http://www.csfes.org/wst_page4.html#3
Vaihtaritoiminta on ollut vuosikymmeniä jo pääasiassa roskaväen käsissä.
Ja toiminnan taso on sen mukaista.
Vuosikymmenien törkeys
2
131
Vastaukset
- Toiminta kuriin!!!
Viranomaisten olisi korkea aika puuttua tähän toimintaan.
- Sopiiko STS?
Vaihto-oppilaaksi lähtö on ollut joskus hyvä juttu, kielen oppimista, kulttuurinvaihtoa, itsenäistymistä, uusia ihmissuhteita jne. Surullista todeta, mutta nämä ajat ovat auttamattomasti ollutta ja mennyttä.
Vaihto-oppilaan asema käy kiihtyvällä vauhdilla yhä heikommaksi ja turvattomammaksi. Aloittajan linkissä olevat esimerkkitapaukset vaihtarien pöyristyttävistä kohteluista lisääntyvät kaiken aikaa. Samaan aikaan järjestöjen koneisto pyörittää valheellista markkinointia erilaisine mainos- ja "info-tilaisuuksineen". Järjestöt käyttävät nuoria hyväkseen myös mainonnan välineinä. Nuoria pyydetään kouluihin ja tilaisuuksiin kertomaan positiivisia vaihtarikokemuksia ja kirjoittamaan korvausta vastaan positiivisia blogeja yms. Miksi? Järjestöt tiedostavat tällaisen mainonnan psykologisen uskottavuuden.
Lukemattomat painajaismaiset vaihtarikokemukset vaiennetaan
kiistämällä, vähättelemällä sekä toteamalla ne "vain yksittäisiksi tapauksiksi".
Ehdottausinkin, että näistä todellisista ja helvetillisistä, nuoria raastaneista vaihto-oppilaskokemuksista annettaisiin myös varoitukseksi tietoa!!
Sopiiko maajohtaja Silvonen, että joukko STS/Ciee:hen pettyneitä vaihto-oppilaita perheineen tulee myös kertomaan kokemuksistaan info-tilaisuuksiinne??
Koska olette katkaisseet puheyhteyden sopimusrikkomuksen tehtyänne, voisitte kenties tilaisuudessanne antaa myös vastaukset muutamiin kysymyksiimme?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781396
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121335Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.181100- 21996
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114868Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45863- 17793
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65777- 40667
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72652