Kulunut vuosi oli Kokkolassa tapahtumiltaan vaihteleva monenlaista häppeningiä on sattunut mutta miksi poliisit ovat luotiliiveissä toisinaan kaduillamme on herättänyt ystäväpiirissämme hämmästystä pitkään osaatteko selittää?
Jk. Oiikein hyvää Uuttavuotta kaikille lukijoillemme :))
Jk. Oiikein hyvää Uuttavuotta kaikille lukijoillemme :))
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jou,, yks syy oli seku nuorimies käppäili Hakalahdessa rynkyn näkösen kuulapyssyn kans ilman pussia, jos muistatte.
Toinen jupakka mikä muistui mieleen oli, kun jonkun kerrostalon pihassa oli ammuttu, ei selvinnyt missä päin Kokkolaa eikä mitään muutakaan.
Siellä on nyt joku kakspiippuisen katkaistun haulikon kanssa heilumassa ja sillä on teräs täyteinen haulikon ammus magnum latauksella mitä esitteli kädessänsä ja sehän menee läpi vaikka moottorinlohkosta niin ja oli kuulemma menossa hakalaxiin kuulemma ottamaan pari "stressiä" lievittävää?
Tässä demonstraatio teräs täyteisestä ammuksesta minkä löysin netistä tähän hätään kiireellä
https://www.youtube.com/watch?v=MpzO2ogRyEI
No ei kuule ole, jotta mene takaisin typerälle haulikkosaitillesi valehtelemaan ja vedä säkkiä päähäsi !
Joo monille teloitettaville laitetaan säkki päähän joten nyt uhkailija olet selvästi tosissasi ja yrität vähätellä asioita! Ei muuta kuin poliisit raudoittamaan yllä olevan KO henkilön ennen kuin tapahtuu kauhea joukkosurma!
Nyt kun ei voi olla varma asiasta niin on parasta pysyä vaan kotona eikä mennä hakalaxiin tai torille! Kauhuelokuvissakin aina saavat surmansa ne jotka harrastavat seksiä ensinnä!
https://www.youtube.com/watch?v=KDd9DKAfI-w
Eiköhän luotiliivien ensisijainen tarkoitus ole suojata poliiseja luodeilta ja sirpaleilta näin minä sen näkisin. Toivottavasti niitä ei tarvita Uudenvuoden yönä tosin suojalaseja olisi kaikkien syytä pitää silmillä kanssa.
Sulla on ilmeisesti pahan laatuinen skitsofrenia kun et tiedä että poliisin vakio työ liivit suojaavat ainoastaan pistoolin luodeilta ja haulikon hauleilta eivätkä järeämmiltä kaliibereilta tai lävistäviltä ammuksilta.
Kiitos Kokkolan poliiseille menneestä vuodesta teitte hyvää työtä ja menestykästä Uutta vuotta 2015 saakoon rikolliset huutia ja pysykööt putkanne täynnä mutta kuka makasi verissään torin kupeessa silminnäkijöiden ympäröimänä miten on?
Suck my dick i could end all of you any given day!
No se oli kato Uusvuos pahoinpitelyjä täynnä katiskaan kerty vajaa pari likaista tusinaa joroja ei niin paha saalis täl kertaa hyvää työtä poliiseilta.......
http://www.kp24.fi/uutiset/380775/Pohjanmaan-poliisilla-oli-kiireinen-uusi-vuosi
Uudenvuoden satoa näillä mennään.
Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren alue 01.01.2015
01.01.2015 Lähde Pohjanmaan poliisilaitos.
Kokkolan keskustassa Torikadulla pahoinpideltiin mieshenkilöä pullolla päähän lyöden puolenyön jälkeen. Uhri sai vertavuotavia vammoja päähän. Tekijä poistui paikalta. Poliisi tutkii asiaa pahoinpitelynä.
Kokkolan keskustassa Isolla kadulla mies löi toista miestä heti puolen yön jälkeen. Riitaa oli tullut tupakasta. Tekijä poistui paikalta ennen poliisin tuloa. Asiaa tutkitaan pahoipitelynä.
Kokkolassa yksityisessä asunnossa mies pahoinpidellyt aviopuolisoaan varhain uudenvuodenpäivänä.
Kokkolassa paikallisen ravintolan ulkopuolella mieshenkilö löi toista miestä kasvoihin. Uhri sai vammoja suun alueelle. Samaisen ravitsemusliikkeen edustalla sattui myös toinen pahoinpitely tapaus, jossa misehenkilöä oli lyöty toisen miehen toimesta kasvoihin. Uhri sai vammoja otsaansa.
Myös toisen paikallisen ravitsemusliikkeen edustalla sattui pahoinpitely tapaus heti puolen yön jälkeen. Jostakin syystä mies oli alkanut pahoinpitelemään toista miestä ravitsemusliikeen ulkopuolella. Uhri sai vammoja pään alueelle.Poliisi pyytää naista, joka oli ollut tapahtuma paikalla ja pyytänyt uhria pahoipidellyttä miestä lopettamaan, ottamaan yhteyttä Kokkolan polisilaitokselle.
Mitä työtä siinä on ajaa rundia ja kuskata jotain umpihumalaisia putkaan nukkumaan ja jotain raapustaa ylös johonkin työvihkoon? Passkat sanon minä niin helppoa hommaa kun vain voi ja vieläpä saavat vaarallisen työn lisää? Vittu mistä hyvästä?Todennäköisin syy "loukkaantua" työssänsä heillä on se että joku änkyräkänninen sanoo pahasti näille hienohelmoille jotka pahoittavat mielensä sitten. Voi yhyy!
Siellä on taas tekijöitä häipynyt paikalta on se kumma mihin ne katoaa aina eivätkä tunnu koskaan jäävän kiinni on siinä poliiseilla työsarpaa kestämiin.
Uusi vuosi vaihtui jälleen ilotulitteiden räiskyessä ahneet kapitalistiset kauppiaat nauroivat jälleen ihmisten pohjatonta typeryyttä kun he maksoivat omaisuuksia muutaman gramman sisältävistä paperirullista joihin oli pakattu ruutia sekä värikuulia.Unohtaa ei pidä myöskään niitä alkoholi maistereita ja muutoin sekavia yhteiskuntamme jäseniä jotka tavalla tai toisella muistavat aika ja lähes jokaisen vähänkään suuremman juhlan aikaan päästellä höyryjään pihalle milloin särkemällä julkisia paikkoja tai muutoin vain riehumalla sellaisesta toiminnastahan nämä kyseiset persoonat saavat mielihyvää.Unohtaa ei myöskään pidä niitä kuluvana vuonna suurta etenkin mediassa julkisuutta saaneita poliitikkojamme joiden typeryys on ihan ylitse muide.Tälläiseen yhteiskunnalliseen kermaan ja eliittiin on päässyt kansamme suosiollisella tuella mm pääministerimme kuin myöskin puolustusministerimme kuinka heikkolahjaiset ihmiset voivatkaan tässä valtakunnsassa päästä niin korkeisiin valtiollisiin virkoihin? ja vielä unohtamatta meidän isoveli valvoo yhteiskuntamme turvapilaria poliisia,joka on saanut ihan jopa televisiossa itselleen oman ohjelman oikein ameriikan malliin:) nämä tyttöset ja poikakolli poliisit jotka ajelevat suloisesti autoillaan ja joille meidän veronmaksajien varoilla ostetaan uusia leluja nyt viimeksi käyttöön tulleen rekisterikilpien lukulaitteen näin jälleen päästiin askel lähemmäs poliisivaltiota jossa meitä valvotan kaikin tavoin kaikkialla.Mutta uuteen vuoteen unohtaa ei sovi niitä sankareita jotka ilotulitteidensa kanssa räveltäessään tuhosivat silmänsä ja polttivat itseänsä syystä tai toisesta,me veronmaksajat maksamme nekin vahingot jotka aiheutuvat näin ilotulitteiden myyjien ahneuden vuoksi nyt minä toivotan kaikille hyvää uutta vuotta sillä klo 24:00 aikaan en sitä ehtinyt töitteni vuoksi tekemään:)
Onko katsastus myöhässä etkä rattiin kykene ilman tötsyjä? Kohta narahdat kun automaattinen rekisterin lukulaite narauttaa sinut ABCllä jossa potrat poliisi punkerot istuvat mussuttamassa donitsia kuolavaluen posket tursuten.
Ei ole autossani katsastus myöhässä eikä verotkaan maksamatta tiedoksi sinulle:) että ihan vapaasti voivat mainitsemasi poliisi punkerot mutustaa yhteiskunnan heille maksamia donitsikahveja herkutella kaikessa rauhassa.Sinäkin oit halutessasi minut esimerkiksi abc llä nähdessäsi tehdä näile smurffi pojille ja tytöille ilmiannon jos epäilet rikoksen tapahtuvan heillähän on autoinaan kuten varmaan hyvin tiedätkin,vw transporter lt35 malliset paketti-autot joissa mm rekisterikilpien seuraan tarkoitettu laserluku laite sekä piikkimatot kuin myös nauhoittava kameravalvonta edessä sekä takana kuin myöskin äänennauhoitusKuten eräs poliisikokelas sanoikin tv ohjelmassa osuvasti "me saimme jälleen uusia leluja":) johon toinen tyttö poliisikokelas "kyllä siinä adrenaliini virtaa kun yöllä partioi ja pääsee takaa-ajoon":) nythän suomessa smurffi pojat ja tytöt vaativat ihan amerikan malliin itselleen oikeutta pittää varusteissan nauhoittavaa kameraa jotta heidän työturvallisuus paranisi" olipas siinäkin asiantunteva kommentti suomalaiselta poliisilta:)
Joku ottanu juoksuviinat!!
Kaikenlaista sitä pitiki sattua heti vuoden ensimmäisenä yönä ja mitä nämä tupakan pummaajat on jokka vetää heti pannuun näitähän on sattunu jo monta?
somalit aikoinaan yritti ilontalossa/onnelassa kaikkia pakottaa antaan tupakkia ja moni antoikin mutta jos ei antanut keräsivät hirveän lauman ja tuijottelivat kuin olisivat meinanneet kimppuun tulla joten olisko sama sakki asialla?
Aika rauhallisesti kuluva viikonloppu on alkanut nyt on taas kaikki tyynni :)
Loppiaisen aamuyökin kului rauhallisissa merkeissä katujen ammottaessa tyhjyyttään kiitos kireän pakkasen, ei hassumpi yövuorosta paluu...
no, eikai jepet huvikseen luotiliivejä pidä, tuskin siellä esittelytilaaisuus on. paitsi jollain huu-haa tyypillä jonkinlainen ase esittely. tai meinaako ottaa uuttavuotta vasta haulikon kera.