magia, muut uskonnot tms...

Hyväksyttekö magian...?? Ei tarkoita että ois ihan noita ja se pitäis hyväksyä, mutta hyväksytäänkö se?? Mikä on buddhalaisuuden pyhä kirja? Entäs sitten jos se magia ei oo mitään korteista kattomista tms vaan puhtaasti meditaatiota?? Ei taikasanoja tms mutta lasketaan silti magiaksi?
10636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Buddhalaiset eivät tarvitse magiaa.

Äänestä

Buddhalaisuus haarautuu kun valtameren pisarat erilaisiin menetelmiin ja yhteisöihin.
Joten magian esiintyminen vaihtelee huomattavasti, katson pujien, sadhanoiden ja mantrojen jne olevan tietynlaista magian harjoittamista, sitä en tiedä onko esim fwbo puja mustaa magiaa, sen tietää vain viisaat.
Pyhän alku ja loppu alkaa "tarkkavaisuudesta" ei edes buddhalla ole pyhää statusta, ainoastaan henkilökohtainen "harjoitus" on pyhää

Äänestä

Tiibetissä harjoitettiin ennen buddhalaisuutta vanhaa uskontoa, johon kuuluu magiaa. Rippeenä tiibetiläisiin tapoihin on jäänyt esim. oraakkelin ennustukset. Se on varmaan jäänne siitä vanhasta uskonnosta.

Tarkoitatkohan esim. munkkien mantojen laulua? Esimerkiksi buddhalaiset laulavat "OM mani padme hum". Onko se sinusta magiaa?

On yksi buddhalainen pyhä kirja, jonka voi ennen kaikkea mainita, nimittäin Dhammapada. Jos tutustut siihen, huomaat, ettei siellä ainakaan ole mitään viittauksia minkäänlaiseen magiaan.

Äänestä

Suurin taika kaikista buddhalaisen valaistuneen oivallus. Hän näkee kuinka kaikki mikä ilmenee on vain taianomainen suuri rakastettava illuusio.

Rakkauden tekoja ovat ne maagiset ilmiöt, joita valaistuneet opettajat näyttävät niille oppilalleen, jotka ovat kiinnostuneita magiasta.

Työvoiton todistusaineistoa ovat pienet taiat, joita tiibetiläiset joogit tekevät todistaakseen että harjoitus tekee mestarin.

Äänestä

Kiitti noista vastauksista, niistäkin on varmasti jatkossa apua... Mutta tarkotin oikeestaan kuitenki sellasta esim. tarot-kortteja, kädestä ennustamista ja kaikkea sellasta. En tiedä onko magia oikea sana, mutta kuitenki... Ja tarkotin kuitenki tavallaan myös noituutta... Haluan vain tietää hyväksytäänkö se, koska olen jo kauan harjoittanut kaikkea sellaista (en ole noita kuitenkaan) ja ties mitä loitsuja... Mutta nyt oon tajunnu ettei ne tuo mulle helpotusta, onnea ja mielenrauhaa saati sitten mitään muutakaan... Vain pettymyksiä tms... Ajattelin luopua niistä ja alkaa buddhalaiseksi (mitä olen jo kauan kutsunut mielessäni viisauden ja onnellisuuden uskonnoksi).... Niin siksi haluan tietää hyväksytäänkö sellanen "tavallinen" magia (mikä ei oo erikseen mitään buddhalaista)????? Vaikka en (kai) sitä enää aio harjoittaa, mutta jos joskus vielä tahdon, onko se sitten uskontoni vastaista jos minusta tulee buddhalainen??

Äänestä
  • Buddhalaisuudessa on tietty imu. Imaisee päästä kaiken pois ja kasvattaa omia...kehoki yritetään pölliä...

    Äänestä

  • Lue vaikka ensiksi Milarepan elämäkerran!! Siitä tulee olemaan paljon apua sinulle. Milarepa nimittäin harjoitti myös magiaa ennen kuin tapasi mestarinsa. Kirja on kirjastossakin.

    Sillä mitä olet tehnyt ennen ei ole mitään väliä, ei vähäisessäkään määrin. Aloitat puhtaalta pöydältä. Tosin itse et ehkä osaa kaataa kaikkea lattialle siitä pöydältä, mutta ei se mitään. Katso miten Milarepa taklasi sen asian suhteen!

    Äänestä

  • Simo kirjoitti:

    Lue vaikka ensiksi Milarepan elämäkerran!! Siitä tulee olemaan paljon apua sinulle. Milarepa nimittäin harjoitti myös magiaa ennen kuin tapasi mestarinsa. Kirja on kirjastossakin.

    Sillä mitä olet tehnyt ennen ei ole mitään väliä, ei vähäisessäkään määrin. Aloitat puhtaalta pöydältä. Tosin itse et ehkä osaa kaataa kaikkea lattialle siitä pöydältä, mutta ei se mitään. Katso miten Milarepa taklasi sen asian suhteen!

    Löytyykö se nimellä Milarepan elämänkerta vai onko sillä joku erityinen nimi? Ja kuka on kirjottanu(varmaan Milarepa itte mutta sukunimi??)? Vähä vaikeeta mulla tää alku ku vanhemmat on lestadiolaisia ja oon vasta 13.... Mutta kyllä tämä tästä =)

    Äänestä

  • Olen buddhalainen ja minusta esim. Tarot kortit ovat hauskoja ja mielenkiintoisia.

    Ei "maallikko buddhalaisuudessa" oikeastaan kielletä mitään tuollaisia mutta oman harjoittamisen kannalta tulee tietää mikä on olennaista eikä sekoittaa metodeja keskenään. En usko että buddhalaisuutta harjoittava enää tarvitsee loitsuja ym.

    Itse pidän Tarot kortteja viihteenä joista voi saada kiinnostavia ajatuksia ja vinkkejä elämään.
    Ja harjoittamista ja Buddhan opetuksia taas selaisina joilla on todellista merkitystä ja arvoa.

    Äänestä

  • buddhalaisuudesta kiinnostunut kirjoitti:

    Löytyykö se nimellä Milarepan elämänkerta vai onko sillä joku erityinen nimi? Ja kuka on kirjottanu(varmaan Milarepa itte mutta sukunimi??)? Vähä vaikeeta mulla tää alku ku vanhemmat on lestadiolaisia ja oon vasta 13.... Mutta kyllä tämä tästä =)

    Se on tämä kirja:

    Milarepa Tiibetin suuri joogi
    Klassikko ja yksi Tiibetin kirjallisuuden keskeisiä teoksia. Ajaton ja syvällinen teos. 236s. Hinta:19.34 €

    Löydät sen kirjastosta. Siinä on valkoiset kannet ja Milarepan piirretty kuva. Löydät sen ainakin Era Nova -kirjakaupasta kasarminkadulta Hesasta. Voit etsiä kirjan Era Novan sivuilta. Laita hakusanaksi Milarepa. Se on ehkä muissakin kirjakaupoissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


buddhalaisuudesta kiinnostunut kirjoitti:

Hyväksyttekö magian...?? Ei tarkoita että ois ihan noita ja se pitäis hyväksyä, mutta hyväksytäänkö se?? Mikä on buddhalaisuuden pyhä kirja? Entäs sitten jos se magia ei oo mitään korteista kattomista tms vaan puhtaasti meditaatiota?? Ei taikasanoja tms mutta lasketaan silti magiaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu