Onko väärin jos ompelen itselleni lapinpuvun ja?

Dreamernietta

Eli olen haaveillut meneväni inariin käsityökouluun syksyllä. Ja ajattelin ommella siellä itselleni lapinpuvun. En ole saamelainen, mutta olisiko väärin jos tekisin sen? ja käyttäisin vain kotona ( ja ehkä valmistujaisissani)
Olen tutkinut pukuja netistä ja luulen, että osaan pukea sen täysin oikein.
Onko tällainen suuri vääryys? jos en väärin käytä sitä enkä hillu se päällä naamiaisissa?

13

282

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • janetskij

      Jos sinulla ei ole Saamelaista sukua yhtään, missään niin et voi.

      En minäkään Savolaisena voisi ikinä kuvitella pukevani vaikkapa Euran pukua.
      En edes Espoon pukua,sillä en ole syntynyt täällä vaikka olenkin asunut kohta 30 vuotta.
      Käsityökouluun voit kyllä hakeutua ja opetella saamelaisia käsitöitä,sille ei ole estettä.

      Mutta pukuun sinulla ei ole oikeutta.

    • ei-saamelainen

      Eihän suomalaisnaiset pukeudu romaninaisen vaatteisiinkaan.

    • ..................

      On väärin, saamenpuvun käyttö on vain saamelaisille. Minun on vaikea ymmärtää, miten voit kuvitellakaan, että osaisit pukea sen täysin oikein, jos et ymmärrä edes sitä, että puku kertoo ihan ensinnäkin karkeimmillaankin sen, mihin saamelaisryhmän kuulut, miltä alueelta saamenmaata sukusi on kotoisin. Jos sinulla ei ole edes saameinen tausta, millä perusteella valitset minkä mallisen puvun ylipäätään lähdet ompelemaan? Sen mikä on mielestäsi nätein? Tietetyjä koristeita myöskin "saavat" käyttää vain tietyt suvut, ja niiden ompelemisesta paheksutaan myös aivan saamelaisia, jotka eivät kuulu juuri siihen sukuun. Itsellesi puvun ommellessasi saatat siis viestiä myös hyvin tarkasti kuuluvasi johonkin tiettyyn saamelaissukuun.

    • meneetaasvähänyli

      No tottakai jokaisella on oikeus tehdä mitä pukuja haluaa ja pukeutua miten haluaa, varsinkin yksinään kotonaan.

      Ei sitä jonkin ihmisryhmän paheksunta muuta mihinkään. Heillä ei ole oikeutta puuttua toisten itsemääräämisoikeuden alla oleviin asioihin sen enempää kuin kenelläkään on oikeus määrätä heidän pukeutumisestaan.

      Kannattaa kuitenkin miettiä onko se kohteliasta ja miksi haluaisi pukeutua siihen pukuun lakkiaisissaan.

    • mietivähän

      Samalla logiikalla transvestiitin oikeus pukeutua naisten vaatteisiin pitäisi kieltää, koska moni nainen paheksuu sellaista. Säälittävää touhua tuollainen ahdasmielisyys, eikä se, että kuuluu vähemmistökansaan nimeltä saamelaiset tee siitä yhtään hienompaa.

      Jos joku saa mielihyvää saamenpukuun pukeutumisesta kotonaan niin antaa pukeutua. Tai vaikka julkisestikin. Saamelaisen oikeus puuttua asiaan rajoittuu paheksuntaan.

      • kmorvinnoewwwtr

        Saahan sitä pukeutua jos välttämättä haluaa, mutta melko tyhmän vaikutuksen sillä kyllä saa aikaan jos ei-saamelainen - jostain täyslantalaisesta puhumattakaan - hyppii kylänraitilla saamenpuvussa. Ja taitaa ihmiset vähän katsoa että onko tuolla tyypillä nuppi ihan kunnossa...


    • kuikuilia1

      Sehän olisikin mielenkiintoista kun pitäis näyttää syntymätodistus minkälaisiin vaatteisiin voi pukeutua.Miten kävisi elokuvien,tettereiden ja kaikenlaisten matkailu ja muidenkin kulttuuriohjelmien,ei kai aina löydy alkuperäisväestöä riittävästi.

    • sompiosta

      Ei kaikki saamelaisetkaan saa tänäpäivänä pukeutua lapinpukuun, siihen on oikeus vain saamelaiskäräjien määrittämillä sukukunnilla.

    • Lapinrääsyt

      Kukin pukeutukoon miten haluaa. Onko seurauksena vankeus-tai sakkoruomio jos ei-saamelainen pukeutuu lapinpukuun? Vai viedäänkö vaatteet päältä?

      • puvuton

        Tuskinpa tulee sakkoa tai muutakaan sanktiota, mitä nyt vähän tärähtäneen ihmisen kirjoissa sen jälkeen kulkee...


    • fromvasa

      Pukeutumisella ihminen haluaa viestiä itsestään jotakin. En kyllä ymmärrä miksi minä suomalaisena haluaisin pukea saria, saamenpukua tai romanipukua ylleni - edes kotioloissa. Tottakai haluan pukeutua oman läänini kansallispukuun, onhan se tunnetasollakin paljon tärkeämpää ja viestiä muille mistä juureni ovat lähtöisin. Itse kuljen kotona mieluummin mukavissa vaatteissa, en juhlatamineissa tai kansallispuvuissa.

    • jahannakkii

      Älä pue päällesi asuja joiden historiaa et täysin ymmärrä,oli ne mistä kulttuurista tahansa.
      En minäkään pukeudu intiaaniksi,vaikka arvostankin suuresti sitä kulttuuria.
      Ja jopa tiedän siitä jotakin.
      Silti en pukeudu inkkariasuun, vaikka tein itse omin käsin yhden sellaisen naudantaljoista.
      Se on minulla koristeena vain ja käsityötaitoni todisteena.

    • läpimeniettäheilahti

      Olen täyslantalainen ja kuulun 93 onnellisen joukkoon. Nyt puen puvun ylleni. Jeee...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe