Kuinka usein päivitätte kuvausvälineitänne?

frank canjon

Ja onko kuvanne parantuneet uusien välineiden myötä. Itselläni on canon 350d vielä käytössä. Onko teillä muilla vielä vanhoja kameroita käytössä.

12

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • knwkfje

      Päivittämistarve riippuu kaluston kunnosta, uusien mahdollisista uusista ominaisuuksista ja kuvien käytöstä.
      Omiin turisti ja kaupallisiinkin nettikuviin riittää mikä toimiva rittana tahansa.
      Uusia ominaisuuksia, jotka on innostaneet uudistamaan on suuremmat käytettävät herkkyydet, suurempi pikselimäärä, joka sallii suuremmat tulosteet tai runsaan rajauksen. Parempi ja suurempi näyttö. Myös video ominaisuus, vaikka sitä harvoin tarvitsee.
      Jos verrataan samankin merkin erihintaisia malleja on jo samanikäisissä melkoinen ero. Ennenkaikkea mekaaninen laatu.

      Uudet kamerat ei ole käytännössä parantaneet yhtään kuvanlaatua, ainosataan hämäräkuvaus mahdollisuuksia. Vain suurempaan kennokokoon siirtyminen auttaa oleellisesti.

      Tuostakin näkee FX ja DX kennojen eron:
      http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_16-35_2p8_vr_n15/4
      http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_70-200_2p8_vrii_n15/5

    • nisti

      Nykyisin tulee ostettua uutta 1–2 vuoden välein. Päivittämisestä ei minulla ole varsinaisesti kysymys vaan uusista mahdollisuuksista, mukavuudenhalusta ja laiskuudesta.
      Toisen pokkarin hankin (ulkokäyttöön) etsimen vuoksi, edellisessä oli valovoima valintaperusteena.
      Toisen järkkärirungon hankin lähinnä siksi, että vältyn objektiivien vaihtamislta hankalissa tilanteissa (pöly yms) ja kiireessä.

      Kuvanlaadussa en ole huomannut merkittäviä muutoksia.

      • Digiaikaan käytössäni on ollut 7 eri Nikon runkoa yleensä 2 kerrallaan osin samasta syystä kuin nistilläkin. Nyt tosin hieman muustakin syystä sillä toinen on kroppi (D7100) ja toinen täyskennoinen (D800).

        Yksi vanhoista rungoista on mennyt vaihdossa mutta muut lasten perheille tietyllä linssivalikoimalla varustettuna.

        Pokkari tai bridge on myös usein mukana kun en ole varsinaisella kuvausmatkalla.


      • nisti

        Uudenvuodenlupaus:
        En osta mitään valokuvausvälineitä ennen kuin toisen sukupolven Sonyn kaarevakennoinen on markkinoilla.


    • Canonisti minäkin

      Erittäin hyvä kysymys. Kinofilmisetin ostin muutaman vuoden aikana 80-luvulla ja sillä tuli kuvattua vuosia. Siitä vaihdoin pariksi vuodeksi 6x6:en vuosituhannen vaihteessa. Hasseli on yhä harvakseen käytössä. Ykkös kamerasetti vaihtui sen jälkeen Canonin digiin muutaman vuoden kuluessa ja se meni kerralla vaihtoon pari vuotta sitten. Nyt olen rakentanut vähitellen Fujin järjestelmää, joka alkaa olla kasassa, kun saan toisen rungon ja ehkä pidemmän telen (90mm).

      Yli 10 vuotta setillä pl. tuo Hasseli, mutta sillä toisaalta kuvaan yhä. Koskaan ei ole ollut varaa vaihtaa kaikkea kerralla, vaan järjestelmän rakentaminen on kestänyt muutaman vuoden. Kun rakennan uutta järjestelmää, olen aina ennakolta miettinyt mitä haluan. Se helpottaa tarjousten hyväksikäyttöä ja vähentää virhehankintoja.

      Tasaisen virheen taulukon mukaan tämä ei olisi viimeinen järjestelmäkamera, johon satsaan. Yksi tulisi vielä eläkepäiviksi. Saa nähdä.

    • iltamat rintamailla

      Nikon D90. D700, D7000, D800E Näitä olen haalinut muutaman vuoden aikana, ja muutamia niihin sopivia lasitavaroita. Enää on käytössä kinokennoiset vempeleet. Välihyppäys takaisin kroppiin oli minulle vikatikki. Näistä kaikista aktiivikäytössä on D800E, joka on minulle se "täydellinen hankinta". Lisäksi luulen että se myös jää viimeiseksi hankinnakseni näillä kameraraintamilla.

    • grtgrg

      Itse taidan panna myyntiin kaikki valokuvausvälineeni ja tyytyä kännykkäkameraan. Kaikki on jo nähty ja koettu. En löydä enää mielekkyyttä valokuvauksesta.

      • Niin se vaihtelee, minulla kun vaan himottaa edelleen mutta lompsa jarruttaa joten maltti on täälläpäin valttia.


      • Canonisti minäkin

        Harrastuksessa käy aina välillä noin. Tuntuu juuttuvan paikoilleen. Silloin auttaa paluu perusteisiin, tai ainakin minulla on auttanut. Hanki joku hyvä 6x6 runko yhdellä objektiivilla ja diaprojektori 6x6:lle.


    • 920

      Päivitystahti vaihtelee. Kahta runkoa käytän aktiivikäytössä kerrallaan, yleensä pääasiassa uusinta.
      Alkusyksystä oli käytössä 4 runkoa, mutta pienen harharetken jälkeen nyt on 2 kinokennoista ja 1 vanha croppivehjes pokkarin korvikkeena.

    • D610

      ehkä 2-4 vuoden välein tulee hankittua uusi runko.

      Lasitavaraa en varsinaisesti päivitä, mutta saatan ostaa jotain uutta jos alkaa kiinnostamaan vaikka makrokuvaus.

    • D700....

      Pari vuotta sitten ostin käytetyn D700:n. Kuvien "paraneminen" on aina veteen piirretty viiva mutta vanhan täyskennoisen myötä pääsi eroon salaman käytöstä monissa tilannekuvauksissa.
      Tarpeen ja lompsan mukaan tulee uusittua... Nyt on etsinnässä kohtuullisesti ammuttu D3s

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe