Koirani on yhtäkkiä laihtunu aikalailla ja tiputtaa hirveästi karvaa. Karva oli ennen komea ja kiiltävä mutta nyt kiilto on poissa ja pienehköstä koirastani lähtee niin paljon karvaa että alkaa hurvittämään. Harjatessa karvaa lähtee ilman loppua ja silittäessä karvaa jää kourallinen käteen. Olen madottanut koiran loppukesästä viimmeksi. Tätä on nyt jatkunut ehkä muutaman viikon. Laihtumisen huomasin kunnolla vasta äsken.
Alkaa jo huolestuttamaan, joten onko teillä ideoita? ajattelin madottaa koirani, lisätä ruokaa ja antaa vielä enemmän öljyä (on ollut laihiksella) ja jos ei tilanne muutu niin vien eläinlääkärille..
koira laihtunut ja tiputtaa karvaa
8
6771
Vastaukset 8
- matooooog
matoja, kuullostaisi
- 18+19
No miksi et jo ole madottanut ja antanut enemmän ruokaa? Tarvitaanko siihenkin muiden mielipide?
- koirulit
minusta veisin eläinlääkärille , en kyllä lähtisi madottamaan koska olet madottanut loppukesästä . madotus on koiralle kuitenkin aika rankka ja jos se kuitenkin sairastaa jotain muuta , niin se voi huonontaa tilanteen . eläinlääkäri kerran sanoi minulle että kotikoiria ei tarvitse madottaa turhaan niin usein että se on harvinaista että niillä on matoja . tietysti metsästys tiineet ja pennut ovat eri asia .
- Vanha koira
Klassinen oire kilpirauhasen vajaatoiminnassa, mutta minkä ikäinen koira on? Ko. vaiva on tyypillisesti vanhempien koirien ongelma. Meidän kymmenvuotiaalla todettiin juuri viime kesänä.
- aloittaja1
Koira on 5v ja leikkaamaton. Annoin matokuurin ja karvanlähtö ei ole vähentynyt ainakaan merkittävästi. Aloin syöttämään kananmunaakin jos se auttaisi.. odottelen nyt vielä hetken ja sitten vien lääkäriin.. lueskelen kilpiraujasen vajaatoiminnasta, niin muyt oireet eivät koiraani sopineet..
- Koirulini
Moni ei tätä tule miettineeksi vaan talvi ja pakkanen kuivutavat osaa koirista myös. Itse olen pessyt molemmat ja kuivannut kerran tänä talvena kun laadukkaasta ruokinnasta sekä loishäädöstä huolimatta koirat vuotivat karvaa. Kysyin eläinlääkäriltänikin asiaa ja hän sanoi että kuten ihmisilläkin raaka ilma kuivattaa koiriakin. Tosin jos koira kuihtuu kotihoidosta huolimatta silmissä veisin ell verikokeisiin sekä mahd. ultraisin sisäelimet. Tosiaan alkuun lähtisin sillä että madotaisin (uudelleen) axilurilla muutaman päivän kuurin läpi, lisäisin Nutrolin iho&turkkia ruokaan ja katsoisin laadukaampaa muonaa tilalle perus Hau Hau:llakin saa jo ihmeitä aikaan jos ei heti pääse käsiksi laatu ruokiin. Vipstore.fi on joka paikkakunnalla edustajia joille voi soittaa ja kysyä suositusta ruuasta sekä tilata heidän kauttaan.
Max. aika mitä seuraisin tuolla keinoin olisi 2 vkoa ja sitten aamusta soitto ell jos tänä aikana kunto romahtaa niin päivystävälle viipymättä.- aloittaja1
Madotin axilurilla, ja koirani syö laadukasta ruokaa eikä light-ruokaa. Ei mitään markettikamaa vaan iha hyvälaatuista ruokaa. Öljyä annan joka päivä tosiaan ihan hyvän satsin.
Lisäsin koiran ruokamäärää ja lihaa on saanut vähän luidensa päälle. Ja kiiltoa on vähän saanut takaisin, mutta karvanlähtö ei ole juurikaan rauhoittunut.
Ja koira on pirteä ja energinen ilopilleri edelleen.
- savokarjala
Aloituksessa on kummallista se, että surraan koiran laihtumista ja seuraavassa lauseessa kerrotaan että koiraa on tarkoituksella laihdutettu.
Laihis voi kyllä vaikuttaa karvaankin. Olethan huolehtinut, että koira saa kuitenkin riittävästi rasvaa ja valkuaista? Nimittäin jos light-nappulalla olet laihduttanut, niin noinhan siinä käy. Ne on sahajauhoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26954- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568830- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik25624- 64606