Kuinka usein päivitätte kuvausvälineitänne?

frank canjon

Ja onko kuvanne parantuneet uusien välineiden myötä. Itselläni on canon 350d vielä käytössä. Onko teillä muilla vielä vanhoja kameroita käytössä.

12

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • knwkfje

      Päivittämistarve riippuu kaluston kunnosta, uusien mahdollisista uusista ominaisuuksista ja kuvien käytöstä.
      Omiin turisti ja kaupallisiinkin nettikuviin riittää mikä toimiva rittana tahansa.
      Uusia ominaisuuksia, jotka on innostaneet uudistamaan on suuremmat käytettävät herkkyydet, suurempi pikselimäärä, joka sallii suuremmat tulosteet tai runsaan rajauksen. Parempi ja suurempi näyttö. Myös video ominaisuus, vaikka sitä harvoin tarvitsee.
      Jos verrataan samankin merkin erihintaisia malleja on jo samanikäisissä melkoinen ero. Ennenkaikkea mekaaninen laatu.

      Uudet kamerat ei ole käytännössä parantaneet yhtään kuvanlaatua, ainosataan hämäräkuvaus mahdollisuuksia. Vain suurempaan kennokokoon siirtyminen auttaa oleellisesti.

      Tuostakin näkee FX ja DX kennojen eron:
      http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_16-35_2p8_vr_n15/4
      http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_70-200_2p8_vrii_n15/5

    • nisti

      Nykyisin tulee ostettua uutta 1–2 vuoden välein. Päivittämisestä ei minulla ole varsinaisesti kysymys vaan uusista mahdollisuuksista, mukavuudenhalusta ja laiskuudesta.
      Toisen pokkarin hankin (ulkokäyttöön) etsimen vuoksi, edellisessä oli valovoima valintaperusteena.
      Toisen järkkärirungon hankin lähinnä siksi, että vältyn objektiivien vaihtamislta hankalissa tilanteissa (pöly yms) ja kiireessä.

      Kuvanlaadussa en ole huomannut merkittäviä muutoksia.

      • Digiaikaan käytössäni on ollut 7 eri Nikon runkoa yleensä 2 kerrallaan osin samasta syystä kuin nistilläkin. Nyt tosin hieman muustakin syystä sillä toinen on kroppi (D7100) ja toinen täyskennoinen (D800).

        Yksi vanhoista rungoista on mennyt vaihdossa mutta muut lasten perheille tietyllä linssivalikoimalla varustettuna.

        Pokkari tai bridge on myös usein mukana kun en ole varsinaisella kuvausmatkalla.


      • nisti

        Uudenvuodenlupaus:
        En osta mitään valokuvausvälineitä ennen kuin toisen sukupolven Sonyn kaarevakennoinen on markkinoilla.


    • Canonisti minäkin

      Erittäin hyvä kysymys. Kinofilmisetin ostin muutaman vuoden aikana 80-luvulla ja sillä tuli kuvattua vuosia. Siitä vaihdoin pariksi vuodeksi 6x6:en vuosituhannen vaihteessa. Hasseli on yhä harvakseen käytössä. Ykkös kamerasetti vaihtui sen jälkeen Canonin digiin muutaman vuoden kuluessa ja se meni kerralla vaihtoon pari vuotta sitten. Nyt olen rakentanut vähitellen Fujin järjestelmää, joka alkaa olla kasassa, kun saan toisen rungon ja ehkä pidemmän telen (90mm).

      Yli 10 vuotta setillä pl. tuo Hasseli, mutta sillä toisaalta kuvaan yhä. Koskaan ei ole ollut varaa vaihtaa kaikkea kerralla, vaan järjestelmän rakentaminen on kestänyt muutaman vuoden. Kun rakennan uutta järjestelmää, olen aina ennakolta miettinyt mitä haluan. Se helpottaa tarjousten hyväksikäyttöä ja vähentää virhehankintoja.

      Tasaisen virheen taulukon mukaan tämä ei olisi viimeinen järjestelmäkamera, johon satsaan. Yksi tulisi vielä eläkepäiviksi. Saa nähdä.

    • iltamat rintamailla

      Nikon D90. D700, D7000, D800E Näitä olen haalinut muutaman vuoden aikana, ja muutamia niihin sopivia lasitavaroita. Enää on käytössä kinokennoiset vempeleet. Välihyppäys takaisin kroppiin oli minulle vikatikki. Näistä kaikista aktiivikäytössä on D800E, joka on minulle se "täydellinen hankinta". Lisäksi luulen että se myös jää viimeiseksi hankinnakseni näillä kameraraintamilla.

    • grtgrg

      Itse taidan panna myyntiin kaikki valokuvausvälineeni ja tyytyä kännykkäkameraan. Kaikki on jo nähty ja koettu. En löydä enää mielekkyyttä valokuvauksesta.

      • Niin se vaihtelee, minulla kun vaan himottaa edelleen mutta lompsa jarruttaa joten maltti on täälläpäin valttia.


      • Canonisti minäkin

        Harrastuksessa käy aina välillä noin. Tuntuu juuttuvan paikoilleen. Silloin auttaa paluu perusteisiin, tai ainakin minulla on auttanut. Hanki joku hyvä 6x6 runko yhdellä objektiivilla ja diaprojektori 6x6:lle.


    • 920

      Päivitystahti vaihtelee. Kahta runkoa käytän aktiivikäytössä kerrallaan, yleensä pääasiassa uusinta.
      Alkusyksystä oli käytössä 4 runkoa, mutta pienen harharetken jälkeen nyt on 2 kinokennoista ja 1 vanha croppivehjes pokkarin korvikkeena.

    • D610

      ehkä 2-4 vuoden välein tulee hankittua uusi runko.

      Lasitavaraa en varsinaisesti päivitä, mutta saatan ostaa jotain uutta jos alkaa kiinnostamaan vaikka makrokuvaus.

    • D700....

      Pari vuotta sitten ostin käytetyn D700:n. Kuvien "paraneminen" on aina veteen piirretty viiva mutta vanhan täyskennoisen myötä pääsi eroon salaman käytöstä monissa tilannekuvauksissa.
      Tarpeen ja lompsan mukaan tulee uusittua... Nyt on etsinnässä kohtuullisesti ammuttu D3s

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7163
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      417
      6891
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      133
      3078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2644
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2221
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1914
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1777
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe