Hakkeen

Tilastotietojen mukaan hakkeen lämmityskäyttö on lisääntynyt 10 keertaiseksi 10 vuodessa.
Sellaisissa tilanteissa jossa haketta saa lähialueelta ja on mahdollista varastointiin on hake ehdoton ykkönen lämmitysenergiana.
399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hakelämmitysratkaisu soveltuu erityisen hyvin sellaiselle, joka pystyy tekemään raivausurakointia. Eli maanviljelijäyrittäjä, jolla on pelit ja vehkeet, traktorista kaivinkoneeseen. Ja säilytystilaa.

Voi tehdä tarpeen mukaan raivausurakointia, saa rahaa tehdystä työstä sekä risut voi viedä mennessään. Niistä risuista sitten tehdään haketta, jota voi käyttää polttoaineena.

Usein hakelämmitys sopii maatilan tms hallien lämmitykseen, jossa lämmitettävää kuutiotilaa on paljon.

Tietysti jos tuntee jonkun haketuottajan, niin voi saada halvalla. Mutta hakkeen ostaminen joltain tulee pitkän päälle kalliiksi, jos ei ole tuttu. Hakemyyjät osaavat kyllä pyytää aika paljon rahaa puusilpusta, joka on lähinnä jätettä josta pitää päästä eroon.

Omasta metsästä voi tietysti perata myös risukkoja, mutta nekin risut olisi kannattavampi myydä esim biowatille, joka maksaa niistä jonkin verran rahaa. Varsinkin jos vie risut tienvarteen läjälle. Hätätapauksessa tietysti omista risuista voi tehdä haketta. Mutta mieluummin muiden risuista, kun niistä saa vielä rahaa tehdystä työstä. Oman metsän perkaamisesta ei saa rahaa, muuta kuin tosiaan biowatille myimällä energiapuuna.

Omakotiasujan kannattaa miettiä muita vaihtoehtoja. Varsinkaan jos ei ole koneita yms laitteita, tai säilytystilaa. Ostohake tulee kalliiksi, jos ei ole paljon lämmitettävää. Omakotitaloon soveltuu nykyään parhaiten sähkö, öljy tai maalämpö. Perustaunon kannattaa unohtaa hakelämmitys heti alkuunsa, ne soveltuu eri kohderyhmälle.

Äänestä

Ei ainakaan täälläpäin haketta mistään risuista tehdä. Kyllä se ihan oikeasta puusta tehdään joko kuidusta tai jopa tukista joka ei kelpaa myyntiin.

Jos omasta metsästä myi pystyyn energiapuuta niin palkka on käytännössä lämmin käsi. Ja kukaan ala sitä ainakaan hankintana tekemään. Kyllä ne risut jää sitten ihan sinne metsään.

Kyllä tuossa "bisnes isbisnes" kirjoituksessa oli niin paljon paskaa että tuskin mikään piti paikkansa. Tämä kaveri on kyllä juuri sellainen Perus-Keijo. Voi jumankauta mitä teorioita..

"Voi tehdä tarpeen mukaan raivausurakointia, saa rahaa tehdystä työstä sekä risut voi viedä mennessään. Niistä risuista sitten tehdään haketta, jota voi käyttää polttoaineena."

Äänestä
  • Juu kyllähän se risun hakettaminen ei mitään bisnestä ole.
    Kelpuutan itsellenikin vain ja ainoastaan kokopuusta tehtyä haketta.
    Velipojan kanssa touhuttiin metsäkärryn kylkeen sellainen halkomakone jolla isot tukit saa halki, kuivuvat paremmin ja mahtuvat hakkuriin.

    Mutta aloitus oli vain vinkiksi että ei se puusta tuotettu lämpö ole minnekkään hävinnyt, suurin osapuusta menee lämmitykseen ja hyvä näin.
    Jää melkein joka euro kotimaahan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poltto.. kirjoitti:

Tilastotietojen mukaan hakkeen lämmityskäyttö on lisääntynyt 10 keertaiseksi 10 vuodessa.
Sellaisissa tilanteissa jossa haketta saa lähialueelta ja on mahdollista varastointiin on hake ehdoton ykkönen lämmitysenergiana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu