Pihallamma on mustarastas joka on ehkä loukkaantunut tai poikanen. Lintu istuu kiviportaiden alla ja yksi ruokkii sitä. Näin linnun myös hyppimässä ja näytti kömpelöltä. Jälkinäkin oli ihan tavalliset ja ympärillä todennäköisesti siiven jälkiä kun eläin hyppii hangessa räpistellen. Siipisulat näyttävät vähän erikoisiltä ja törröttäviltä. Lintu päästää ihan lähelle. Se myös piilottelee välillä puukasassa ja tuijien alla. Pitäisikö tehdä jotain vai antaa olla ??
poikanen vai loukkaantunut
linnusta hieman huolestu
3557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tähän aikaan vuodesta Suomessa ei ole muilla lintulajeilla poikasia kuin kesykyyhkyllä. Mustarastas on voinut pesiä vielä melko myöhään, esimerkiksi poikaset ovat voineet lähteä pesästä vasta syyskuussa, mutta tähän aikaan ei kyllä mikään laji enää ruoki tämän kalenterivuoden lintuja.
Todennäköisesti kyseessä on jotenkin loukkaantunut mustarastas. Jos lintu on lentokyvytön tai muuten vammautunut niin se pyrkii piilottelemaan, kuten mustarastas muutenkin kähmyilee. Kannattaa jatkaa ruokintaa ja laittaa ruokaa vaikka sinne missä se ylensä oleilee.
Lintua ei kannatta ottaa kiinni ja mustarastaasta on turha soitella esimerkiksi hätäkeskukseen tai eläinhoitoloihin, koska mitään ei ole tehtävissä. Jos lintu selvästi kituu, kannattaa se lopettaa. Jos lintu selviää talven yli, voi sen vamma parantua, esim poikki mennyt luu luutua.
talven yli.Lopeta lintu kitumasta
Kuulemma, jos lintu sairastuu saastuneesta ruuasta (salmonella) se on apaattinen, päästää lähelle, liikkuu vain maassa jos liikkuu lainkaan, höyhenpuku on "rähjäisen" näköinen.
Jospa se vain on siis sairas.