Lajakkaita rikollisia

Suuret tietomurrot pankkeihin

6

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahjakkaista rikollisista oli tarkoitus kirjoittaa. Merkillistä on, että suurelta tuntuva lahjakkuus voi suuntautua rikollisuuteenkin. Hyötykäyttöä tuon alueen tiedoilla luulisi olevan.

      • VASTAATKO HUUTOSI=?


    • Ei älyllisen lahjakkuutensa suuntaminen rikolliseen toimintaan ole uutta maailmassa, uutta on verkkomaailman hyväksikäyttö etujen saavuttamiseen.

      Kun koneita "kaapataan" satoja omiin tarkoituksiin, tartuttamalla ne haittaohjelmilla, jotka hyödyntävät kaappaajansa laittomia aikeita hyötyä taloudellisesti.
      Mainosalalla "lypsää" rikollinen toiminta tänä päivänä jatkuvasti mainostajien tuottoa, luin tuolta.

      Kun kaikki alan suojausasiantuntijat työskentelevät pankkihyökkäykseno lähteen selvittämisessä, ei tavallinen tietotekniikan käyttäjä voi kuin seurata kehitystä.
      Windovsjärjestelmän on todettu olevan haavoittuvainen kaappauksille.

      Vähänkös niitä pankkimurtoja on suunnitellusti tehty aiemminkin, pienimpiä yksityiskohtia myöten, keinot vain on muuttuneet dynamiittiajasta verkkoaikaan.

      • Tuo, että nimitin lahjakkaiksi noita hakkereita, on oma väärinkäsitykseni.

        Hakkerit aiheuttavat tietokonetoimintoihin vain hirvittävän ruuhkan, jossa "tiedon liikkuvuus" on yhtä mahdotonta kuin autolla ajo ruuhkassa.

        Arvattavasti nuo nuoret hakkerit, joiden oletetaan olevan nuoria suomalaisia koulupoikia, kokevat saavansa jotain suurta aikaan, mutta katuvat kiinni jäätyään tekojaan.

        On vielä pidettävä mielessä tuo tieto: Rahat ovat asiantuntijoiden mukaan turvassa, ja vain niiden tarpeellinen liikkuvuus on estetty.


    • Niinpä niin. Lahjakkuuttaan voi käyttää monenmoisilla tavoilla. En oikein osaa asennoitua sillä lailla, että lähimmäisiä kohtaan haitalliseksi koituvaa lahjakkuuden "hyödyntämistä" pitäisi ihailla, vaikka mm. noitten hakkerinörttien porukoissa sitä sammoista keskinäistä mainetta saattaa tihulaistoiminnasta kertyäkin. Jos hakkeroimisosaamista arvioidaan viisauden tarkasteluvinkkelistä, niin entisaikaan olisi tuumailtu, jotta eipä siinä ole paljon äly päätä pakottanut. Niinhän se on tekniikassa ja osaamisessa yleensäkin. Tietämyksen, taitamuksen ja osaamisen käytön mittana lienee edelleen mahdollista pitää myös moraalia vai mahtaneeko semmoinen jyvitys olla jo vanhanaikaista...

    • kopsanteri

      RUNOHAN SE
      Tuolla 69 palstalla on ketju, jossa tulee esiin runoilija, joka joskus kirjoitti Ruuneperin jälkeen yhtyen hänen lausumiinsa ilmaisten arkkivihollisensa oikean nimen keskusteluissa. Näihin yhtyi silloinen sheriffi Bilman.
      Mihin katosi Ruuneperin bessie*5.1.2015 13:430 SULJE
      Aloitusko runo, älä nyt viitsi

      Eiköhän tuo naurettava sanojen pyörittely jota nyt runona yrität markkinoida ole kosto siitä, että Korppis tarttui aloittajan mielestä väärään (ja räikeästi silmiin pistävään) kahvaan aloittajan toisessa aloituksessa. ?
      Pyysin Ruuneperia vastaamaan jälleen ja kertopmaan omat versionsa ja toistaman väitteensä häiriköinnist'ni. Sama koskee tätä "korppista", josta myös sanaillaan. Laitan otteena erään puheenvuoron esimerkkinä:
      - - -

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      41
      5799
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      54
      4508
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      86
      3691
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3151
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe