Onko millainen kylä asua ja elää?
Onko Kyläkauppaa tai muuta keskusta, kuten baaria?
On aika lähellä Talvivaaraa. Olisikohan taloja myynnissä.
Lähellä Kajaania olisi. Laittakaa linkkiä jos jossain on taloja siltä seudulta myynnissä.
Onko Kyläkauppaa tai muuta keskusta, kuten baaria?
On aika lähellä Talvivaaraa. Olisikohan taloja myynnissä.
Lähellä Kajaania olisi. Laittakaa linkkiä jos jossain on taloja siltä seudulta myynnissä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hjuva provolits da Talvivaara ei hjuva niet
Tontteja ainakin on kunnan ja yksityisten kautta.Taloja ei taida alueelta olla yhtään tällä hetkellä myytävänä.Palveluja ei muuta kuin koulu ja päiväkoti. hiljainen pieni kyläyhteisö. Rauhallinen ja maalainen tunnelma
Juntteja siellä asuu. ja vielä ylimielisiä
Toiminnassa olevat kyläkaupat saa varmaankin laskea koko Kainuussa yhden käden sormilla.
Baari? Arvaapa huviksesi, olisiko baarin pitäminen kannattavaa millään Kainuun sivukylällä, kun se tuskin kannattaa kuntakeskuksissakaan. Mistä asiakkaat?
Aika erikoinen yhtälö: joku haluaa maaseudun rauhaa ja vireitä palveluja samaan hengenvetoon!
>Toiminnassa olevat kyläkaupat saa varmaankin
>laskea koko Kainuussa yhden käden sormilla.
>Baari? Arvaapa huviksesi, olisiko baarin pitäminen
>kannattavaa millään Kainuun sivukylällä, kun se
>tuskin kannattaa kuntakeskuksissakaan. Mistä asiakkaat?
Kuhmon Koskenmäessä (Ylä-Vieksillä) on ollut sellainen harvinaisuus kuin toimiva kyläkauppa aivan näihin päiviin asti. Saman katon alla on ollut baarikin. Kuulemani mukaan kaupan olemassaolo on kuitenkin vakavasti uhattuna: kauppiaspariskunta käy seitsemättä kymmentään eikä toiminnan jatkajista ole tietoa.
Vireet palvelut ja ylipäätään palvelut on eri asia. Olet tyypillinen luupää jolla si seiso edes järki. Kontinjoella on Kivikylän myymälä.
Kontinjoella on (ollut?) jokin possupalvaamon myyntipiste. Olen ohi ajaessani ihmetellyt, voiko se olla yhä toiminnassa. Pysähtymiseen ja asian tarkistamiseen en ole nähnyt aihetta.
Tuollainen makkaramyymälä ja täyden valikoiman kyläkauppa lienevät sentään eri asioita!
No, jos maaseudun rauha kiinnostaa, niin Kontinjoki ei ole kaukanakaan Kajaanin palveluista.
Poropetteri siinä joskus oli kaupan nimenä, en tiiä mikä olisi nykyjään.
Palokankaalla lienee sivuliike?
Postilaatikko taitaa olla enää kylästä jäljellä
Vornasen kauppa on kontinjoella.
Kontinjoella nelinkontin.
Kontinjoella asuu ylimielisiä ja kateellisia ihmisiä.
Kuka?
Ei enää kun muutit pois
Hyvä paikka asua koulu ja lasten päivähoito järjestyvät eikä matka sotkamoon tai kajaaniin ole liian pitkä!
Metroo eikö ne suunnittele sinne peäsöö kajjjjaaanii nopsasti,otanm.äessä tekkeevät digitaali metron lankoja pitkin joo.
Aivan ylimielisiä koko kylä