysleiriläiset" tiedä niin turpa umpeen. Tiedän kyllä kuka olet.
        Toiseksi nykyisestä: äijälirppis oli pelkkä vitsi kun tuli vuokrattua 700 neliön halli jossa tilaa muun toimintani ohella oli liikaa. Lopetin paikkojen vuoraamisen vuosi sitten ja pölli.fi toimii edelleen ja hyvin toimiikin.
        Älkää siis kuluttako aikaanne näihin joutaviin lässytyksiin vaan tehkää jotain josta itse hyödytte ja ehkä yhteiskuntakin. Hankkikaa elämä!

        Älä puhu paskaa. Avilla ollut osaa eikä arpaa tuohon Viikingin konkkaan. Kerroppa rehellisesti paljonko veroja vakuutuksia vuokria palkkoja laitteita ja muuta kivaa jäi pystyyn..


      • PatonkiPojanPerseessä

        Mitähän tämä "pölli" mahtaa nykyään puuhata? Onko havaintoa? Pääseeköhän vielä linnaankin.


    • KävinKirppiksellä

      Ei pysyny korkki kiinni, eikä ylihintanen romu käyny kaupaksi. HARMI ! Ajatus oli hyvä. Pitäisi tavaran vaan olla semmoista joka kiertäisi ja oikeaan hintaan. Ei mahda Arto minkään firman nimissä nuita puuhata, eiköhän ne mitä tulee mene taskuun. Sama juttu mahtaa olla pölli.fi hommissa.. Nythän tuo näkyi myyvän tavaraa jo Ilpo Kuikka nimelläkin..

      • Kysymys_

        Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta ihan vaan uteliaisuuttani kyselen: Onko sinulla esittää asiasta todisteita?
        Ymmärtänet että tuon kaltaisista väitteistä saattaa muuten koitua viranomaistenkin taholta hankaluuksi niiden esittäjälle.


      • Tiedotusta

        Kirjoituksestasi on tiedotettu kyseessä olevalle henkilölle sekä poliisille.


    • jaska381jokunen

      Tänään törmäsin sattumalta tähän Kolehmaiseen...oli kännissä ku käki ja kävi uhkailemaan turpaanvedolla ilman mitään syytä. Meinasin soittaa poliisit mut baarimikko sai ukon rauhoittumaan. Ei kannata ton pellen kanssa olla missään tekemisissä. On pelle ja paskahousu, joka räyhää sivullisille ilman syytä. Ei ihme että on ryypännyt pihviputkansa alta. Onneks en käyny koskaan.

    • KestitysleiriäPukkaa

      Jokohan Kole kohta pääsee käräjille... Pihvituvan menosta meinaan, siis ensin. Taisi jäädä himpun verran paljon joka suuntaan pystyyn. Mutta hyvä että viina sentään maistuu.

      • HappydaysAreHere

        Luulisin ettei aikaakaan mene :)


    • Anonyymi

      RIP Arto.Hyvää matkaa.

      • Anonyymi

        Joo, kuolinilmoitus oli. Velat sitten kuittaantuivat lopulta.


    • Anonyymi

      Onko kuollut,mihin kuoli?Hyvä tyyppi oli!

      • Anonyymi

        Voisi veikata esim. pulloa... Aika hapokasta oli meno.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      44
      3057
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      40
      2271
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      61
      2180
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      88
      2052
    5. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      60
      1772
    6. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      19
      1656
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      73
      1527
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      44
      1305
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      132
      1246
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      1013
    Aihe