zoely pillereiden kanssa ongelmaa auttakaa

ärsyyntynyt

Käytän näitä zoely pillereitä ja ensimmäinen liuska on meneillään.. mutta alapäässäni on tapahtunut muutosta sillä se on kuiva kuin sahara ja yhdyntä sattuu välilihaan..!! Onko muilla kokemuksia ? Ja kauanko tuo kestää? Ja jos lopetan pillerit kuinka kauan kestää että kosteus palautuu ennalleen ?

2

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liukkari käyttöön

      E-pillerit voivat kuivattaa limakalvoa. Onko tämä jatkuvaa vai välivaihe. Yleensä e-pilleriä kokeillaan 3 kk, jossa ajassa useimmat sivuvaikutukset tasoittuvat.

      Toinen vaihtoehto on, että olet saanut hiivatulehduksen, joka kuivattaa limakalvoja.

      Kun limakalvot ovat kuivat, kannattaa käyttää liukastusvoidetta yhdynnässä. Apteekissa myydään. Sieltä voit ostaa myös intiimialueelle sopivaa perusvoidetta, jota voit käyttää yhdyntöjen välillä, esim. Ceridal.

    • Zoely26

      Heips!

      Minuakin kiinnostaa tietää tästä lisää. Olen itse syönyt Zoelyä nyt 3 ja puoli kuukautta, ja minulla on myös paikat kuivat kuin sahara! Tai siltä se yhdynnässä ainakin tuntuu, vaikka mies väittää että on muka kosteana paikat pienen "näpertelyn" jälkeen. Minulla ilmeni tämä ongelma jo ennen pillereitten aloitusta (Zoelyt ovat ensimmäinen koskaan kokeilemani merkki!) , mutta jokseenkin tuntuu että pillerit ovat pahentaneet repeämistä ja kuivuuden tunnetta. On mahdotona nauttia seksistä saati haluta sitä jos melkein joka kerta sattuu ja repeää :( : Lisäksi siitä kärsii parisuhteen komea osapuolikin, kun naisensa ei yhtään tee mieli kun keho menee heti paniikkimoodiin kun toinen laittaa kättäkään paidanhelman alle.
      Jos jollakin on oikeasti tähän mitään selitystä taikka konstia miten noista vaivoista voisi päästä eroon niin kertokoon ihmeessä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      141
      9382
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5364
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3719
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2563
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      25
      2184
    6. 70
      1934
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      136
      1908
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      231
      1700
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1444
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      39
      1260
    Aihe