Hei,
Olen nyt puoli vuotta kärsinyt hiusten lähdöstä. Viimeisen 2 kk aikana on lähtenyt suurin osa ja hiuksia on ehkä 1/4 jäljellä alkuperäisestä. Lähtenyt aika lailla tasaisesti, ohimoilta ja takaraivolta eniten. Lyhyttä hiusta ohimoilla on vielä.
Monet itkut on tämän takia itkettu, suihkuun meneminen pelottanut ja vanhat hiustelaittotavat hylätty. Kilpirauhainen ja veroarvot ok. Kaikki vitamiinit popsittu. E-pillerit lopetin viime vuoden maaliskuussa. Kesäkuussa laitettiin ehkäisykapseli, joka tämän vuoksi poistettiin muutamia viikkoja sitten. (Antaa pienen pientä toivoa.) Ihotautilääkäri määräsi 14 päivän kortisoonikuurin suun kautta ja Rogainea 50 mg.
Nyt Rogaine pelottaa. Lääkäri sanoi, että tuotetta olisi hyvä käyttää vähintään puoli vuotta. Kuitenkin joka paikassa sanotaan, että kun Rogainen aloittaa, ei sitä voi lopettaa? Voiko lopettaa? Eikö lääkäri tiennyt? Olen nyt vain vuorokauden tuijotellut epäluuloisesti tuota pakettia. Hyviä/huonoja kokemuksia?
Jotenkin olen ajatellut, että koska tämä on tapahtunut lyhyessä ajassa ja ollut niin rajua, niin kyse ei voisi olla naistyyppisestä hiustenlähdöstä. Vai voiko se vain yhtenä päivänä iskeä ja se on vuodessa menoa sitten?
Rogaine 50mg naisille, entä lopettaminen?
9
656
Vastaukset 9
- kysymys:)
Itse en osaa sanoa tuosta rogainen toimivuudesta, mutta kiinnostuin että kertoiko lääkäri miksi määräsi kortisonikuurin, onko sulla tulehdusta päänahassa tai alopecia epäilyä?
- Kortisoni on
yleinen tapa hoitaa voimakasta hiustenlähtöä naisilla jos et tiennyt.
- kysymys:)
Kortisoni on kirjoitti:
yleinen tapa hoitaa voimakasta hiustenlähtöä naisilla jos et tiennyt.
toki tämä asia on tiedossa mutta kiintoisaa jos lääkäri on esim. ajatellut hiustenlähdön olevan perinnöllistä, niin määrännyt kortisonia. rogainen määrääminen tähän nimittäin viittaisi.. mutta ilmeisesti siis kyseessä joku tulehdus kuitenkin? siksi kysyin asiaa :)
Hiustenlähtö hoito - http://su.foliactive.com/?utm_source=aff_518d1582054df&utm_medium=link&utm_campaign=shop&utm_nooverride=1&a_aid=518d1582054df&a_bid=646f32c7 Sain tilaukseni ajallaan ja tabletit toimivat hienosti.
- UpeaTukkaUnholaan?
Myös omasta mielestäni nämä kaksi määräystä olivat ristiriidassa keskenään ja siksi ihmetyttikin. Tuntuu siltä, että ihotautilääkäri määräsi vain "jotain" voidakseen määrätä jotain. Päänahan totesi olevan kunnossa.
- kysymys:)
Auttoiko tuo kortsonikuuri sitten miten? :)
- UpeaTukkaUnholaan
Vaikea vielä sanoa oliko kortisonista mitään apua, mutta toisaalta kuurista ei ole kovin pitkää aikaa. Tällä hetkellä mietitään spiron aloittamista.
- kortisi
Kortisonia käytetään aktivoimaan hiusten kasvua uudelleen.
Rogainen jos lopettaa hiukset tippuvat rytinällä 4 kuukauden kuluttua. - kortisoni
Minua kiinnostaisi kokeilla tuota kortisonia (en tiedä oliko mikä merkki kyseessä ja millä annostuksella). Oma tilanteeni siis vähän samankaltainen... ihotautilääkäri määrännyt vain kortisonia sisältäviä liuoksia, lienee korkea kynnys sisäiseen kuuriin kun ei alopecia areata kyseessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371343- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67845PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.52662- 60651
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33541- 30533
- 39517
- 63503
- 16497