Moi. Minulla on tällä hetkellä Nikonin d5200, ja minulla on siihen 55-200mm & 35mm lisäputket. Olen miettinyt jos vaihtaisin tuon kameran johonkin parempaan. Olisiko järkeä vaihtaa kameraa uudempaa vai ostella mielummin tuohon lisää objektiivejä? Mitä hyviä Nikonin kameroita on? Niinkuin tämmöiselle kuka harrastelee kuvausta melko säännöllisesti. Ja mielipiteitä hintalaatusuhteiltaan hyviin objektiiveihinkin olisi kiva kuulla :)! Tykkään otella todella monipuolisia kuvia. Kasvo/lähikuvia, maisemakuvia, urheiluista ymsymsyms. :)
Uudempaa kameraa
Meikäläinenvaa
4148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja siis mietin vain että kannattaako vaihtaa parempaan kameraan vai osteleeko parempia objektiivejä, jos haluaa parempia kuvia. Parempaa laatua. Kun eikö tämä d5200 ole aika aloittelijoiden kamera? Vai?
Aloittelijamallihan sekin, mutta varsinainen aloitelijamalli on D3*00.
Jos todella haluat parempaa kuvanlaatua niin pitää vaihtaa kinokokoiseen runkoon. Silloin kyllä saat hankkia uudet linssitkin mahdollisesti 35 millistä lukuun ottamatta.
D7*00 on pienikennoisista paras, mutta onko ero sellainen, että kannattaa jo vaihtaa. Etuna on kuitenkin, että myös vanhemmat AF objektiivit toimii.
Ensinnä tulee mieleen se, mikä välineissä ja kuvissa tuntuu tarvitsevan parannusta.
Ehkä omien kuvien katsominen ja näyttäminen jollekkin valokuvista enemmän ymmärtävälle. Keskustelemalla asiasta pääsisi hyvin eteenpäin mahdollisimman viisaasti investoiden.
Kiitos:)!