monessa asiassa. No, esimerkiksi harhaoppiseksi, lahkoksi, perinnäissäädösten orjaksi... Onhan näitä syytöksiä. Tässä on jo listaa. Tämän kaiken peitossa on usko, maailmalta piilossa. Syytettiikö Jeesusta?
Kumminkin, Raamattu sanoo esim. että harhaoppista karta, kerran tai kaksi häntä nuhdeltuasi. On sanottu, että siitä tunnistetaan Jeesuksen omat, että he rakkauden keskenään pitävät. Mutta myös niin, että niin paljon kuin se teistä riippuu, olkaa kakkien kanssa rauhassa tms... Ei siis riitojen haastamisissa, ei panettelussa, ei vihassa, torassa, eriseuroissa.. nämät kaikki ovat väärää hedelmää. Vaan hengen hedelmiä ovat; rakkaus, ilo, rauha, ystävyys, hyvyys... tuli mieleen myös jatkeena yksimielisyys. Kuka tarkistaisi, kuuluuko se myös tuohon listaan?
Meitä syytetään
17
1283
Vastaukset
- Sinitaivas
Yksimielisyys ei kuulu siihen Galatalaiskirjeen listaan Hengen hedelmistä, joita ovat rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys,uskollisuus, sävyisyys, itsensä hillitseminen. Niitä vastaan ei ole laki.
- n-n.
"listassa", siinä ovat lisäksi pitkämielisyys, usko, hiljaisuus, puhtaus...., siis Gal.5:22
Mutta 1 Kor.1:10 toteaa mm "...kaikki olisitte puheessa yksimieliset.....sama mieli ja sama ajatus..." - 1776 käännöksessä käytetään sanamuotoa "yhdenkaltainen puhe". - A. Acimlainen
Minuakin syytetään harhaoppiseksi. :(
Kun tuon esille sen positiivisen asian että jopa järki tukee monessa kohdin sanomaa Jumalan armollisuudesta ja suuresta Rakkaudesta niin minua syytetään järkiuskosta ja itse kehittelemistäni opeista. En minä olisi sanomaa Jumalan Rakkaudesta kyllä itse osannut kehitellä on se sen verran suuri asia.se on käännettävä, jos joku alkaa puheellaan moukaroida...
Ilmeisesti sinua kiinnostaa uskomme, koska täällä olet? Ja kannattaisi toki tulla seuroihin. Haluatko liittyä joukkoomme, lähteä meitä ja Herraa seuraamaan opissa, elämässä ja kärsimisissä? Et sä sitä katuisi.
Tässä vielä jotain terveellisestä opista, ei pahitteeksi todellakaan, vaikka joku pitäisikin tätä perinnäisenä säädöksenä: (Paav Tiit)
1. Mutta sinä puhu sitä, mikä terveeseen oppiin soveltuu:
2. vanhat miehet olkoot raittiit, arvokkaat, siveät ja uskossa, rakkaudessa ja kärsivällisyydessä terveet;
3. niin myös vanhat naiset olkoot käytöksessään niinkuin pyhien sopii, ei panettelijoita, ei paljon viinin orjia, vaan hyvään neuvojia,
4. voidakseen ohjata nuoria vaimoja rakastamaan miehiänsä ja lapsiansa,
5. olemaan siveitä, puhtaita, kotinsa hoitajia, hyviä, miehilleen alamaisia, ettei Jumalan sana pilkatuksi tulisi.
6. Nuorempia miehiä samoin kehoita käyttäytymään siveästi.
7. Aseta itsesi kaikessa hyvien tekojen esikuvaksi, olkoon opetuksesi puhdasta ja arvokasta
8. ja puheesi tervettä ja moitteetonta, että vastustaja häpeäisi, kun hänellä ei ole meistä mitään pahaa sanottavana.
Niin ja jos joku on paha, niin se paha tulis voittaa hyvällä. Ei mitään kostotoimenpiteitä.
- kysymys
Keiden syyttämisestä puhut?
- Sinitaivas
Tavallaan Lutherinkin ajatukset torjuttiin aluksi juuri samoin sanoin kuin mitä sinä kirjoitat. Onneksi hän ei antanut periksi ja lopulta sai kannattajia.
Samoin oli kai Lestadiuksenkin kohdalla, että hänet juuri sinun sanoin torjuttiin. Hänkään ei antanut periksi ja sai kannattajia.
Voisi olla hyvä pohtia sitä, minkä kokee syytöksiksi tai tuomioiksi SRK:ta kohtaan. Onha totta että me ollaan niin lain alla ja omien sääntöjemme alla, eikä sen keskisijaisuus näy vain tällä palstalla vaan muuallakin elämässämme. Ei ole enää montakaan vl:ää, joilla Kristus on sääntöjä ja Mooseksen lakia ja toisten tuomitsemista ja kyttäämistä tärkeämpää.
Me tarvitaan Hengen uudistus ja joitakin ihmisiä, jotka puhdistaa tämän uskomme uudestaan.
Tältä palstalta ei ne uudistajat löydy. Ei näillä palstoilla ole Jumala mukana, vaan itseoppineisuus, omavanhurskaus, oikeat opit, lainalaisuus, tuomitseminen, vihamielisyys, katkeruus, kaunaisuus. Jumala ei ole täällä kirjoittajien kirjoituksissa mukana. Raamattuakin siteerataan, mutta sellaisilla asenteilla ettei Jumala mahdu niihinkään mukaan.
Voisi kuitenkin olla ihan hyvä nöyrtyä omassa mielessään myös tällä palstalla, jos täällä kerran haluaa olla, vaikkei Jumala varmasti täällä ole.
Jos Jumala puhuu maan kivien kautta uudistaakseen harhaan menneen uskonelämämme, niin ei me sitä kuunnella, vaan kutsutaan perkeleen tekosiksi.
Jos Jumala puhuu toisen ihmisen kautta uudistaakseen harhaan mennyttä uskonelämäämme, niin ei me sitä kuunnella, vaan kutsutaan vääräoppisuudeksi ja eriseuraisuudeksi ja me halutaan hiljentää Jumalan sana vetoamalla siihen, että puhujan täytyy olla samaa mieltä kuin me: Jumalan täytyy olla samaa mieltä kuin me.
Miten ikinä Jumala pääsee meitä uudistamaan kun me ei varmasti kuunnella omia sisaria ja veljiä, eikä varmasti niitä, jotka ovat ulkopuolisia? Onko Jumalalla meissä mahdoton työ?
Toivon Jumalan uudistavan Oulussa päin uskovien mieliä. Jos Jumala ei saa sijaa johdossa, papeissa ja saarnaajissa ja jos he ei ala uudistaa ja puhdistaa uskonelämäämme, niin miten meille käy? Eihän me kuunnella ketään, ei me kuunnella Jumalaa jos Jumala vaikka haluaisikin meille puhua. Mehän ihan kuunnellaan vain sitä mitä me halutaankin kuunnella ja uskotaan Jumalan ajattelevan ja puhuvan siten kuin me itse.
En nyt tahdo loukata, mutta jotenkin tämä olisi saatava loppumaan. Kunpa uudistus ja uskomme puhdistus alkaisi pian... Ne papit ja saarnaajat saa kyllä juuri sinun sanoillasi kuulla vastustuksen, mutta jos he eivät anna periksi vaan seuraavat Jumalaa, niin Jumala avaa lopulta meidän korvat kuulemaan ja pääsee meitä puhdistamaan siitä, missä ollaan nyt harhaan jouduttu.
Enhän voi muuta odottaa sinulta ja muilta kuin että taas tuomitsette minut, mutta mitä siitä enää. En jaksa välittää enää teidän tuomioistanne. Jumala näkee onko minulla vilpitön mieli ja sydän ja se riittää minulle.- Sinitaivas
Käyn nyt vielä seuraamassa nämä kolme keskustelua joissa olen mukana. Muita en enää lue, enkä osallistu. Sitten kun nämä kolme keskustelua ovat varmasti päättyneet, eikä minun enää tarvi olla paikalla vastaamassa sanoistani, minä lopetan tällä palstalla käymisen. Uskon Jumalan tahtovan tehdä kanssani jotakin, joten parempi on etten enää roiku täällä, missä Hän ei ole, vaan että olen Hänen kanssaan siellä, missä Hän tahtoo minun olevan.
- Debora
Olen kanssasi samaamieltä. En ole enää vl. Sinä näet ja ymmärrät asiat Pyhän Hengen valossa juuri niinkuin ne ovat. Uskonpuhdistusta vl-liike todella tarvitsee.
tai viittaus lähteeseen, jossa olisi juuri samoin sanoin torjuttu sekä Luther että Lestadius.. Itsellä tuli kyllä mieleen, että Jeesusta syytettiin aikanaan.
- Sinitaivas
Leenu.n kirjoitti:
tai viittaus lähteeseen, jossa olisi juuri samoin sanoin torjuttu sekä Luther että Lestadius.. Itsellä tuli kyllä mieleen, että Jeesusta syytettiin aikanaan.
Lutherin ja kirkkoisien kohdalta Augsburgin tunnustuksen puolustus on hyvä, koska se kokonaisuutena perustuu näiden syytösten puolustukseen. Löytyvät http://www.evl.fi
Lestadiuksen kohdalla hänen omat kirjoituksensa. En tiedä löytyykö netistä. Minulla ei ole Lestadiuksen kirjoja tässä, eikä niitä kotonakaan juuri ole. Joku jolla olis voisi suositella sinulle tässä.
Tärkeintä on se, että tajuaa sen, että silloin kun Jumala tahtoo uudistaa meidän uskoa ja johdattaa meidät pois harhasta, niin sillon meidän vasta-argumentit tulevat olemaan: olet vääräuskonen, koska et ole yhtenäisyyden hengessä.
Sillä tavoin me tullaan torjumaan omat pappimme ja saarnaajammekin, kun Jumala tulee yrittämään heidän kauttaan johdattaa meitä oikealle tielle tästä missä nyt olemme harhaan joutuneet. Sinitaivas kirjoitti:
Lutherin ja kirkkoisien kohdalta Augsburgin tunnustuksen puolustus on hyvä, koska se kokonaisuutena perustuu näiden syytösten puolustukseen. Löytyvät http://www.evl.fi
Lestadiuksen kohdalla hänen omat kirjoituksensa. En tiedä löytyykö netistä. Minulla ei ole Lestadiuksen kirjoja tässä, eikä niitä kotonakaan juuri ole. Joku jolla olis voisi suositella sinulle tässä.
Tärkeintä on se, että tajuaa sen, että silloin kun Jumala tahtoo uudistaa meidän uskoa ja johdattaa meidät pois harhasta, niin sillon meidän vasta-argumentit tulevat olemaan: olet vääräuskonen, koska et ole yhtenäisyyden hengessä.
Sillä tavoin me tullaan torjumaan omat pappimme ja saarnaajammekin, kun Jumala tulee yrittämään heidän kauttaan johdattaa meitä oikealle tielle tästä missä nyt olemme harhaan joutuneet.käsittää ainakaan täysin puheenvuoroasi. Tuo linkki johdatti liiankin yleiselle sivulle. En jaksa alkaa kaivamaan.
Ilmeisesti kuitenikin sitä haluat sanoa, että sä olet joutunut pois siltä tieltä, mitä papit ja saarnamiehet ovat osoittaneet ja sen näet nyt vääränä. niin... en ole lukenut hirveästi sinun kommenttejasi ja keskuseteluja täällä, jotenka en tiedä tarkalleen, mistä on kyse. Toki on niinkin, että joka luulee seisovansa, katsokoon ettei lankee... On vakavampaa, jos näkee itsensä onnistuneena ja muut uskovaiset (lue: samassa saman kaltaisessa uskossa olevat) väärässä olevina.- Sinitaivas
Leenu.n kirjoitti:
käsittää ainakaan täysin puheenvuoroasi. Tuo linkki johdatti liiankin yleiselle sivulle. En jaksa alkaa kaivamaan.
Ilmeisesti kuitenikin sitä haluat sanoa, että sä olet joutunut pois siltä tieltä, mitä papit ja saarnamiehet ovat osoittaneet ja sen näet nyt vääränä. niin... en ole lukenut hirveästi sinun kommenttejasi ja keskuseteluja täällä, jotenka en tiedä tarkalleen, mistä on kyse. Toki on niinkin, että joka luulee seisovansa, katsokoon ettei lankee... On vakavampaa, jos näkee itsensä onnistuneena ja muut uskovaiset (lue: samassa saman kaltaisessa uskossa olevat) väärässä olevina.No sinähän hieman laiska olet sanaa etsimään kun et jaksa linkkejä aukoa ;) Sen sijaan kätesi kyllä mielipiteitäsi kirjoittaa väsymättä :) Lue kirjoitukseni (suurin osa niistä onkin kopiota Augsburgin tunnustuksen puolustuksesta, eivätkä omia ajatuksiani), niin huomaat, että mitä olen tarkoittanut, ettei sinun tarvitse luulla minun olevan eksynyt :) Olen yhtä eksynyt kuin koko SRK on - siinä mukana, en sen enempää enkä vähempää.
Mihin tällainen asenne johtaa Leenu? Jeesusko sinuun on tämän hengen laittanut?
Tällä palstalla on sellainen kummallinen vaikutus, että se ottaa ihmiset sellaisen hengen valtaan, joissa ei toista arvosteta, toisia halveksutaan, väheksytään, haastetaan riitaa, halutaan osoittaa omaa opillisuutta, kiivastellaan, vihastellaan, saivarellaan
.. kaikkea sitä, mitä lukee Gal. viitosen listassa ennen Hengen hedelmiä. Se lista, jonka meitä ei pitäisi hallita - se meitä hallitsee. Huomaatko?
Kysyit minulta neuvoa mistä voisit lukea. Otin kysymyksesi vakavasti. Mutta sinähän et tahtonutkaan lukea niitä mihin linkkejä pyysit, vaan tahdoitkin ihan jotain muuta. Niinkö?
Leenu, olen todella väsynyt tähän kaksinaamaisuuteen. Jos olet lapsi tai murrosikäinen, sitten ymmärrän, muutoin en.
Kirkon sivulta vasemmalla on kohta Hakemisto.
Valitse sieltä kirjain T.
T-kirjaimen alta valitse Tunnustuskirjat.
Siitä valitse Ausburgin tunnustuksen puolustus. Sinitaivas kirjoitti:
Lutherin ja kirkkoisien kohdalta Augsburgin tunnustuksen puolustus on hyvä, koska se kokonaisuutena perustuu näiden syytösten puolustukseen. Löytyvät http://www.evl.fi
Lestadiuksen kohdalla hänen omat kirjoituksensa. En tiedä löytyykö netistä. Minulla ei ole Lestadiuksen kirjoja tässä, eikä niitä kotonakaan juuri ole. Joku jolla olis voisi suositella sinulle tässä.
Tärkeintä on se, että tajuaa sen, että silloin kun Jumala tahtoo uudistaa meidän uskoa ja johdattaa meidät pois harhasta, niin sillon meidän vasta-argumentit tulevat olemaan: olet vääräuskonen, koska et ole yhtenäisyyden hengessä.
Sillä tavoin me tullaan torjumaan omat pappimme ja saarnaajammekin, kun Jumala tulee yrittämään heidän kauttaan johdattaa meitä oikealle tielle tästä missä nyt olemme harhaan joutuneet.paljonkin tekemistä ja ei jaksa aina kaikkeen perehtyä. En siis välttämättä jaksa myöskään lukea sun kirjoituksiasi, mutta älä ota sitä henkilökohtaisesti. Todellakin olen sieltä täältä lukenut ja ehkä tämä kirjoittelupuoli on ollut näkyvämpää...
Mutta nyt löytyi tuolta sivulta jo jotain viheittesi perusteella. Tässä siis jotain lahkon merkeistä:
12. Muut joukkiot ja lahkot,
jotka eivät ole milloinkaan yhtyneet Augsburgin tunnustukseen
Tässä selvityksessä emme ole edes maininneet lahkolaisia, jotka ovat Augsburgin tunnustuksen ulkopuolella. On siksi pelättävissä, että joku hiljaisessa mielessään pitää sellaisia meidän joukkoomme kuuluvina. Vaaran torjumiseksi olemme päättäneet luetella ne opinkohdat, joissa he menevät harhaan ja opettavat mainitun uskontunnustuksemme vastaisesti.
Kasteenuusijoiden harhaoppeja
Kasteenuusijat ovat jakaantuneet moniin ryhmiin, jotka edustavat harhaoppeja, mikä enemmän, mikä vähemmän. Kaikki ne kuitenkin levittävät sellaista oppia, jota ei ole suvaittava eikä siedettävä kirkon, valtion eli maallisen regimentin eikä talouselämän ja perheen piirissä. Opinkohtia, joita ei voi suvaita kirkon piirissä
1. Kristus ei saanut ruumistaan ja vertaan Neitsyt Mariasta vaan toi ne mukanaan taivaasta.
2. Kristus ei ole tosi Jumala, vaan hänellä on pelkästään enemmän Pyhän Hengen lahjoja kuin kellään muulla pyhällä ihmisellä.
3. Meidän vanhurskautenamme Jumalan edessä ei ole yksin Kristuksen ansio vaan myös oma uudistumisemme eli hurskautemme, meidän oma vaelluksemme. - Tällainen hurskaus on pääasiassa erityistä omavalintaista hengellisyyttä, pohjimmaltaan pelkkää uutta munkkilaisuutta.
4. Kastamattomat lapset eivät Jumalan silmissä ole syntisiä vaan vanhurskaita ja viattomia. Kun he ovat vielä ymmärtämättömiä, he eivät noiden mukaan tarvitse kastetta vaan pelastuvat ilmankin. Kasteenuusijat hylkäävät siis koko perisyntiopin ja kaiken, mikä liittyy siihen.
5. Lapsia ei saa kastaa ennen kuin he ymmärtävät asioita ja kykenevät itse tunnustamaan uskonsa.
6. Kristittyjen lapset ovat kristityistä, uskovista vanhemmista syntyneinä pyhiä Jumalan lapsia jo ennen kastetta ja ilmankin sitä. Siitäkin syystä johtuu, että nuo eivät pidä lasten kastamista arvossa eivätkä pyri sitä toimittamaan. - Tämän kanssa ristiriidassa on Jumalan nimenomainen lupaus, 1 Moos. 17:4-8, 19-21, joka koskee ainoastaan sellaisia, jotka pitävät liiton eivätkä halveksi sitä.
7. Sellainen seurakunta, jossa vielä on syntisiä, ei ole oikea kristillinen seurakunta.
8. Kirkossa, jossa on joskus aikaisemmin luettu paavilaisia messuja, ei saa käydä saarnaa kuulemassa eikä muutenkaan.
9. Ei saa olla missään tekemisissä sellaisten seurakunnan palvelijoiden kanssa, jotka julistavat pyhää evankeliumia Augsburgin tunnustuksen mukaisesti ja varoittavat kasteenuusijoiden julistuksesta ja harhasta. Ei pidä olla heidän palveluksessaan eikä edes tilapäisissä töissä heidän luonaan, vaan heitä on kartettava ja vältettävä niin kuin ainakin Jumalan sanan väärentäjiä.
Opinkohtia, joita ei voi suvaita valtion piirissä
1. Esivalta ei uuden liiton aikana ole Jumalalle mieluinen sääty.
2. Kristitty ei voi olla eikä toimia esivallan virassa omaatuntoaan loukkaamatta.
3. Kristitty ei voi omaatuntoaan loukkaamatta esivallan virassa vastustaa pahoja ihmisiä, vaikka sellainen tehtävä osuisi hänen kohdalleen. Samoin eivät alamaiset saa kutsua esivaltaansa avuksi ja suojaksi - vaikka sillä on Jumalan antama valta juuri tähän tarkoitukseen.
4. Kristitty ei hyvällä omallatunnolla voi vannoa valaa. Hän ei saa myöskään tehdä uskollisuudenvalaa ruhtinaalleen tai esivallalleen.
5. Esivalta ei uuden liiton aikana voi omaatuntoaan loukkaamatta tuomita rikollisia kuolemaan.
Opinkohtia, joita ei voi suvaita talouselämän ja perheen piirissä
1. Kristitty ei voi hyvällä omallatunnolla pitää mitään hallussaan eikä omanaan, vaan hän on velvollinen antamaan kaiken yhteisölle.
2. Kristitty ei hyvällä omallatunnolla voi toimia ravintolanpitäjänä, kauppiaana eikä aseseppänä.
3. Aviopuolisot saavat uskonnollisista syistä erota; puolisolla on oikeus jättää puolisonsa ja mennä naimisiin toisen kanssa, joka on samaa uskoa.
Schwenckfeldiläisten harhaoppeja
1. Ne, jotka pitävät Kristuksen lihaa luotuna, eivät oikealla tavalla tunne Kristusta taivaan hallitsijana ja kuninkaana.
2. Korotuksessa Kristuksen liha on sillä tavoin omaksunut kaikki jumalalliset ominaisuudet, että hän ihmisenä on joka suhteessa olemuksensa asteen ja tilan puolesta Isän ja Sanan vertainen, hänellä on sama valta, voima, majesteetti ja kirkkaus. Tämä merkitsee, että Kristuksen kummankin luonnon olemus, ominaisuudet, tahto ja kunnia ovat samat, sekä myös, että Kristuksen liha kuuluu Pyhän Kolminaisuuden olemukseen.
3. Kirkon palveluvirka, sanan saarnaaminen ja kuuleminen, ei ole se väline, jota käyttämällä Jumala, Pyhä Henki, opettaa ihmisiä ja vaikuttaa heissä pelastavaa Kristuksen tuntemista, kääntymystä, parannusta, uskoa ja uutta kuuliaisuutta.
4. Kastevettä Herra Jumala ei käytä välineenä sinetöimään lapseutta ja synnyttämään uudesti.
5. Pyhän ehtoollisen leipä ja viini eivät ole välineitä, joita käyttäen Kristus jakaa ruumiinsa ja verensä ehtoollisvieraille.
6. Pyhän Hengen todella uudestisynnyttämä kristitty kykenee jo tämän elämän aikana täydellisesti pitämään ja täyttämään Jumalan lain.
7. Sellainen seurakunta, jonka piirissä julkinen seurakunnasta erottaminen ja lainmukainen pannaanjulistamismenettely eivät ole käytössä, ei ole oikea kristillinen seurakunta.
8. Kirkon palveluviran haltija, joka ei ole myös henkilökohtaisesti todella uudistunut, uudestisyntynyt, oikeamielinen ja hurskas, ei voi antaa muille hyödyllistä opetusta eikä ojentaa heille oikeaa, tosi sakramenttia.
Uusien areiolaisten harha
Kristus ei ole olemukseltaan ja luonnoltaan tosi Jumala, samaa iankaikkista jumalallista olemusta kuin Isä Jumala, vaan hän on ainoastaan jumalallisella majesteetilla varustettu olento Isän Jumalan alapuolella ja hänen ohellaan.
Antitrinitaarien harha
Antitrinitaarit ovat uusi lahko, josta ei kristikunnassa ole kuultu aikaisemmin. He uskovat, opettavat ja tunnustavat, ettei Isän, Pojan ja Pyhän Hengen olemus ole yksi ainoa iankaikkinen ja jumalallinen olemus. Niin kuin Isä Jumala, Poika ja Pyhä Henki ovat kolme eri persoonaa, niin on joka persoonalla myös oma erillinen ja muiden jumaluuden persoonien olemuksesta erottuva olemuksensa. Kuitenkin ovat kaikki kolme voimalta, viisaudelta, majesteetilta ja kirkkaudelta samanvertaisia, niin kuin kolme erillistä, olemukseltaan toisistaan poikkeavaa ihmistä. Toisten mukaan sitä vastoin persoonat eivät ole olemukseltaan ja ominaisuuksiltaan yhdenvertaisia, vaan Isä yksin on oikea, tosi Jumala.
Kaikki nämä ja tämäntapaiset opit niihin liittyvine ja niistä johtuvine harhoineen me hylkäämme ja torjumme väärinä, valheellisina, kerettiläisinä, Jumalan sanan sekä kolmen perustunnustuksen ja Augsburgin tunnustuksen ynnä sen Puolustuksen, Schmalkaldenin opinkohtien ja Lutherin katekismusten vastaisina. Kaikkien hurskaiden kristittyjen, niin ylhäisten kuin alhaistenkin, on niitä varottava, niin totta kuin sielun pelastus ja autuus on heille kallis.
Tämä on kaikkien meidän oppimme, uskomme ja tunnustuksemme, josta me viimeisenä päivänä vastaamme vanhurskaan tuomarin, meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen edessä. Sitä vastaan emme tahdo salaa emmekä julkisesti puhua emmekä kirjoittaa, vaan aiomme siinä pysyä Jumalan armon avulla. Tarkasti harkiten, Jumalaa peläten ja avuksi huutaen me alle- Sinitaivas
Leenu.n kirjoitti:
paljonkin tekemistä ja ei jaksa aina kaikkeen perehtyä. En siis välttämättä jaksa myöskään lukea sun kirjoituksiasi, mutta älä ota sitä henkilökohtaisesti. Todellakin olen sieltä täältä lukenut ja ehkä tämä kirjoittelupuoli on ollut näkyvämpää...
Mutta nyt löytyi tuolta sivulta jo jotain viheittesi perusteella. Tässä siis jotain lahkon merkeistä:
12. Muut joukkiot ja lahkot,
jotka eivät ole milloinkaan yhtyneet Augsburgin tunnustukseen
Tässä selvityksessä emme ole edes maininneet lahkolaisia, jotka ovat Augsburgin tunnustuksen ulkopuolella. On siksi pelättävissä, että joku hiljaisessa mielessään pitää sellaisia meidän joukkoomme kuuluvina. Vaaran torjumiseksi olemme päättäneet luetella ne opinkohdat, joissa he menevät harhaan ja opettavat mainitun uskontunnustuksemme vastaisesti.
Kasteenuusijoiden harhaoppeja
Kasteenuusijat ovat jakaantuneet moniin ryhmiin, jotka edustavat harhaoppeja, mikä enemmän, mikä vähemmän. Kaikki ne kuitenkin levittävät sellaista oppia, jota ei ole suvaittava eikä siedettävä kirkon, valtion eli maallisen regimentin eikä talouselämän ja perheen piirissä. Opinkohtia, joita ei voi suvaita kirkon piirissä
1. Kristus ei saanut ruumistaan ja vertaan Neitsyt Mariasta vaan toi ne mukanaan taivaasta.
2. Kristus ei ole tosi Jumala, vaan hänellä on pelkästään enemmän Pyhän Hengen lahjoja kuin kellään muulla pyhällä ihmisellä.
3. Meidän vanhurskautenamme Jumalan edessä ei ole yksin Kristuksen ansio vaan myös oma uudistumisemme eli hurskautemme, meidän oma vaelluksemme. - Tällainen hurskaus on pääasiassa erityistä omavalintaista hengellisyyttä, pohjimmaltaan pelkkää uutta munkkilaisuutta.
4. Kastamattomat lapset eivät Jumalan silmissä ole syntisiä vaan vanhurskaita ja viattomia. Kun he ovat vielä ymmärtämättömiä, he eivät noiden mukaan tarvitse kastetta vaan pelastuvat ilmankin. Kasteenuusijat hylkäävät siis koko perisyntiopin ja kaiken, mikä liittyy siihen.
5. Lapsia ei saa kastaa ennen kuin he ymmärtävät asioita ja kykenevät itse tunnustamaan uskonsa.
6. Kristittyjen lapset ovat kristityistä, uskovista vanhemmista syntyneinä pyhiä Jumalan lapsia jo ennen kastetta ja ilmankin sitä. Siitäkin syystä johtuu, että nuo eivät pidä lasten kastamista arvossa eivätkä pyri sitä toimittamaan. - Tämän kanssa ristiriidassa on Jumalan nimenomainen lupaus, 1 Moos. 17:4-8, 19-21, joka koskee ainoastaan sellaisia, jotka pitävät liiton eivätkä halveksi sitä.
7. Sellainen seurakunta, jossa vielä on syntisiä, ei ole oikea kristillinen seurakunta.
8. Kirkossa, jossa on joskus aikaisemmin luettu paavilaisia messuja, ei saa käydä saarnaa kuulemassa eikä muutenkaan.
9. Ei saa olla missään tekemisissä sellaisten seurakunnan palvelijoiden kanssa, jotka julistavat pyhää evankeliumia Augsburgin tunnustuksen mukaisesti ja varoittavat kasteenuusijoiden julistuksesta ja harhasta. Ei pidä olla heidän palveluksessaan eikä edes tilapäisissä töissä heidän luonaan, vaan heitä on kartettava ja vältettävä niin kuin ainakin Jumalan sanan väärentäjiä.
Opinkohtia, joita ei voi suvaita valtion piirissä
1. Esivalta ei uuden liiton aikana ole Jumalalle mieluinen sääty.
2. Kristitty ei voi olla eikä toimia esivallan virassa omaatuntoaan loukkaamatta.
3. Kristitty ei voi omaatuntoaan loukkaamatta esivallan virassa vastustaa pahoja ihmisiä, vaikka sellainen tehtävä osuisi hänen kohdalleen. Samoin eivät alamaiset saa kutsua esivaltaansa avuksi ja suojaksi - vaikka sillä on Jumalan antama valta juuri tähän tarkoitukseen.
4. Kristitty ei hyvällä omallatunnolla voi vannoa valaa. Hän ei saa myöskään tehdä uskollisuudenvalaa ruhtinaalleen tai esivallalleen.
5. Esivalta ei uuden liiton aikana voi omaatuntoaan loukkaamatta tuomita rikollisia kuolemaan.
Opinkohtia, joita ei voi suvaita talouselämän ja perheen piirissä
1. Kristitty ei voi hyvällä omallatunnolla pitää mitään hallussaan eikä omanaan, vaan hän on velvollinen antamaan kaiken yhteisölle.
2. Kristitty ei hyvällä omallatunnolla voi toimia ravintolanpitäjänä, kauppiaana eikä aseseppänä.
3. Aviopuolisot saavat uskonnollisista syistä erota; puolisolla on oikeus jättää puolisonsa ja mennä naimisiin toisen kanssa, joka on samaa uskoa.
Schwenckfeldiläisten harhaoppeja
1. Ne, jotka pitävät Kristuksen lihaa luotuna, eivät oikealla tavalla tunne Kristusta taivaan hallitsijana ja kuninkaana.
2. Korotuksessa Kristuksen liha on sillä tavoin omaksunut kaikki jumalalliset ominaisuudet, että hän ihmisenä on joka suhteessa olemuksensa asteen ja tilan puolesta Isän ja Sanan vertainen, hänellä on sama valta, voima, majesteetti ja kirkkaus. Tämä merkitsee, että Kristuksen kummankin luonnon olemus, ominaisuudet, tahto ja kunnia ovat samat, sekä myös, että Kristuksen liha kuuluu Pyhän Kolminaisuuden olemukseen.
3. Kirkon palveluvirka, sanan saarnaaminen ja kuuleminen, ei ole se väline, jota käyttämällä Jumala, Pyhä Henki, opettaa ihmisiä ja vaikuttaa heissä pelastavaa Kristuksen tuntemista, kääntymystä, parannusta, uskoa ja uutta kuuliaisuutta.
4. Kastevettä Herra Jumala ei käytä välineenä sinetöimään lapseutta ja synnyttämään uudesti.
5. Pyhän ehtoollisen leipä ja viini eivät ole välineitä, joita käyttäen Kristus jakaa ruumiinsa ja verensä ehtoollisvieraille.
6. Pyhän Hengen todella uudestisynnyttämä kristitty kykenee jo tämän elämän aikana täydellisesti pitämään ja täyttämään Jumalan lain.
7. Sellainen seurakunta, jonka piirissä julkinen seurakunnasta erottaminen ja lainmukainen pannaanjulistamismenettely eivät ole käytössä, ei ole oikea kristillinen seurakunta.
8. Kirkon palveluviran haltija, joka ei ole myös henkilökohtaisesti todella uudistunut, uudestisyntynyt, oikeamielinen ja hurskas, ei voi antaa muille hyödyllistä opetusta eikä ojentaa heille oikeaa, tosi sakramenttia.
Uusien areiolaisten harha
Kristus ei ole olemukseltaan ja luonnoltaan tosi Jumala, samaa iankaikkista jumalallista olemusta kuin Isä Jumala, vaan hän on ainoastaan jumalallisella majesteetilla varustettu olento Isän Jumalan alapuolella ja hänen ohellaan.
Antitrinitaarien harha
Antitrinitaarit ovat uusi lahko, josta ei kristikunnassa ole kuultu aikaisemmin. He uskovat, opettavat ja tunnustavat, ettei Isän, Pojan ja Pyhän Hengen olemus ole yksi ainoa iankaikkinen ja jumalallinen olemus. Niin kuin Isä Jumala, Poika ja Pyhä Henki ovat kolme eri persoonaa, niin on joka persoonalla myös oma erillinen ja muiden jumaluuden persoonien olemuksesta erottuva olemuksensa. Kuitenkin ovat kaikki kolme voimalta, viisaudelta, majesteetilta ja kirkkaudelta samanvertaisia, niin kuin kolme erillistä, olemukseltaan toisistaan poikkeavaa ihmistä. Toisten mukaan sitä vastoin persoonat eivät ole olemukseltaan ja ominaisuuksiltaan yhdenvertaisia, vaan Isä yksin on oikea, tosi Jumala.
Kaikki nämä ja tämäntapaiset opit niihin liittyvine ja niistä johtuvine harhoineen me hylkäämme ja torjumme väärinä, valheellisina, kerettiläisinä, Jumalan sanan sekä kolmen perustunnustuksen ja Augsburgin tunnustuksen ynnä sen Puolustuksen, Schmalkaldenin opinkohtien ja Lutherin katekismusten vastaisina. Kaikkien hurskaiden kristittyjen, niin ylhäisten kuin alhaistenkin, on niitä varottava, niin totta kuin sielun pelastus ja autuus on heille kallis.
Tämä on kaikkien meidän oppimme, uskomme ja tunnustuksemme, josta me viimeisenä päivänä vastaamme vanhurskaan tuomarin, meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen edessä. Sitä vastaan emme tahdo salaa emmekä julkisesti puhua emmekä kirjoittaa, vaan aiomme siinä pysyä Jumalan armon avulla. Tarkasti harkiten, Jumalaa peläten ja avuksi huutaen me alleHienoa :)
Nyt olet löytänyt jotain "lahkon merkeistä".
Lue ajan kanssa rauhallisesti Ausburgin tunnustuksen puolustusta. Siihen kannattaa tutustua :)
Sitä kannattaa soveltaa myös itseen ja omaan seurakuntaan. Miettiä miten se voisi uudistaa omaa uskonelämää ja miten se voisi uudistaa seurakunnan uskonelämää ja henkeä, jonka vallassa ollaan. Niistä asioista voisi myös KESKUSTELLA, että mitä se on herättänyt. keskustelu ei tarkota sitä, että iskee nyt Raamatun sijasta Tunnustuskirjoilla päähän toisia ja siten esittelee muka omaa oppineisuutta. keskustelussahan pyritään ihan johonkin muuhun.
Minä tein sen virheen, että toin keskustelun tälle palstalle, sillä en tajunnut ettei tämän palstan henki ole keskusteleva. Jatkamme keskustelua kodeissa ja muutoin tavatessamme. Netti ei ole se paikka, missä Jumalan Henki liikkuu. Muut henget täällä ohjailee ja valtaansa ottaa. Kuten jo kirjoitin lähden netistä pois kokonaan, ihan pian. Liityn Sofian seuraan ja alan puuhastella asioita, jotka olisi Jumalan tahdon mukaista. Sinitaivas kirjoitti:
Hienoa :)
Nyt olet löytänyt jotain "lahkon merkeistä".
Lue ajan kanssa rauhallisesti Ausburgin tunnustuksen puolustusta. Siihen kannattaa tutustua :)
Sitä kannattaa soveltaa myös itseen ja omaan seurakuntaan. Miettiä miten se voisi uudistaa omaa uskonelämää ja miten se voisi uudistaa seurakunnan uskonelämää ja henkeä, jonka vallassa ollaan. Niistä asioista voisi myös KESKUSTELLA, että mitä se on herättänyt. keskustelu ei tarkota sitä, että iskee nyt Raamatun sijasta Tunnustuskirjoilla päähän toisia ja siten esittelee muka omaa oppineisuutta. keskustelussahan pyritään ihan johonkin muuhun.
Minä tein sen virheen, että toin keskustelun tälle palstalle, sillä en tajunnut ettei tämän palstan henki ole keskusteleva. Jatkamme keskustelua kodeissa ja muutoin tavatessamme. Netti ei ole se paikka, missä Jumalan Henki liikkuu. Muut henget täällä ohjailee ja valtaansa ottaa. Kuten jo kirjoitin lähden netistä pois kokonaan, ihan pian. Liityn Sofian seuraan ja alan puuhastella asioita, jotka olisi Jumalan tahdon mukaista.muistan kyllä lukeneeni sellaistakin, että joku olisi tämän palstan kautta löytänyt uskomme. Sitten tehnyt parannuksen, en muista tarkkaa kerrontaa, mutta silti...
- jfkdls
eri tavalla ajattelevia kohtaan ovat aivan vastaavanlaisia kuin "syyttäjilläsi". Turha esittää viatonta marttyyriä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645240Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti692485- 2682406
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362359Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191694Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191488Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai521084Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131043- 891016
- 66947