Uudempaa kameraa

Meikäläinenvaa

Moi. Minulla on tällä hetkellä Nikonin d5200, ja minulla on siihen 55-200mm & 35mm lisäputket. Olen miettinyt jos vaihtaisin tuon kameran johonkin parempaan. Olisiko järkeä vaihtaa kameraa uudempaa vai ostella mielummin tuohon lisää objektiivejä? Mitä hyviä Nikonin kameroita on? Niinkuin tämmöiselle kuka harrastelee kuvausta melko säännöllisesti. Ja mielipiteitä hintalaatusuhteiltaan hyviin objektiiveihinkin olisi kiva kuulla :)! Tykkään otella todella monipuolisia kuvia. Kasvo/lähikuvia, maisemakuvia, urheiluista ymsymsyms. :)

4

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meikäläinenvaa

      Ja siis mietin vain että kannattaako vaihtaa parempaan kameraan vai osteleeko parempia objektiivejä, jos haluaa parempia kuvia. Parempaa laatua. Kun eikö tämä d5200 ole aika aloittelijoiden kamera? Vai?

      • ljfkewhgfjwh

        Aloittelijamallihan sekin, mutta varsinainen aloitelijamalli on D3*00.

        Jos todella haluat parempaa kuvanlaatua niin pitää vaihtaa kinokokoiseen runkoon. Silloin kyllä saat hankkia uudet linssitkin mahdollisesti 35 millistä lukuun ottamatta.

        D7*00 on pienikennoisista paras, mutta onko ero sellainen, että kannattaa jo vaihtaa. Etuna on kuitenkin, että myös vanhemmat AF objektiivit toimii.


    • 920

      Ensinnä tulee mieleen se, mikä välineissä ja kuvissa tuntuu tarvitsevan parannusta.
      Ehkä omien kuvien katsominen ja näyttäminen jollekkin valokuvista enemmän ymmärtävälle. Keskustelemalla asiasta pääsisi hyvin eteenpäin mahdollisimman viisaasti investoiden.

      • Meikäläinenvaa

        Kiitos:)!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      50
      3347
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1740
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1721
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1661
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1392
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1322
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1299
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1085
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1033
    10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      984
    Aihe