uunin pohjan eristöminen

Asun puutalossa jossa on vanha piippu, hyväkuntoinen vielä. Ajattelin uusia uunit 2 kpl. Piippu ja uunit ovat tehty kivikasan päälle vuoden 1920 mukaisesti. Talossa on rossipohja ja piipun pohjan kivikasa on siellä tilassa näkyvissä (rossipohjan kork 60cm). Miten olisi paras eristää uudet uunit pohjana olevasta kivikasasta niin ettei ne johtaisi kylmää uuneihin joka jäähdyttää ne talvipakkasilla tehokkaasti?
112193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Korvaat kivikasan asianmukaisella anturalla ja anturan ympärille laitat eristeet

Äänestä
  • Tuo olisi varmaan paras jollei olisi....Piippu on siis saman kivikasan päällä kuin uunit eikä sitä piippua ruveta uutta tekemään. Piippu kyllä hajoaa jos kivikasa poistetaan, Eikä piippua saa tuettua on sen verran iso. Kivikasa on helvetin iso.

    Äänestä

  • Tri rossipohja kirjoitti:

    Tuo olisi varmaan paras jollei olisi....Piippu on siis saman kivikasan päällä kuin uunit eikä sitä piippua ruveta uutta tekemään. Piippu kyllä hajoaa jos kivikasa poistetaan, Eikä piippua saa tuettua on sen verran iso. Kivikasa on helvetin iso.

    Tee kivikasan ympärille muotti. Pari tartuntaa kivikasaan ja raudoitus. Primeroi kasa ja vala särmiö betonilla. Eristä särmiö ympäriltä.

    Tai jos kasa on hyvä ja kestävä niin tee kasan ympärille eristeestä muotti ja täytä pestyllä kevytsoralla. Kevytsora toimii myös lämmöneristeenä.

    Äänestä

Uunien pohjat pitää saada eristettyä ettei kylmyys puske pakkasella sisälle. Paras eriste olisi legasora- harkko, sillä se kestää uunin painon. Muita eristelevyjä ei voi käyttää sillä eivät kestä tarpeeksi puristusta. Kaksi harkko kerrosta olisi jo hyvä mutta ei kestä niinpaljon purkaa sortumatta. Jos pohjan kivikasa on ilman laastia niin kannattaa ennen harkkojen muurausta tasoittaa se laastilla suoraksi. Jos mahdollista niin koko kivikasa- sokkeli kannattaa rapata ulkoapäin sortumisen vuoksi. Lopuksi kannattaa laittaa koko sokkelin ympärille 100mm.lämpö-eristelevyt. Ei kannata lähteä tekemään ihan ominpäin, kannattaa kysyä amm.miehen neuvoa ja opastusta.

Äänestä
  • Ei taida onnistua harkkojen laittaminen kun kivikasaa ei voi pienentää kun siinä on piippu. Sortumisriski liian suuri ja piipun alta hohkaisi kuitenkin. Eriste täytyy laittaa kasan ympärille jos kasaa ja piippua ei pura. Ja ei tarvi pelätä että maasta tulisi sisälle kylmää sillä kylmä ei tule sisään vaan lämpö johtuu ulos

    Äänestä

Luin uudelleen tuon aloituksen. Savupiippu on jo niin vanha että vaattii perusteellisen tarkastuksen ennenkuin alkaa tehdä mitään. Parasta näyttää savupiippua ensin jollekkin rakennusmestarille, palotarkastajalle tai ainakin pätevälle muurarille He osaavat neuvoa eteenpäin. Onnea vaan hankkeelle...

Äänestä

jätä hormi(t) seiosmaan paikalleen

Muuraa kivikasaan kiinni ja ympäri 300 mm lecaharkoista kuori niin alhaalta maansisästä kuin pystyt. Slammaa ulkopinta tiiviiksi (tärkeätä). Vala harkkokuoren ja kivikasan väli umpeen.

Laita uunien alle lecaharkkopeti jonka päälle tulee 2 kerrosta poltettua tiiltä. Ja sitten uunien tekoon...

Äänestä

HYviä neuvoja kaikki....Joo tuo lecaharkkopeti kuulostaa ihan jeeseimmältä. Kivikasan ympärillä muuraamiseen voisi käyttää lämpöharkkoja. Piipusta olen kysynyt nuohoojalta, joka sanoi piipun olevan täysin kunnossa. En tiedä onko piipulle tehty mitään(siis uusittu) sen jälkeen kun talo on tehty 20 luvulla. Kunhan puran entiset katson pystynkö sen n. 40cm madaltamaan kasaa ja valamaan siihen harkoille tasaisen lähdön.

Mitäs olette siitä mieltä jos rossipohjan maahan upottaa eristyslevyn tai pinnalle solumuovin.

Minulla olisi n.sentin paksua solumuovia (samaa tavaraa kuin kaupan jumppamatto tai retkipatja, hieman paksumpaa) jos sitä laittaisi parikerrosta ristikkäin koko rossipohjan alueelle. Ehkäisisi kosteuden nousun maasta?

Äänestä
  • Et saa kuitenkaan sitä muovia sen kasan alle. Se tuuletustila katkaisee kosteuden nousun ja tuulettaa kosteuden pois alapohjasta. Alapohjan läpi tulevaa lämpövuodon imeytymistä maahan ei saa katkaista. Lämpö pitää roudan poissa anturoista.

    Äänestä

  • ei hyvä kirjoitti:

    Et saa kuitenkaan sitä muovia sen kasan alle. Se tuuletustila katkaisee kosteuden nousun ja tuulettaa kosteuden pois alapohjasta. Alapohjan läpi tulevaa lämpövuodon imeytymistä maahan ei saa katkaista. Lämpö pitää roudan poissa anturoista.

    Eihän sinne kasan alle saa tietenkään... vaan muulle rossipohjan alueelle. Ei se ehkä lämpövuoto jaksa pitää maata roudattomana, tuulettuva alapohja, onko sinulla jotain tietoa asiasta. Mutta maasta nousevan vesihöyryn katkaisuun suositellaan rossipohjan maan eristämistä mm finfoamilla mutta eikös saman asianhan ajaa solumuovi. Anturoiden ympärillä on eristeet.

    Äänestä

  • Tri Rossipohja kirjoitti:

    Eihän sinne kasan alle saa tietenkään... vaan muulle rossipohjan alueelle. Ei se ehkä lämpövuoto jaksa pitää maata roudattomana, tuulettuva alapohja, onko sinulla jotain tietoa asiasta. Mutta maasta nousevan vesihöyryn katkaisuun suositellaan rossipohjan maan eristämistä mm finfoamilla mutta eikös saman asianhan ajaa solumuovi. Anturoiden ympärillä on eristeet.

    Jos laitat rossipohjaan eristettä niin joudut leventämään ja/tai paksuntamaan anturoiden ulkopuolisia routaeristeitä. Jos rossipohjan maa on eristetty niin ruouta tunkeutuu rakennuksen ulkopuolelta syvemmälle.

    Ja jos piha on muotoiltu huonosti niin sen eristeen päälle voi valua rakennuksen ulkopuolelta vettä jolloin ollaan taas uuden ongelman parissa.

    Maastatuleva vesihöyry aina ohjaantuu johonkin. Toivottavasti ei lähde kohti sokkeleitasi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tri rossipohja kirjoitti:

Asun puutalossa jossa on vanha piippu, hyväkuntoinen vielä. Ajattelin uusia uunit 2 kpl. Piippu ja uunit ovat tehty kivikasan päälle vuoden 1920 mukaisesti. Talossa on rossipohja ja piipun pohjan kivikasa on siellä tilassa näkyvissä (rossipohjan kork 60cm). Miten olisi paras eristää uudet uunit pohjana olevasta kivikasasta niin ettei ne johtaisi kylmää uuneihin joka jäähdyttää ne talvipakkasilla tehokkaasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu