Mikä se on? Mitä on tehnyt ja saanut aikaiseksi? En löydä muuta kuin nettisivut? Tiedän, että projektiin oli palkattu paljon väkeä? Jotain varmaan ovat tehneet muutakin, mitä???
Heinola Resort
ois kiva tietää
15212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kansa tahtoo tietää. Tässä oivallinen vihje tutkivalle journalismille. Ai mutta löytyykö Heinolasta sellaista?
käy kysymässä suoraan projektin väeltä? Luulisi heidän tietävän paremmin kuin nämä viisastelijat täällä.
Ensin tarttis tietää, kuka on projektin väki ja mistä se löytyy? Ehkä seuraava paikallinen lehti voisi kertoa?
Heinola resort. Yhteyshenkilöt löytyy. Ei oo vaikeeta, minäkin löysin...
mikset..
Heinolassako veronmaksajien pitäisi kysyä verorahojen käytöstä suoraan kamreerilta tai jos Heinola Resortin palvelut kiinnostavat niin suoraan Resortin johtajalta. Kuntalain mukaan tiedotusvelvollisuus kuuluu myös Heinolassa kaupungille. Kuntalaissa ei ole kohtaa, jonka mukaan asukkaiden tulee kysyä palveluista tai verorahojen käytöstä ko. virkamiehiltä.
Mitähän mieltä kamreeri tai Resortin johtaja on siitä, että aktiivisimmat heinolalaiset (esim. kuntavaalissa äänestäneet) soittaisivat kamreerille ja muille virkamiehille tietoa saadakseen? Viime kuntavaalissa Heinolassa oli hyväksyttyjä ääniä 9960.
Virkamiehiltä odotamme
- avoimuutta ja rehellisyyttä (pienhankintaohjeet laadittava, ja nitä noudatettava, first card -luottokorttien käyttö minimoitava, kesäteatterin kirjanpito avattava, veronmaksajille tietoon kaupungin koko tuki kesäteatterille
- oikeudenmukaisuutta
- vastuullisuutta; edustusmenot (40.000 euroa viime vuodelta) alas, edustusbudjetti valtuuston hyväksyttäväksi ja budjettia noudatettava
- ahkeruutta ja ystävällisyyttä - seurustelukulttuurista työnteonkulttuuriin
- palvelurakenteen kehittämistä ja uudistamista asukkaat huomioiden
- Heinolan imagon kehittäminen kuulemalla asukkaita, tukemalla yrityksiä ja luomalla edellytyksiä uusille yrittäjille; työllisyyden hoitamista pitkäjänteisesti
- oikean ja rehellisen informaation jakamista ammattimaisesti ja kuntalain mukaisesti
Soittokehoitukset kamreerille tai esim. Resortin johtajalle loppuisivat, jos kuntalakia noudatettaisiin tiedotuksen ja kuntalaisten osallistumisoikeuden mukaisesti. Uudistettavaan kuntalakiin tulee toivottavasti täsmennyksiä sekä tiedottamisesta että kunnallisdemokratian kehittämisestä, etenkin kun uusia suuria kuntakeskittymiä ryhdytään tekemään.
Mitkä ovat olleet Resortin tavoitteet? Onko niitä saavutettu vai onko niitä edes asetettu?
Aikaansaannokset eivät ole kummoiset, jos niiksi luetaan esim. INNOSTU HEINOLASTA -mainostaulut, jollaisia mahtuu 12 tusinaan. Niiden markkinointiapukaan ei ole ollut hääviä, väestökehitys huomioiden.
Yleensäkin on erikoista, että perustetaan hankkeita, mutta niiden vastuuhenkilöille ei luoda riittävän kovia tulospaineita. Se johtaa siihen, että puuhastellaan esim. nettisivujen parissa ja mitään kovin konkreettista ei saada aikaiseksi.
Heinolassa hankkeet ovat tunnetusti kusseet mennentullen, niistä ei ole jäänyt käteen kuin muistot, jotka nekin mieluummin unohtaisi.
Kyllä meni Bondepapan hankkeiden valvonta vit...., Kaattari sai huseerata entiseen malliin, puhetta ja paperia tuli sekä konsultteja palkattiin pilvin pimein.
Mutta tulokset entiseen tapaan erittäin vähäiset. Ei ollut Bondessa jämäkkyyttä, jota häneltä monet odotti ja valtaosa pelkäsi ettei kokematon, ensikauden valtuutettu selviä tehtävästä.
Siinä se taas nähtiin.
Nuokin rahat jos olisi laitetty jyrängön koirapuistoon, niin ei olisi mennyt turhuuksiin.
https://www.kuntalaisaloite.fi/fi/aloite/1165
totta. Täältäkö Te Hönöläiset haette tällaiseenkin vastauksia? Mistä tämä kertoo? Eikös kaikkien hankkeiden tulokset ole haettavissa avoimesti vaikka verkosta? Kysykää nyt hitaat hämäläiset vaikka rahoittajataholta tuloksia, jos ette hankeväeltä pysty. On niin Hönöläistä tämmöinen...
Nyt nämä asiat kyllä otetaan julkiseen tarkasteluun. Hyvä, että täällä on Heinolan tähti, joka valaisee meittiä tolvanoita kaikissa asioissa niin laaja-alaisesti, että kiitos!
Tuskin pitkien tarinoiden kirjoittaja ehtii muuta tehdäkään, kun katsoa kaikkien kasojen pohjat.
..teille sopiva palsta pohtia asioita. Menestystä vaan jatkossakin ;)
Mitäh?
Kirjoittaako joku hallituksen jäsen tänne?
Ei oo, ei oo, toteutuneita hankkeita tai investointeja tehty, kuten olisi pitänyt.
On luettu tarkastuslautakunnan tarkastuskertomukset. On luettu osavuosikasaukset. On tarkastettu valtuuston ja kaupunginhallituksen pöytäkirjat - ja todettu.... investoinnit odottavat tulevia vuosia. Hankesuunnittelua on tehty, muun muassa Heinolasta Suomen korjausrakentamisen keskus, Heinolasta terveysliikuntakaupunki, Heinolasta matkailun mekka.... Aika huonolta näyttää Kora-keskushanke, terveysliikuntahanke, Heinola resort tai matkailun kehittäminen. Entisetkin turistit ovat hävinneet Heinolasta ja Lahdesta suunnitellaan sitä "Matkailun mekkaa". On luettu myös Lahden kaupungin stragiat ja hankesuunnitelmat, mitkä todennäköisesti toteutaan. Rahoittajataholta ei lähdetä Heinolan hankkeista kyselemään, kun ei haluta tulla nauretuksi tietämättömyyden vuoksi.
Niin mihin jäi sen edellisen hallituksen aikainen ylväs Tähtiniemi-hanke, mottoritien varteen rantanäkymineen. Mihin se on todella "unohtunut". Oli isot suunnitelmat, joita esitetltiin Heinolan silloisen virkamies- ja luottamusjohdon toimesta.
Kyllä siellä oli niitä paikalla, jotka istuvat vieläkin päättäjinä. Heinolan hallit myös hyvin "hyötykäytetty". Oli paljon lupauksia ja tuhlattiin rahaa assistenttien avustuksella. Valtio kaatoi Heinolaan rahaa. Oli isot puheet!
Kuka on ollut vetämässä kaupungin hankkeita? Joku virkamies.
Mitä hän tekee nyt?
Onko vaihdettu hankepuolelle väkeä ja hankittu uutta asiantuntemusta&kokemusta?
Niinpä, ei ole ei.